Kauza Oleo Chemikal: Žalobci nepožádali soud o část důkazů proti Rittigovi

Praha - Vyšetřovatelé kauzy Oleo Chemikal spojené s podnikatelem Ivo Rittigem nepožádali o počítače a paměťová zařízení, které chtěli zabavit při zářijové domovní prohlídce u advokátky Karolíny Babákové. Při zásahu advokátní komora nesouhlasila s vydáním věcí policii, a zůstaly tak v její úschově. Kriminalisté však během patnáctidenní lhůty nepožádali soud o jejich vydání. Podle žalobců by ale policisté u soudu neuspěli, protože nevěděli, o jaké soubory v počítačích požádat, když zařízení nemohli ani vidět, uvedla dnes Česká televize.

Kancelář Ivo Rittiga
doporučujeme

"Česká advokátní komora proto vydala věci paní advokátce zpět, tak jak jí nařizuje zákon," řekla ČT mluvčí advokátní komory Iva Chaloupková. Podotkla, že letos komora eviduje celkem osm případů, kdy policisté věci právníkům zapečetili, ale potom už o ně soud nepožádali. Babáková domovní prohlídku považuje za šikanu své kanceláře.

Podle žalobců vinu nese nedokonalý zákon. Soudu by totiž museli přesně označit soubory a dokumenty, o které mají zájem. Bez souhlasu advokátní komory ale nemohou do počítače vůbec nahlédnout, což přesné určení znemožňuje. "Domnívám se, že v tomto smyslu právní úprava je svým způsobem nelogická a je potřeba tuto úpravu pozměnit," řekla ČT vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Navrhuje, aby se zástupci advokátní komory s obsahem zabavených materiálů seznámili a aby měl tutéž povinnost i soud.

"Bude potřeba, aby se soud, který o důkazech rozhoduje, měl povinnost seznámit se všemi důkazy, tyto vytřídil a předal nám ty, o kterých se domnívám, že jsou důkazy ve věci," uvedla.

Policie obvinila v kauze Oleo Chemical deset lidí z praní špinavých peněz, krácení daní a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle policie vyvedli z Oleo prostřednictvím smluv na poradenství téměř 20 milionů korun do firmy Cokeville Assets spřízněné s Rittigem, a stát tak připravili o 3,7 milionu korun na daních.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama