Šéfka protokolu obrany najela na policistu, soud vynesl trest

Praha - Šéfka protokolu ministerstva obrany, dnes dostala od soudu šestiměsíční podmíněný trest za to, že najela autem na policistu. Za incident, který se stal v dubnu u Pražského hradu, jí hrozilo až šest let vězení. Rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 není pravomocné.

Ilustrační foto
doporučujeme

Soudkyně Edita Beranová řekla, že neposlechla výzvy policie. Autem se jednoho z dopravních policistů dotkla, a ten pak musel udržovat rovnováhu. Dopustila se prý násilí na úřední osobě se zbraní, za kterou je možné v tomto případě označit auto. Má podle ní velmi dobré posudky z práce i hodnocení z místa bydliště a zatím neměla problémy se zákonem. Dostala proto trest na spodní hranici.

Nezmarová se k rozsudku médiím nevyjádřila. "Podáme nejspíš odvolání," řekla její obhájkyně, bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Jaký může mít dnešní rozhodnutí vliv na kariéru, která je podle advokátky považována za odbornici na diplomatický protokol, není zřejmé.

Stejně se vyjádřil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Na dotaz ČTK řekl, že v případě potvrzení trestu u odvolacího soudu by Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) zahájil řízení o případném odejmutí bezpečnostní prověrky. Bez ní by musela ve funkci skončit. "Pokud by jí zůstala, záleželo by na rozhodnutí pana ministra," sdělil mluvčí. Podle něj NBÚ posuzuje prověrku u neúmyslných trestných činů individuálně a neodebírá ji automaticky.

Podle vyšetřovatelů přijela na křižovatku ulic U Brusnice a Jelení 24. dubna po 18:00, když na Hrad přijížděly delegace evropských prezidentů na slavnostní večeři. Dva policisté na ni údajně gestikulovali, aby ulicí nejela. Podle obžaloby ale odmítla poslechnout a jednoho z nich tlačila autem zhruba metr. Zastavila, až když na ni namířil zbraň.Podle státní zástupkyně se vina prokázala zejména svědectvím zasahujících policistů. Benešová namítala, že si obžaloba ve svých tvrzeních protiřečí a nezabývá se případem celkově. Její klientka se prý chovala slušně a neodehrálo se nic výjimečného. Policisté podle Benešové situaci vyhodnotili již na místě chybně, měli ji řešit jinak. Zastupitelství podle ní nemělo vůbec podávat obžalobu. Případ navrhla k posouzení jako přestupek: mohla pouze porušit zákaz vjezdu.

Na závěr jednání řekla soudu, že tvrzení o najetí na policistu nemá logiku. Nic špatného a v rozporu se zákonem prý neudělala.

Dopravní policisté tvrdí, že se "oháněla" svými známostmi, údajně hlavně jménem svého bývalého šéfa, exministra obrany a nynějšího poradce prezidenta Miloše Zemana a starosty Brandýsa nad Labem Vlastimila Picka.

Picek 8. října při svědecké výpovědi řekl, že o tom nic neví. Před incidentem 24. dubna byl na Pohořelci nedaleko Hradu. Volala mu telefonem a byla rozrušená. "Říkala, že měla nehodu a je to velké nedorozumění. Nevěděla, co se děje a snažila se to vysvětlit," řekl. Jeden ze zasahujících členů Vojenské policie ale uvedl, že tvrdila, že má schůzku s Pickem. Generál řekl, že podobné setkání v plánu nebylo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama