Popularita hejtmanů? Žebříček se mění, hned několik sešupů

Praha - V pozici nejlépe hodnoceného představitele územně samosprávných celků - krajů, mezi něž patří i hl. město Praha, zůstává nadále hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. Ten tak s aktuálním ziskem v souhrnu 51,9% kladných hlasů obyvatel Jihomoravského kraje zůstává jediným hejtmanem, který získal nadpoloviční podporu obyvatel svého kraje.

Michal Hašek /ČSSD/, jihomoravský hejtman
doporučujeme

Druhým nejlépe hodnoceným představitelem krajů rovněž nadále zůstává hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, a to s aktuálním ziskem 49,8% kladných hlasů.

Beze změn zůstává i třetí pozice, na níž se od října drží jediný zástupce KSČM ve vedení krajů představitel Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který se aktuálně těší důvěře 48,1% obyvatel Ústeckého kraje.

Z páté říjnové pozice se aktuálně umístil na čtvrtém místě se 40,2% kladných hlasů nejvyšší představitel Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák se po pěti měsících propadů opět vrací na páté místo, a to se ziskem 37,3% hlasů.

Další vzestup, tedy ze srpnové osmé pozice a říjnového sedmého místa na aktuální šestou pozici zaznamenal hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, který aktuálně získal v souhrnu 33,4% kladných hlasů.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta sestoupil z říjnové čtvrté pozice na aktuální sedmou pozici, a to se ziskem 32,9% kladných hlasů. Za tímto propadem může být skutečnost, že v listopadu bylo Martinu Půtovi sděleno obvinění na základě podezření pro přijetí úplatku v souvislosti s připravovanou rekonstrukcí kostela Sv. Máří Magdaleny v Liberci. Martin Půta následně pozastavil své předsednictví Starostů a nezávislých a proti tomuto obvinění se odvolal.

Opětovný postup, a to z říjnové desáté na prosincovou osmou pozici zaznamenal s aktuálním ziskem 32,8% sociálnědemokratický hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, který v této funkci vystřídal rezignujícího hejtmana Středočeského kraje Josefa Řiháka.

Na deváté pozici setrvává představitel Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, který aktuálně získal 29,1% kladných hlasů.

S říjnového osmého na aktuální desáté místo klesl s aktuálním ziskem 28,7% kladných hlasů sociálnědemokratický hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

V srpnu nejhůře hodnocený hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs si opětovně polepšil a s aktuálním ziskem 25,2% kladných hlasů se umístil na místě jedenáctém.

Naopak další propad zaznamenal s aktuálním ziskem 23,4% kladných hlasů představitel Karlovarského kraje Josef Novotný, který k 31. 1. 2015 oznámil svoji rezignaci na hejtmanský post s tím, že si ponechá pouze poslanecký mandát.

Na předposledním třináctém místě se již od srpna drží s aktuálním ziskem 23,1% kladných hlasů představitel Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Nejhůře hodnoceným představitelem krajů se aktuálně stává první pražská primátorka Adriana Krnáčová (22,8%), která vystřídala na primátorském postu Tomáše Hudečka. I přestože, hnutí ANO zvítězilo v nedávných pražských komunálních volbách, Adriana Krnáčová, která stála v čele kandidátky tohoto hnutí, prozatím nemá u Pražanů velkou důvěru, což se může v budoucnu změnit.

Jak dále ukazuje exkluzivní šetření společnosti SANEP zaměřené na pravidelné monitorování oblíbenosti hejtmanů, v souhrnu 70,6% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, je pro zavedení přímé volby hejtmanů. Toto zjištění nadále poukazuje na trvale vzrůstající většinovou poptávku veřejnosti po dalším posilování prvků přímé demokracie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama