Slunovrat se blíží: Astronomická zima začne letos netradičně

Praha - Ve škole nás učili, že zima začíná 21. prosince. Většinou tak tomu opravdu je, ovšem letos bude tradice porušena. Astronomická zima začne až v noci z neděle na pondělí, kdy Slunce dvě minuty po půlnoci vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat. Čtěte předpověď na víkend, první zimní den a na Štědrý den.

Ilustrační foto

"Podobně jako jsou přestupné roky a zaokrouhluje se den na 24 hodin, vteřiny se během let a měsíců nasčítají, takže to může být 21. a 22. prosince. Je to pohyblivé," sdělila ČTK Marie Kratochvílová ze Štefánikovy hvězdárny na dotaz, proč nezačne astronomická zima tradičně 21. prosince.

Slunce zapadá později už od svaté Lucie (13. prosince), později však vychází, takže se celková doba slunečního svitu neprodlužuje. Lidová pranostika říká: "Lucie noci upije, dni nepřidá." Stejně tak pranostiky vyjadřují váhavý návrat Slunce k rovníku a pozvolné prodlužování dne: Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále (6. ledna) o krok dále a na Hromnice (2. února) o hodinu více.

Doba slunovratu bývá příležitostí k oslavám. V české kotlině ho v době předhistorické nejvíce slavili Keltové. Ale i nyní se lidé často dotazují, kdy přesně nastává zimní slunovrat, aby ho mohli oslavit, říkají pracovníci hvězdáren.

Noci kolem zimního slunovratu jsou navíc velmi tmavé, protože Slunce se noří hluboko pod obzor. To však dnes platí už pouze v přírodních oblastech. Ve městech se pro přemíru světla hvězdná obloha téměř nevidí, odborníci tomu říkají světelné znečištění.

Přebytek světla a nedostatek tmy má velké negativní účinky na zdraví lidí, ať už jde o nekvalitní spánek a psychické problémy. Tvrdí, že světelný smog může odstartovat psychogenní onemocnění a zvýšit riziko vzniku civilizačních chorob, jako jsou rakovina prsu a kardiovaskulární onemocnění.

Jak začne zima?

Prosinec je už ve druhé polovině, ale počasí se na to neohlíží. V pondělí se denní teploty v nížinách Čech dostaly místy nad 10 °C, a zřejmě to letos nebylo naposledy. Teplé západní až jihozápadní proudění totiž pokračuje, a znovu se naplno projevuje dnes, kdy očekáváme, že denní teploty znovu desetistupňovou laťku místy překročí a na nejteplejších lokalitách mohou vystoupit i na 12 °C.

Takhle teplé počasí není v tuto část roku normální, teplotní rekord pro 19. prosinec činí v Praze Klementinu 12,4 °C a reálně tak hrozí i jeho překonání, informuje meteocentrum.cz.

Předpověď na sobotu:
V noci zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, nad 700 m postupně srážky sněhové. Ojediněle bouřky. Během noci od západu přechod k proměnlivé oblačnosti a jen ojediněle přeháňky. Přes den proměnlivá oblačnost, na horách místy, jinde jen ojediněle přeháňky. Odpoledne od severozápadu zataženo, déšť nebo přeháňky na většině území. Ojediněle bouřky. V polohách nad 700 m, večer nad 400 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s, postupně 7 až 12 m/s, s nárazy 15 až 20 m/s, na horách až 30 m/s (110 km/h). Na horách večer místy tvorba sněhových jazyků.

Předpověď na neděli (čtvrtá adventní neděle):
Oblačno až zataženo, zpočátku na většině území přeháňky deště se sněhem, nad 400 m sněhové. Během dne ojediněle přeháňky, nad 600 m sněhové. Na horách i trvalejší sněžení. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. Čerstvý západní vítr 6 až 11 m/s s nárazy 15 až 20 m/s, na horách kolem 25 m/s (90 km/h), večer přechodně mírný 3 až 7 m/s, na horách místy tvorba sněhových jazyků.

Předpověď na pondělí:
Zataženo, na většině území déšť, nad 600 m zpočátku déšť se sněhem nebo sněžení. Na horách na severu srážky trvalejší. Na jihu až oblačno a srážky jen místy. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 6 až 11 m/s s nárazy 15 až 20 m/s, na horách 25 až 30 m/s (110 km/h) a zpočátku místy tvorba sněhových jazyků.

Předpověď na úterý:
Zataženo až oblačno, ojediněle, v severní polovině území místy déšť, na horách na severu i trvalejší. Postupně místy polojasno, zejména na jihu. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 5 až 10 m/s s náraz 15 až 20 m/s, na horách kolem 25 m/s (90 km/h).

Předpověď na středu (Štědrý den):
Zataženo až oblačno, místy déšť. Přechodně místy polojasno, zejména na jihu. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Témata: Zima | astronomie | Počasí

V přírodních koupalištích v Česku se lidé mohou stále koupat bez obav

24.06.2021 16:34 Lidé v Česku stále mohou bez obav vyrazit za koupáním do přírody. V některých přírodních…

Hasiči z domů v Kyjově odklidili stovky litrů nebezpečných chemikálií

24.06.2021 12:55 Aktualizováno Hasiči z objektů v Kyjově na Hodonínsku dnes dopoledne odklidili stovky litrů nebezpečných…

Smrt muže v Teplicích: Na internetu se objevilo další video, předchází…

24.06.2021 12:13 Na internetu se objevilo další video s Romem Stanislavem Tomášem, který zemřel v sobotu v Teplicích…

Dokud u nás byli Sověti, vše se mohlo ještě zvrátit. Odchod komplikovali…

24.06.2021 12:00 ROZHOVOR – Pod okny domova mu denně pochodovali okupanti. Hudební skladatel a zpěvák Michael Kocáb,…

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

24.06.2021 11:31 Aktualizováno Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře druhý blok. Spadly…

Majitelka obchodu kvůli dezinformacím zakázala vstup očkovaným. Hrozí ji…

24.06.2021 09:00 Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u…

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Související:

Právě se děje