Hluk - nový zabiják v Evropě. Tisíce mrtvých ročně, varuje zpráva expertů

Praha/Kodaň - Nejen viry a bakterie zabíjejí. Nebezpečí, před kterým není úniku, číhá i jinde. Každý čtvrtý Evropan je nadměrně vystaven škodlivému hluku, vyplývá ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) zveřejněné dnes v Kodani.

Ilustrační foto

Podle dokumentu Hluk v Evropě 2014 žije v současné době odhadem 125 milionů Evropanů v podmínkách hladiny hluku vyšší než 55 decibelů, napsala agentura DPA. Okolní hluk je podle autorů zprávy příčinou smrti ve zhruba 10.000 případech ročně. U 900.000 osob byl pak diagnostikován vysoký krevní tlak podmíněný hlučností okolního prostředí.

Dominantní hrozbou je podle nejnovější zprávy EEA hlučnost silniční dopravy, a to jak z pohledu svého zeměpisného rozšíření, tak i počtem lidí, na které dopadá. Velkými zdroji hluku jsou ale i železnice, letiště a průmyslová výroba.

EEA v dokumentu požaduje, aby hluková zátěž byla více zohledňována při plánování a výstavbě nových infrastruktur. Faktory jako hospodářský růst, zvyšující se urbanizace, výstavba dálnic a rychlostních komunikací a zvyšování průmyslové výroby jsou podle EEA velkými výzvami ve snahách o ochranu Evropanů před hlukem.

Všeobecně známým účinkem hluku na zdraví je pochopitelně poničení sluchu. K němu může dojít buď při krátkodobém vystavení hluku přesahujícímu 130 dB (o něco větší hluk, než vydává startující letadlo), nebo častému a dlouhodobému vystavování hluku nad 85 dB (např. velmi hlasitá hudba).

V Praze je nadlimitním hlukem zasaženo kolem 7,6 % obyvatel, tedy přes 90.000 lidí, asi 200.000 obyvatel Berlína žije v ulicích, kde jsou překročeny limity pro hluk. Dle nedávných studií je kvůli hluku z dopravy v Dánsku ročně hospitalizováno 800-2200 osob a dochází ke 200-500 samovolným potratům, uvedl hluk.eps.cz.

Pokud jste byli vystaveni velkému hluku, dejte si dodatečně aspoň dostatek antioxidantů a draslíku, nejlépe v přírodní formě. Draslík totiž působí preventivně proti poškození sluchu v důsledku nadměrného hluku. Koloběh draslíku v uchu s kvalitou sluchu prokazatelně souvisí.

První známkou zhoršeného sluchu je špatné rozlišování sykavek. Zhoršení sluchu se nejprve projeví v oblasti vysokých tónů. Postižený člověk má pocit, že dobře slyší, ale špatně rozumí. Většinu zvuků vnímá bez potíží, ale přeslechne zvonek nebo pískání konvice. Také špatně rozumí řeči v prostoru, kde se ozývají jiné zvuky nebo kde mluví více lidí najednou. Je to tím, že neslyší vysoké tóny, které jsou důležité pro rozlišování jednotlivých hlásek. K tomu se přidává zhoršená schopnost rozeznávat jednotlivá slova, která je způsobena zejména opotřebením mozkové kůry, upozorňuje web České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Respirátory slouží k boji s covidem, rozhodl soud a odmítl je zrušit

21.10.2021 14:22 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení mimořádného opatření, které nařizuje nosit na…

Část pražských restauratérů kontroly hostů odmítá

21.10.2021 13:29 Někteří pražští provozovatelé restaurací a barů pochybují o účinnosti kontrol bezinfekčnosti hostů…

Pokud stačí fotka v mobilu, nemají celníci vyžadovat papírový dokument,…

21.10.2021 10:58 Lpění na listinné podobě dokumentů v situaci, kdy postačí třeba fotografie v mobilu, je zpozdilé a…

Restauratéři se obávají úbytku zákazníků. Bezinfekčnost kontrolovat…

21.10.2021 10:35 Bezinfekčnost hostů restaurací by měl kontrolovat stát a jeho složky. Myslí si to provozovatelé…

Ve spalovně v pražských Malešicích hořelo, vyhlášen třetí stupeň poplachu

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Povinné kontroly rozdělují restauratéry. Někteří covid pasy hlídat odmítají

20.10.2021 18:57 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Restauratéři budou od 1. listopadu kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 16:58 Personál restaurací bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) muset od 1. listopadu…

Související:

Právě se děje

reklama