Soud poslal do vazby Vladimíra Březinu, otce tzv. lihového bosse

Olomouc - Olomoucký okresní soud dnes poslal do vazby Vladimíra Březinu, otce údajného lihového bosse Radka Březiny. Učinil tak na návrh žalobců. ČTK to řekl náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Pavel Komár. Vladimír Březina je jedním ze sedmi lidí, kteří byli obviněni z legalizace majetku pocházející z trestné činnosti Radka Březiny. Obviněn byl také jeho syn Tomáš.

Ilustrační foto
doporučujeme

Žádost na vzetí do vazby podali státní zástupci pouze v případu Vladimíra Březiny a soud jim vyhověl v plném rozsahu. "Soud shledal všechny tři důvody vazby. Jde o vazbu útěkovou, obavu z ovlivňování svědků i z pokračování trestné činnosti," uvedl státní zástupce Komár. ČTK potvrdil, že obviněn byl v této souvislosti také jeho syn Tomáš, který čelí již obžalobě v kauze s lihovou mafií. Tomáš Březina byl propuštěn na svobodu, získal status spolupracujícího obviněného a vazba podle žalobců v jeho případě nebyla nutná.

Svého otce Vladimíra Březinu se snaží Radek Březina obžalovaný z rozsáhlých daňových úniků kvůli nelegálním obchodům s lihem z trestné činnosti vyvinit. Několikrát u olomouckého soudu, který se jeho případem zabývá, zdůraznil, že o jeho trestné činnosti otec prý nevěděl. Žalobci jsou přesvědčeni o opaku. "Vycházíme z výsledků našich šetření a máme za to, že trestná činnost byla páchána úmyslně, při plném vědomí toho, o co tam šlo," dodal Komár.

Sedm lidí blízkých Radku Březinovi bylo obviněno z legalizace výnosů z trestné činnosti v úterý a ve středu. Podle státního zástupce Petra Šeredy jde o majetek v hodnotě 384 milionů korun. "Jde, lidově řečeno, o praní špinavých peněz pocházejících z obchodu s nezdaněným lihem. Předmětem trestního stíhání je nakládání s těmito finančními prostředky, nákupy cenných papírů, nemovitostí, splácení úvěrů a podobně," řekl ve středu ČTK žalobce Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství. "Snažili se peníze v hotovosti, které inkasovali, umístit zpět do finančního systému," řekl státní zástupce.

Případ úzce souvisí s tzv. lihovou mafií, kterou vedl právě zlínský podnikatel Radek Březina. Zločinecká skupina podle obžaloby řadu let obchodovala s nelegálním lihem, stát prý připravila na daních od roku 1998 o rekordních 6,7 miliardy korun. Obžalovaní čistili technický líh a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, který prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích. Kauzou se bude olomoucký soud znovu zabývat v lednu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama