Žena našla poklad, odměna ji nemine. Význam nálezu je dle historiků celostátní

Karlovy Vary - Žena, která loni na Chebsku našla poklad ze středověku, obdrží odměnu ve výši 90 tisíc korun. Hodnota nalezené sbírky stříbrných mincí byla vyčíslena na více než jeden milion.

Ilustrační foto

Nálezkyně poklad předala chebskému muzeu a požádala o nálezné. "V květnu loňského roku nalezla u Opatova u Lubů velice vzácných 1195 kusů mincí, oboustranně ražených hallských feniků z přelomu 13. a 14. století. Jde o významný nález. Jsme ze zákona povinni nálezné vyplatit," uvedla náměstkyně hejtmana Karlovarského kraje Eva Valjentová (KSČM).

Odborníci museli nejprve zpracovat posudky. I když podle znalců má nález hodnotu přes milion korun, nálezné se vypočítává z hodnoty cenných kovů, které byly ohodnoceny na 328.000 korun. Z této hodnoty nálezkyně dostane 25 procent.

Nález hallských mincí není na Chebsku ojedinělý. Podle historika Pavla Šebesty se například v roce 2006 do rukou muzejníků dostaly hned dva nálezy hallských feniků z Chebska.

Jak uvádí ve sborníku Muzea Karlovarského kraje z roku 2008, 219 mincí bylo nalezeno v Německu u Pechtnersreuthu už v roce 1978, dalších 991 hallských feniků pak nedaleko Svatého Kříže v roce 2006. Další mince se našly při rekonstrukci františkánského kláštera v Chebu.

Nalezenou věc si ponechat nesmíte

Odměna za vrácení nalezené věci, neboli tzv. nálezné, činí v Česku podle občanského zákoníku deset procent. Pokud ho nálezce zná, musí nalezenou věc vrátit vlastníkovi. Jestliže je majitel neznámý, odevzdá ji příslušnému státnímu orgánu.

Zmíněných deset procent by měl tedy nálezci vyplatit vlastník. Když se ale do roka nepřihlásí na obecním úřadě, kde byla ztracená věc odevzdána, stává se jejím vlastníkem stát. Nálezce pak může po uplynutí roční lhůty požadovat nálezné od něj. Toto právo se promlčuje v obecné tříleté lhůtě.

Pokud se nálezce rozhodne, že si nalezenou věc ponechá, jde vlastně o bezdůvodné obohacení a pokud její hodnota přesáhne pět tisíc korun, může být trestně stíhán a dostat trest odnětí svobody až na jeden rok, nebo pokutu.

Nálezné se vztahuje například i na archeologické nálezy. Odměnu pak vyplácí krajský úřad a to až do výše ceny materiálu, pokud je tento nález zhotoven z drahých kovů nebo jiných cenných materiálů. V ostatních případech až do výše deseti procent kulturně historické hodnoty archeologického nálezu určeného na základě odborného posudku, vysvětluje server Peníze.cz.

V případě drahých kovů ho zhotoví Puncovní úřad, v ostatních případech znalec z příslušného oboru. Nálezce má v tomto případě také právo na náhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s archeologickým nálezem – jízdné, výdaje na telefon aj. Vše musí doložit. O vyplacení odměny je třeba žádat písemně krajský úřad a to nejpozději do jednoho roku od nálezu. V žádosti je třeba uvést místo nálezu, datum a okolnosti, za nichž k nálezu došlo.

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Související:

Právě se děje