Čachry v ROP? Předali mi otečkované seznamy, tvrdí obžalovaná

Ústí nad Labem - Jediná spolupracující obžalovaná Irena Kotlanová dnes u Krajského soudu v Ústí nad Labem znovu potvrdila údajné manipulování s projekty v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad. Hlavní líčení pokračuje do konce týdne výslechy pěti svědků. ČTK to řekla soudkyně Kamila Elsnicová. Jednání je poté plánováno v dalších blocích od února zatím do června.

Soudy, ilustrační fotografie

"Na řadu přijdou další svědci, soudní znalci a listinné důkazy," uvedla Elsnicová. Kdy by hlavní líčení mohlo skončit, soudkyně předjímat nechce.

Obžalobě z ovlivnění projektů za 1,4 miliardy korun, z čehož úřad skutečně proplatil 922 milionů, čelí osm lidí. Vedle Kotlanové před soudem stojí i tři bývalí ředitelé úřadu Petr Kušnierz, Pavel Markvart a Petr Vráblík nebo někdejší náměstek hejtmanky Pavel Kouda (dříve ČSSD).

Kotlanová dnes soudu znovu řekla, že exředitel Markvart a bývalý náměstek hejtmanky Kouda jí předali otečkované seznamy zájmových projektů, které měly úspěšně projít hodnocením a získat dotace. U nikoho jiného prý seznamy s označenými projekty neviděla, uvedla bývalá vysoce postavená úřednice ROP Severozápad.

Úředníci prý dosadili k jednotlivým projektům externí hodnotitele místo toho, aby je losovali. Ti pak podle Kotlanové měli vybrané projekty hodnotit co nejlépe, aby byly schváleny.

"Je to (výpověď Kotlanové) samozřejmě jeden z těch nejvýznamnějších důkazů. Musím ale poznamenat, že není v tom trestním řízení osamocený. Přispěla k tomu (rozkrytí údajných machinací) zásadním způsobem, především pak k rozkrytí toho jednání, které je předmětem obžaloby," řekl už dříve ČTK státní zástupce Vladimír Jan.

Ostatní obžalovaní vinu odmítají. Podle úřednice Kláry Odvárkové bylo ze 34 údajně zájmových projektů, které měly být zmanipulované, schváleno pouze 16. Odvárková prý také požádala o institut spolupracující obžalované, ale nebyl jí udělen, řekla dnes soudu.

S nárokem na náhradu škody se do trestního řízení přihlásili poškození. Ministerstvo financí žádá 775 milionů korun za 14 projektů, které proplatila EU. Úřad ROP Severozápad a Ústecký kraj chtějí shodně po 628 milionech. Podle obviněných včetně Kotlanové však k žádné škodě nedošlo.

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Související:

Právě se děje