ÚS rozhodl: Gruzínec odsouzený za vraždu se dostane na svobodu

Brno - Ústavního soudu (soudce zpravodaj Ludvík David) vyhověl stížnosti Gruzínce Zuraba Nadiradzeho, který je ve své vlasti odsouzen za vraždu, a zrušil usnesení Vrchního soudu v Olomouci a Krajského soudu v Brně, neboť jimi byla porušena stěžovatelova základní práva, informuje usoud.cz. Takzvaná předběžná vazba jako jediná v českém právním řádu nemá pevně stanovenou maximální dobu trvání. Nadiradze se nyní podle mluvčí ÚS Miroslavy Sedláčkové dostane na svobodu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ústavní soud již dříve ve své judikatuře ve věcech vazebních dovodil, že aby byl zajištěn respekt a ochrana základního práva na osobní svobodu, musí být brán zřetel na tzv. doktrínu zesílených důvodů, konkrétně vzato, trvání podezření je podmínkou sine qua non pro zákonnost pokračování vazby, ale po určité době samo o sobě nepostačuje. Ústavní soud v nyní projednávaném případě konstatoval, že důvodem k omezení osobní svobody předběžnou vazbou může být toliko obava z útěku osoby, o niž se jedná, přičemž důvodnost této obavy musí být založena jeho jednáním nebo dalšími konkrétními skutečnostmi. O nic takového se ovšem ani jedno z napadených rozhodnutí obecných soudů neopírá. Obě totiž v podstatě konstatují toliko skutečnost, že je stěžovatel odsouzen k dlouholetému trestu odnětí svobody a dále, že je stěžovatel reálně ohrožen vydáním k výkonu trestu do Gruzie, uvedl Ústavní soud.

Soudce Ludvík David navíc připomněl, že Nadiradze žije v Česku od poloviny 90. let. Kdyby chtěl uprchnout do zahraničí, mohl to už dávno udělat. V minulosti měl dokonce k útěku silnější důvody, protože mu vydání hrozilo bezprostředněji.

"Na stěžovatele nelze bez dalšího hledět jako na osobu, která se pouze snaží uprchnutím mařit výkon spravedlnosti," řekl David. Gruzínec ani jeho právník se dnešního vyhlášení nezúčastnili.

Nadiradze odjel z Gruzie v roce 1994. V Česku požádal o dva roky později o azyl. Ve vlasti byl v nepřítomnosti obviněn z vraždy a odsouzen k mnohaletému trestu, který amnestie snížila na 15 let vězení. Vinu popírá, považuje se za oběť politického boje.

Řadu let mu již hrozí vydání z Česka do vlasti. Poprvé extradici v roce 2010 zabránil Ústavní soud. V nálezu tehdy uvedl, že lze pochybovat o tom, zda Nadiradzeho čeká v Gruzii spravedlivé zacházení. Další rozhodnutí ministra spravedlnosti o vydání Nadiradzeho zrušili ústavní soudci letos v únoru. Dosud totiž nebylo rozhodnuto o jeho žádosti o azyl včetně soudního přezkumu řízení o mezinárodní ochraně, což je nově bráno jako podmínka pro případné vydání.

V platnosti nyní zůstává pouze soudní rozhodnutí o vydání, které je předstupněm rozhodnutí ministerského. Azylové řízení dosud neskončilo. Muž se po posledním verdiktu ÚS dostal z časově omezené vydávací vazby, která je předstupněm extradice, zpět do předběžné vazby, která není časově limitovaná. Justice to zdůvodnila obavami z útěku. Právě u předběžné vazby musí justice podle ÚS důsledněji zvažovat, zda pro její trvání stále existují důvody.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama