Česká republika dnes zavzpomínala na Václava Havla

Praha - Úryvky z divadelních her, esejů i dalších textů, které bývalý český prezident a dramatik Václav Havel psal pro různé příležitosti, zněly dnes vpodvečer divadlem Alfred ve dvoře.

Ilustrační foto

Někteří si přinesli svoje knížky, pro další pořadatelé půjčili vše dostupné z knihoven. Zazněl třeba i Havlův projev při přebírání čestného doktorátu na DAMU v roce 1996, ve kterém uvažoval nad souvislostmi divadla a politiky. Dnešní výročí Havlova odchodu si lidé připomínali veřejně na různých místech v ČR i v zahraničí. V Praze 6 zapálili svíčky srovnané do tvaru srdce, kardinál Dominik Duka sloužil zádušní mši a vzpomínat přicházeli po celý den lidé také Havlovu hrobu.

Při čtení na scéně divadla Alfred ve dvoře, která se proměnila v improvizovanou kavárnu, se vystřídalo několik desítek lidí. Připomínat si Havla prostřednictvím jeho vlastních myšlenek byla hlavní idea akce Čtení z Havla - v době, kdy tři roky po jeho úmrtí mnozí jeho politické teze i postoje interpretují po svém.

Myšlenka Čtení z Havla vznikla v den Havlova úmrtí v roce 2011. "Jel jsem do Prahy autem a z rádia jsem uslyšel, že umřel Havel. Podobně jako všichni jsem cítil, že se musí něco udělat, že se musíme potkat, a ještě cestou do Prahy jsme se s přáteli domluvili, že uděláme čtení z Havlových knih pod sochou sv. Václava. Bylo to venku, byla zima, ale lidi neustále přicházeli a četlo se dlouho do noci. Říkali jsme si, že má smysl to zopakovat," vzpomíná Matěj Chytil, jeden z organizátorů akce.

Tehdejšímu spontánnímu nápadu poskytlo v letošním roce přístřeší a technické zázemí divadlo Alfred ve dvoře. Dveře divadla jsou dnes otevřené do 21:00, vstup je volný. V sídle Knihovny Václava Havla v Ostrovní ulici večer vystoupí Divadlo na tahu, které v režii Andreje Kroba uvede jeho méně známou „vaňkovku", hru Protest z roku 1978. A v Mlýnské kavárně na Kampě se sejdou Havlovi přátelé nad jeho texty či oblíbenou hudbou, hlavně však vzpomínkou na významnou osobnost českých i evropských dějin.

Václava Havla jako neoddělitelnou součást české, respektive československé historie si dnes vpodvečer připomnělo asi 150 lidí při pochodu v Brně. Tři roky po Havlově smrti vzpomínali na československého a českého prezidenta, disidenta a dramatika se svíčkami v rukou, jimiž osvětlovali Komenského náměstí, centrum města, Uličku Václava Havla, katedrálu na Petrově i Kapucínské terasy. Trasu průvodu prošli lidé všech generací.

"Havel se stal neoddělitelnou součástí české historie. Současná generace i generace budoucí z něj mohou dále čerpat," řekl ČTK jeden z pořadatelů akce Ondřej Puczok. Vzpomínkové akce na Václava Havla se dnes konaly na mnoha místech republiky.

Jejich pořadatelé se domnívají, že by 5. říjen, kdy se Havel v roce 1936 narodil, měl být jako trvalá připomínka jeho odkazu vyhlášen jako významný den ČR. "Ve chvíli, kdy je absence podobné morální autority v českém prostředí opravdu viditelná, je jeho literární, filozofické a politické dědictví tím, co je nutné vyzdvihovat a znovu tak společnost spojovat," uvedl Puczok.

Témata: Václav Havel

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Související:

Právě se děje