Hluk - nový zabiják v Evropě. Tisíce mrtvých ročně, varuje zpráva expertů

Praha/Kodaň - Nejen viry a bakterie zabíjejí. Nebezpečí, před kterým není úniku, číhá i jinde. Každý čtvrtý Evropan je nadměrně vystaven škodlivému hluku, vyplývá ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) zveřejněné dnes v Kodani.

Ilustrační foto

Podle dokumentu Hluk v Evropě 2014 žije v současné době odhadem 125 milionů Evropanů v podmínkách hladiny hluku vyšší než 55 decibelů, napsala agentura DPA. Okolní hluk je podle autorů zprávy příčinou smrti ve zhruba 10.000 případech ročně. U 900.000 osob byl pak diagnostikován vysoký krevní tlak podmíněný hlučností okolního prostředí.

Dominantní hrozbou je podle nejnovější zprávy EEA hlučnost silniční dopravy, a to jak z pohledu svého zeměpisného rozšíření, tak i počtem lidí, na které dopadá. Velkými zdroji hluku jsou ale i železnice, letiště a průmyslová výroba.

EEA v dokumentu požaduje, aby hluková zátěž byla více zohledňována při plánování a výstavbě nových infrastruktur. Faktory jako hospodářský růst, zvyšující se urbanizace, výstavba dálnic a rychlostních komunikací a zvyšování průmyslové výroby jsou podle EEA velkými výzvami ve snahách o ochranu Evropanů před hlukem.

Všeobecně známým účinkem hluku na zdraví je pochopitelně poničení sluchu. K němu může dojít buď při krátkodobém vystavení hluku přesahujícímu 130 dB (o něco větší hluk, než vydává startující letadlo), nebo častému a dlouhodobému vystavování hluku nad 85 dB (např. velmi hlasitá hudba).

V Praze je nadlimitním hlukem zasaženo kolem 7,6 % obyvatel, tedy přes 90.000 lidí, asi 200.000 obyvatel Berlína žije v ulicích, kde jsou překročeny limity pro hluk. Dle nedávných studií je kvůli hluku z dopravy v Dánsku ročně hospitalizováno 800-2200 osob a dochází ke 200-500 samovolným potratům, uvedl hluk.eps.cz.

Pokud jste byli vystaveni velkému hluku, dejte si dodatečně aspoň dostatek antioxidantů a draslíku, nejlépe v přírodní formě. Draslík totiž působí preventivně proti poškození sluchu v důsledku nadměrného hluku. Koloběh draslíku v uchu s kvalitou sluchu prokazatelně souvisí.

První známkou zhoršeného sluchu je špatné rozlišování sykavek. Zhoršení sluchu se nejprve projeví v oblasti vysokých tónů. Postižený člověk má pocit, že dobře slyší, ale špatně rozumí. Většinu zvuků vnímá bez potíží, ale přeslechne zvonek nebo pískání konvice. Také špatně rozumí řeči v prostoru, kde se ozývají jiné zvuky nebo kde mluví více lidí najednou. Je to tím, že neslyší vysoké tóny, které jsou důležité pro rozlišování jednotlivých hlásek. K tomu se přidává zhoršená schopnost rozeznávat jednotlivá slova, která je způsobena zejména opotřebením mozkové kůry, upozorňuje web České průmyslové zdravotní pojišťovny.

V přírodních koupalištích v Česku se lidé mohou stále koupat bez obav

24.06.2021 16:34 Lidé v Česku stále mohou bez obav vyrazit za koupáním do přírody. V některých přírodních…

Hasiči z domů v Kyjově odklidili stovky litrů nebezpečných chemikálií

24.06.2021 12:55 Aktualizováno Hasiči z objektů v Kyjově na Hodonínsku dnes dopoledne odklidili stovky litrů nebezpečných…

Smrt muže v Teplicích: Na internetu se objevilo další video, předchází…

24.06.2021 12:13 Na internetu se objevilo další video s Romem Stanislavem Tomášem, který zemřel v sobotu v Teplicích…

Dokud u nás byli Sověti, vše se mohlo ještě zvrátit. Odchod komplikovali…

24.06.2021 12:00 ROZHOVOR – Pod okny domova mu denně pochodovali okupanti. Hudební skladatel a zpěvák Michael Kocáb,…

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

24.06.2021 11:31 Aktualizováno Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře druhý blok. Spadly…

Majitelka obchodu kvůli dezinformacím zakázala vstup očkovaným. Hrozí ji…

24.06.2021 09:00 Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u…

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Související:

Právě se děje