Žalostný začátek zimy, vlekaři jsou zoufalí: Takové počasí nepamatujeme

Celá ČR - Lyžařská sezóna začala letos opravdu neslavně. Sjezdovky jsou spíš zelené, většina vleků stojí. Nepomáhá ani lepší technika zasněžování. Oteplení sníh přežil jen v jednom areálu. Podívejte se na aktuální situaci v krajích.

Sedačková lanová dráha
doporučujeme

Jen sníh v areálu Klínovec zatím přežil oteplení posledních dnů, které se má navíc protáhnout až do víkendu. "Ve středu jsme ještě díky ochlazení 14 hodin zasněžovali, takže jsme si udělali zásobu na den nebo i dva oteplení. Pak by se ale mělo zase ochladit, takže obě sjezdovky udržíme přes víkend a určitě i přes Vánoce," řekl ČTK Adam Svačina ze Skiareálu Klínovec.

Na uměle zasněžených sjezdovkách na Klínovci je stále ještě 25 až 30 centimetrů sněhu, a přestože jsou v jejich okolí zelené stráně, lyžuje se na nich stále dobře.

Horská lyžařská střediska v Pardubickém kraji kvůli oblevě stěží zvládají udržet alespoň částečný provoz.

"Dnes ráno napadly nahoře asi dva centimetry přírodního sněhu, takže to drží. Připravujeme to na víkendové lyžování včetně sedačkové lanovky," řekl ČTK ředitel Skiparku Červená Voda Radek Procházka. V provozu bude Mlýnická sjezdovka, na druhé čenkovické straně s omezeními i sjezdovka Třebovská. Podle Procházky by lyžaři z Čenkovic mohli přinejhorším vyjet lanovkou na vršek Bukové hory a přejet na lyžích na Mlýnickou sjezdovku.

Rozsáhlé středisko v Dolní Moravě minulý víkend otevřelo sjezdovku Malý Slon, nyní provoz utlumilo a ponechalo jen dětský lyžařský park. "V sobotu a neděli pojede také každou hodinu lanovka. Pokud by to počasí dovolilo, pustili bychom možná ještě vlek na Slamník, se Slonem nepočítáme. Jak to bude od pondělka, ještě uvidíme," řekl ČTK jednatel společnosti Sněžník Martin Palán.

Na první lyžování stále čeká druhá část zimního střediska v Čenkovicích na Orlickoústecku, která patří městu Svitavy a Tělovýchovné jednotě Čenkovice. "Zatím nepojede nic, není dosněženo. Snad bychom mohli otevřít po vánočních svátcích," řekl ČTK Martin Betlach z TJ Čenkovice.

Možnosti lyžování v Královéhradeckém kraji jsou před nadcházejícími vánočními prázdninami stále velmi omezené.

V areálu na Černé hoře jsou v provozu dvě lanovky a dva vleky, otevřeno je 4,2 kilometru sjezdovek s 20 až 40 centimetry technického sněhu. "Dle aktuálních klimatických podmínek je v provozu technické zasněžování na sjezdovkách Černohorská, Anděl, Zalomená, Pod kabinou," uvedli černohorští vlekaři. V Peci pod Sněžkou jedou tři vleky a otevřená je například sjezdovka Javor v délce 1,2 kilometru. Ve Špindlerově Mlýně se jezdí na cvičné louce v Horních Mísečkách a na malém hanku ve Svatém Petru.

V Orlických horách se dá lyžovat v Říčkách. "V provozu máme čtyřsedačkovou lanovku a technicky jsem zasněžili červenou sjezdovku v délce 1200 metrů, kde se vrstva sněhu pohybuje od 30 do 50 centimetrů. Toužebně očekáváme ochlazení," řekl ČTK ředitel Skicentra Říčky Petr Kánský.

Vleky ve středočeských lyžařských areálech se do Vánoc nerozjedou. Jejich provozovatelé čekají na mrazy, aby mohli spustit zasněžování. K tomu, aby se na svazích dalo lyžovat, potřebují alespoň několik dnů, kdy teploty klesnou pod nulu. Předpověď počasí pro nejbližší dny ale provozovatele moc nepotěšila, protože mrazy zatím meteorologové nepředpovídají, zjistila ČTK.

Provozovatel největšího krajského střediska Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku Jaroslav Krejčí dnes ČTK řekl, že předpověď počasí pro další dny ukázala, že do Vánoc určitě nebude možné svah uměle zasněžit.

Na Šibeničním vrchu u Mnichovic nedaleko Prahy očekávají zahájení lyžařské sezony nejdříve po Vánocích. Pokud přijdou ranní mrazy, na Silvestra by mohla sezona začít.

Provozovatel střediska v Chotouni u Prahy Jan Němeček také neočekává, že by se vleky rozjely před Vánoci. "Dva dny jsme zasněžovali, ale teď už jsou zase podmínky špatné," řekl ČTK. Pro zasněžování je třeba teplot alespoň dva až tři stupně pod nulou. "Leden snad nebude tak teplý, zájem o lyžování je, tak počítáme s tím, že provoz zahájíme. Vše záleží na počasí," dodal provozovatel.

Psali jsme:  

Ani na Vysočině se o vánočních svátcích asi lyžovat nebude. Koncem roku mívají sjezdovky na Vysočině nejlepší návštěvnost za celou zimu, protože lidé v tomto termínu tolik nejezdí na hory. "Vánoce jsou podle předpovědi počasí pasé, což je pro nás velká ztráta. Svátky přitom vyšly dobře, lidi budou 14 dní doma," řekl Jiří Pálka ze sjezdovky Fajtův kopec u Velkého Meziříčí. Sněhová děla tam zatím mohla fungovat jen 20 hodin.

Zřejmě největší sněhové zásoby se během prvních mrazivých nocí v minulém týdnu podařilo vytvořit na Šacberku u Jihlavy, na pokrytí sjezdovky by tam stačil ze čtyř pětin. "Něco odtálo, ale to není tak drastické. To špatné na tom je, že není kdy sníh dodělávat, ani zatím nehlásí, že by to mohlo být s počasím lepší," uvedl provozovatel Pavel Havlíček. Podotkl, že mírnější zimy byly i dříve, proto se v tomto areálu zlepšila technika pro zasněžování. Letošek je ale ještě teplejší.

Lyžařská střediska ve Zlínském kraji se ani o předvánočním víkendu nerozjedou.

"V noci jsou čtyři stupně nad nulou, teplota se k bodu mrazu nepřibližuje a nadále hlásí vysoké teploty. Myslím si, že na Vánoce nepojedeme," řekla dnes ČTK provozovatelka areálu ve Stupavě na Uherskohradišťsku Bohdana Orlová. Ve Stupavě se loni začalo lyžovat 7. prosince. "Nebyla to žádná sláva, ale alespoň byl nějaký provoz," připomněla minulou nevydařenou zimu Orlová.

Podobně je tomu i na Pustevnách v Beskydech. "Zásoba sněhu nám na spuštění alespoň jedné sjezdovky nestačí. Pevně jsem doufal, že se nám to na Vánoce podaří, ale teď už to vidím trochu špatně. Jedna lidová pranostika ale říká, že Vánoce na sněhu bývají jednou za 20 let. Snad nám to leden vynahradí," poznamenal vedoucí areálu Petr Chrostek.

"Máme trochu technického sněhu a teploty na další zasněžování nejsou. Pokud nenapadne přírodní sníh, na Vánoce se nepojede," mínil provozovatel střediska na Kohútce v Javorníkách Miroslav Maczko. Na tento pátek plánovali spuštění provozu na Trojáku v Hostýnských vrších, kde se podařilo připravit 80 procent sjezdovky. Kvůli počasí ale areál start sezony odložil od týden.

O víkendu chtěli spustit dětský vlek ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích, kde měl být i dětský lyžařský závod. "Nezasněžujeme a přírodní sníh nepadá. Jsme v očekávání, zda se počasí zlepší. Osobně ale takový žalostný začátek zimy nepamatuji. Minimálně část sjezdovky Horal byla vždy o předvánočním víkendu v provozu," popsala Martina Žáčková z Razuly.

Lyžařské areály v Moravskoslezském kraji stále fungují ve velmi omezeném provozu.

V lyžařském areálu Bílá na Frýdecko-Místecku je stále v provozu pouze jedna sjezdovka o délce zhruba 400 metrů. "Bohužel nic víc. Kvůli vysokým teplotám se nedá zasněžovat. I vrstva na sjezdovce se stále ztenčuje, teď máme tak mezi 20 a 35 centimetry," řekl ČTK vedoucí areálu Jaroslav Vrzgula. Podle něj je zájem lyžařů malý.

Obdobná je podle Martina Kafky situace i na Vaňkově kopci nedaleko Ostravy, kam také míří především skalní příznivci lyžování. Také tam je v provozu jen jedna sjezdovka. "Sjezdovku se nám podařilo zprovoznit po namáhavém boji. Vysněžili jsme asi 400 metrů, jede se na jednom vleku. Sněhu ubývá, měli jsme 40 až 50 centimetrů, teď je to průměrně asi 30 centimetrů," řekl Kafka.

Také v areálu Mezivodí na Frýdecko-Místecku zatím jezdí jen jeden vlek. Na sjezdovce je zhruba 40 centimetrů sněhu a jezdí se na 300metrovém úseku. "Návštěvnost je bída, jsou to takoví ti největší nadšenci," uvedl provozovatel Zbyněk Žák. Loni touto dobou podle něj jezdily všechny vleky. "Aby zima byla tak špatná, že se nedá ani zasněžovat, to snad nepamatuju," dodal.

Předpověď na víkend

Sobota:
V noci na východě zpočátku zataženo a déšť, jinak proměnlivá oblačnost, během dne postupně od severozápadu místy přeháňky, na horách četnější. Ojediněle bouřky. V polohách nad 500 m postupně srážky sněhové a na horách později místy tvorba sněhových jazyků. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. Zesilující čerstvý západní vítr na 6 až 11 m/s, postupně s nárazy 15 až 25 m/s, na horách 25 až 30 m/s (110 km/h).

Neděle:
Oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo občasný déšť, v polohách nad 400 m srážky sněhové nebo smíšené. Na horách i sněžení trvalejší a místy pokračující tvorba sněhových jazyků. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. Čerstvý západní vítr 5 až 10 m/s, v nárazech 15 až 20 m/s, na horách kolem 25 m/s (90 km/h).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama