Slunovrat se blíží: Astronomická zima začne letos netradičně

Praha - Ve škole nás učili, že zima začíná 21. prosince. Většinou tak tomu opravdu je, ovšem letos bude tradice porušena. Astronomická zima začne až v noci z neděle na pondělí, kdy Slunce dvě minuty po půlnoci vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat. Čtěte předpověď na víkend, první zimní den a na Štědrý den.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Podobně jako jsou přestupné roky a zaokrouhluje se den na 24 hodin, vteřiny se během let a měsíců nasčítají, takže to může být 21. a 22. prosince. Je to pohyblivé," sdělila ČTK Marie Kratochvílová ze Štefánikovy hvězdárny na dotaz, proč nezačne astronomická zima tradičně 21. prosince.

Slunce zapadá později už od svaté Lucie (13. prosince), později však vychází, takže se celková doba slunečního svitu neprodlužuje. Lidová pranostika říká: "Lucie noci upije, dni nepřidá." Stejně tak pranostiky vyjadřují váhavý návrat Slunce k rovníku a pozvolné prodlužování dne: Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále (6. ledna) o krok dále a na Hromnice (2. února) o hodinu více.

Doba slunovratu bývá příležitostí k oslavám. V české kotlině ho v době předhistorické nejvíce slavili Keltové. Ale i nyní se lidé často dotazují, kdy přesně nastává zimní slunovrat, aby ho mohli oslavit, říkají pracovníci hvězdáren.

Noci kolem zimního slunovratu jsou navíc velmi tmavé, protože Slunce se noří hluboko pod obzor. To však dnes platí už pouze v přírodních oblastech. Ve městech se pro přemíru světla hvězdná obloha téměř nevidí, odborníci tomu říkají světelné znečištění.

Přebytek světla a nedostatek tmy má velké negativní účinky na zdraví lidí, ať už jde o nekvalitní spánek a psychické problémy. Tvrdí, že světelný smog může odstartovat psychogenní onemocnění a zvýšit riziko vzniku civilizačních chorob, jako jsou rakovina prsu a kardiovaskulární onemocnění.

Jak začne zima?

Prosinec je už ve druhé polovině, ale počasí se na to neohlíží. V pondělí se denní teploty v nížinách Čech dostaly místy nad 10 °C, a zřejmě to letos nebylo naposledy. Teplé západní až jihozápadní proudění totiž pokračuje, a znovu se naplno projevuje dnes, kdy očekáváme, že denní teploty znovu desetistupňovou laťku místy překročí a na nejteplejších lokalitách mohou vystoupit i na 12 °C.

Takhle teplé počasí není v tuto část roku normální, teplotní rekord pro 19. prosinec činí v Praze Klementinu 12,4 °C a reálně tak hrozí i jeho překonání, informuje meteocentrum.cz.

Předpověď na sobotu:
V noci zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, nad 700 m postupně srážky sněhové. Ojediněle bouřky. Během noci od západu přechod k proměnlivé oblačnosti a jen ojediněle přeháňky. Přes den proměnlivá oblačnost, na horách místy, jinde jen ojediněle přeháňky. Odpoledne od severozápadu zataženo, déšť nebo přeháňky na většině území. Ojediněle bouřky. V polohách nad 700 m, večer nad 400 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C. Čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s, postupně 7 až 12 m/s, s nárazy 15 až 20 m/s, na horách až 30 m/s (110 km/h). Na horách večer místy tvorba sněhových jazyků.

Předpověď na neděli (čtvrtá adventní neděle):
Oblačno až zataženo, zpočátku na většině území přeháňky deště se sněhem, nad 400 m sněhové. Během dne ojediněle přeháňky, nad 600 m sněhové. Na horách i trvalejší sněžení. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C. Čerstvý západní vítr 6 až 11 m/s s nárazy 15 až 20 m/s, na horách kolem 25 m/s (90 km/h), večer přechodně mírný 3 až 7 m/s, na horách místy tvorba sněhových jazyků.

Předpověď na pondělí:
Zataženo, na většině území déšť, nad 600 m zpočátku déšť se sněhem nebo sněžení. Na horách na severu srážky trvalejší. Na jihu až oblačno a srážky jen místy. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 6 až 11 m/s s nárazy 15 až 20 m/s, na horách 25 až 30 m/s (110 km/h) a zpočátku místy tvorba sněhových jazyků.

Předpověď na úterý:
Zataženo až oblačno, ojediněle, v severní polovině území místy déšť, na horách na severu i trvalejší. Postupně místy polojasno, zejména na jihu. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 5 až 10 m/s s náraz 15 až 20 m/s, na horách kolem 25 m/s (90 km/h).

Předpověď na středu (Štědrý den):
Zataženo až oblačno, místy déšť. Přechodně místy polojasno, zejména na jihu. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Témata: Zima | astronomie | Počasí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milionová škoda kvůli 3 tisícům. Mohutný požár Severochemy má viníky

21.03.2019 20:41 Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou…

Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti…

21.03.2019 18:56 Podporu nespravedlivě stíhaným pro víru, názory nebo přesvědčení přišlo dnes vyjádřit šest desítek…

V Krkonoších se samovolně utrhla lavina, měla několik set metrů

21.03.2019 17:14 Aktualizováno V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho…

Česká pošta vytočila zákazníky: To je nechutné, chováte se strašně

21.03.2019 17:02 Aktualizováno Česká pošta v březnu přešla na jiný systém výpočtu ceny balíkovým zásilek. Již není podstatná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama