Česko soudí údajné teroristy, trojice mužů vinu odmítá

Praha - Trojice cizinců, které Spojené státy viní ze spolupráce s teroristy, dnes před pražským městským soudem odmítla svou vinu. Soud dnes začal projednávat přípustnost jejich vydání do USA, podle státní zástupkyně extradici nic nebrání. Alí Fajád, Faouzi Jaber a Chálid Marabi čelí obvinění z toho, že chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům vydávajícím se za členy kolumbijské teroristické organizace. V USA jim hrozí až doživotí.

Ilustrační foto

Fajád, občan Libanonu a Ukrajiny, Jaber z Pobřeží slonoviny a Marabí, státní příslušník Pobřeží slonoviny a Libanonu, jsou v české vazbě od letošního dubna. Policie je zadržela v pražském hotelu.

Dnešní jednání, jež se konalo za zostřených bezpečnostních opatření, bylo bouřlivé. Muži se totiž proti předestřeným důkazům, které tlumočník překládal do arabštiny, hlasitě ohrazovali, pokřikovali a nespokojeně gestikulovali. Předseda senátu musel opakovaně žádat o klid v soudní síni.

Státní zástupkyně Renáta Rychnovská uvedla, že podle ní vydání všech tří mužů do USA nic nebrání. Jejich údajné skutky jsou totiž trestné i podle českého práva. Bylo by za ně možné uložit až výjimečný trest odnětí svobody, pokud by mužům byla prokázána vina z přípravy vraždy, případně až 18 let za nedovolené nakládání s omamnými látkami.

Spojené státy nasadily na Jabera a Merebiho v roce 2012 agenty, kteří se vydávali za členy kolumbijské teroristické organizace FARC a vyjednávali s nimi o převozu kokainu do Spojených států. Za výdělek chtěli od dvojice obviněných naoko koupit zbraně na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii. Kvůli nákupu zbraní prý Jaber oslovil Fajáda, zaměstnance ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která se zbraněmi obchoduje. Schůzky agentů s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v Praze.

"S obviněními, která jsou mi kladena za vinu, nemám nic společného," uvedl Merebi, který na začátku zasedání požádal soud o vodu s tím, že je mu špatně. Popřel většinu schůzek, ze kterých ho Američané obviňují. Jednání, která se uskutečnila, se podle něj týkala založení tranzitní firmy, nikoliv obchodu s drogami. "Je to celé vyprovokované, je to nesmysl," prohlásil Fajád.

Američané trojici viní ze "spiknutí k poskytnutí materiální podpory teroristické organizaci". Jaberovi a Marabimu dále kladou za vinu spiknutí k praní špinavých peněz a k prodeji kokainu, Jaberovi a Fajádovi pak ze spiknutí k nabytí a prodeji raket země-vzduch a ze "spiknutí s cílem zabít důstojníky a zaměstnance Spojených států".

Pokud soud v extradičním řízení vydání trojice povolí, konečný souhlas s extradicí do USA bude ještě muset vyslovit ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Témata: soudy | Terorismus

Hasiči z domů v Kyjově odklidili stovky litrů nebezpečných chemikálií

24.06.2021 12:55 Aktualizováno Hasiči z objektů v Kyjově na Hodonínsku dnes dopoledne odklidili stovky litrů nebezpečných…

Smrt muže v Teplicích: Na internetu se objevilo další video, předchází…

24.06.2021 12:13 Na internetu se objevilo další video s Romem Stanislavem Tomášem, který zemřel v sobotu v Teplicích…

Dokud u nás byli Sověti, vše se mohlo ještě zvrátit. Odchod komplikovali…

24.06.2021 12:00 ROZHOVOR – Pod okny domova mu denně pochodovali okupanti. Hudební skladatel a zpěvák Michael Kocáb,…

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

24.06.2021 11:31 Aktualizováno Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře druhý blok. Spadly…

Majitelka obchodu kvůli dezinformacím zakázala vstup očkovaným. Hrozí ji…

24.06.2021 09:00 Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u…

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Související:

Právě se děje