Nářez Putinovi: Jen pětina Čechů na straně Ruska, ukázal průzkum

Praha - Většina české populace sleduje dění na Ukrajině pouze v televizi nebo rozhlase. Mezi Čechy je více odpůrců postojů Ruska v konfliktu na Ukrajině, než jeho podporovatelů. Většina Čechů za největší hrozbu pro mír v Evropě v současné době považuje Rusko a Islámský stát. Na straně Ruska je pouze pětina Čechů, informuje factum.cz.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Problém dění na Ukrajině se dotýká téměř všech obyvatel ČR, ale naprosté většiny jen okrajově a události sledují jen pasivně. Mírný zájem o dění na východě Ukrajiny mají více než tři čtvrtiny (76 %) obyvatel. Přibližně desetina (11 %) osob se o dění na Ukrajině zajímá více. Na druhé straně 13 % populace dění na Ukrajině nechává chladnými a nezajímá se o tamní události téměř vůbec. Větší zájem o dění na Ukrajině projevují vysokoškolsky vzdělaní lidé a obyvatelé větších měst, rozdíly ale nejsou nijak velké.

Naprostá většina populace čerpá informace o Ukrajině pouze z televizního či rozhlasového zpravodajství (83 %), o další informační zdroje velký zájem není.

Pracovníci agentury ppm factum se v průzkumu dále ptali, jaké státy či uskupení považují Češi za největší hrozbu pro mír v Evropě. Podle největší části obyvatel Česka, konkrétně 42 procent, ohrožuje mír Rusko. Mírně předčilo i Islámský stát, který považuje za hrozbu 41 procent lidí. Na třetím místě skončila s velkým odstupem s 20 procenty Ukrajina, která již několik měsíců bojuje na svém území právě s proruskými separatisty. Více než desetina Čechů pak jmenuje Afghánistán (14 %), Írán (13 %) a také USA (13 %).

Agentura také zjišťovala postoje lidí v České republice ke zmíněnému ukrajinskému konfliktu, a to prostřednictvím několika dílčích otázek. Pracovníci ppm factum se ptali například, zda mělo podle Čechů Rusko právo na obsazení ukrajinského poloostrova Krym, zda posílá zbraně proruským separatistům na východě Ukrajiny nebo jestli byl střet vyvolán "protiprávním převratem" v Kyjevě.

Odpovědi podle agentury ukázaly, že 41 procent Čechů víceméně odmítá postoje Ruska v konfliktu, 39 procent s některými ruskými postoji souhlasí, ale s jinými ne a 20 procent lidí Rusko víceméně podporuje. "Podporovatelů postojů Ruska je přibližně stejně mezi mladými i mezi starými, mezi lidmi se základním i vysokoškolským vzděláním. Do značné míry to nabourává zažitou představu, že podporovateli Ruska jsou spíše starší lidé a osoby s nižším vzděláním či příjmy," sdělili autoři průzkumu.

Témata: průzkumy | češi | Rusko

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Související:

Právě se děje