Mimořádná mše: Čihošťský zázrak si připomnělo 200 lidí

Číhošť - Na mši do kostela v Čihošti na Havlíčkobrodsku, která připomněla čihošťský zázrak, přišly asi dvě stovky lidí. Obřad mimořádně vedl královéhradecký biskup.

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.
doporučujeme

"Kázání poukazovalo mimo jiné na to, že farář Toufar nikdy nevztahoval pozornost na sebe, ale vždycky se snažil lidi vést k Bohu," uvedl kněz Tomáš Fiala. Dodal, že mši, kterou mimořádně vedl královéhradecký biskup Jan Vokál, sledoval plný kostel. "Byla to pro nás mimořádná událost. V minulosti už byly mše, v nichž se připomínal osud faráře Toufara, ale ta dnešní byla svým způsobem výjimečná," dodal.

Připomněl také zhruba měsíc starou událost. Tehdy při vyzvedávání ostatků z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích byla nalezena kostra, která patří s největší pravděpodobností knězi Josefu Toufarovi. Exhumace ostatků byla nutná pro jeho možné blahořečení. Letos 28. října dostal Toufar in memoriam od prezidenta medaili Za zásluhy I. stupně.

Psal se rok 1949 a v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie byla sloužena mše svatá, do Štědrého dne chybělo 13 dní. Sváteční nálada pomohla číhošťským věřícím ještě citlivěji při bohoslužbách vnímat nenadálé pohyby oltářního kříže, který se vychyloval o celých 45°. Tento jev pozorovalo devatenáct zdejších farníků. Pohyby křížku se opakovaly ještě několik dalších dnů, píše cihost.cz.

Zpráva o zázraku se rychle rozšířila, což těžko nesl vládnoucí komunistický režim. Byl proto vykonstruován politický proces proti představitelům katolické církve, na jehož konci byla brutální smrt zdejšího faráře. Onen nevysvětlitelný "zázrak " byl tehdejší StB podsunut zdejšímu faráři Josefu Toufarovi  (nar. 14.7. 1902 v Arnolci u Jihlavy). 28. ledna 1950 byl zatčen a mučen. Měl být přinucen k doznání, že při mši manipuloval s křížkem na oltáři. Josef Toufar se nepřiznal a zemřel 25.února 1950 ve věku osmačtyřiceti let. Byl pochován do společného hrobu v Praze Ďáblicích.

O zázraku byl natočen dokumentární propagandistický film "Běda tomu, skrze něhož pohoršení přichází." Film byl promítán v kinech celé republiky, jen v Číhošti se nesměl promítat. Vesnice Číhošť také zmizela ze všech map, aby se na ni rychleji pozapomnělo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama