Lékaři v koncích: Porucha sluchu, kdy jste schopni vraždit. Týká se i vás?

Londýn/Praha – Přivádí vás k šílenství, když někdo naproti vám u stolu žvýká, mlaská, hlasitě dýchá, polyká či bubnuje prsty? Možná trpíte misofonií. Tato porucha vnímání zvuků není žádná legrace. Situaci navíc komplikuje fakt, že misofonie je silnější, když „odporné zvuky“ vydává někdo, ke komu máme emocionální vztah. Člověk postižen misofonií se tak například nedokáže v klidu najíst s rodinou, upozorňuje britský list The Independent.

Ilustrační foto

U lidí s misofonií (z řečtiny misein - nenávidět, foné - zvuk) některé zvuky vyvolávají tak silnou stresovou reakci, že může dokonce dojít i na násilí. Nejčastěji jde o zvuky při jídle (žvýkání, křoupání, srkání, mlaskání, olizování rtů a polykání). Zde je nutno podotknout, že nejde o nevychované stolování, máme na mysli běžné zvuky, když člověk jí či pije. Druhou skupinou nepříjemných zvuků jsou ty při bubnování tužkou/prsty, při psaní na klávesnici, cinkání, hučení, škrábání apod.

Učitelka Meredith Rosolová (25) vypráví: „Bez špuntů v uších jsem s rodiči nejedla už přes deset let, jak jsem přecitlivělá na určité zvuky. Před dvěma roky mi byla diagnostikována misofonie." A vzpomíná dál: „Začalo to, když mi bylo šest. Nemohla jsem vystát, jak moji rodiče žvýkají sousta. Postupně se seznam nepříjemných zvuků rozšiřoval. Vadilo mi hluboké dýchání, cinkání příborů, ale i posunování a míchání jídla na talíři. Škrtila bych. Pak se přidaly protivné zvuky ve škole – skřípání křídy o tabuli a hukot radiátorů. Vždy se mi rozbušilo srdce, cítila jsem napětí ve svalech a chtěla jsem uletět."

Lékaři se neshodnou

Termín „misofonie" se objevil v roce 2000 a znamená odpor k určitým zvukům či patologickou přecitlivělost na vybrané zvuky. Něco jiného je „fonofobie", kdy má člověk ze zvuků strach. V roce 2013 pak nizozemští psychiatři sestavili kritéria pro „misofonii" a prosazují, aby byla porucha oficiálně klasifikovaná jako nemoc.

Doktorka Miren Edelsteinová z kalifornské univerzity v San Diegu, která misofonii léta studuje, má ale jiný názor: „Nemyslím si, že jde o zvuk samotný, který člověka rozčiluje, ale o kontext, při kterém je zvuk vydáván. Laicky řečeno – nevadí nám, že rodič/partner hlasitě polyká, vádí nám rodič/partner sám o sobě." Lékařka provedla výzkum na lidech, kteří sami sobě diagnostikovali misofonii a zjistila, že jim nevadí zvuky, které vyluzují děti či zvířata. Výše zmíněná učitelka například přiznala, že ji vůbec neiritují zvuky ve školní jídelně.

Americký audiolog Natan Bauman se domnívá, že „misofonie" je pouze naučenou reakcí: „Někdy v minulosti jsme si spojili určitý zvuk s něčím negativním a to nám pak zůstává i v dalším životě."

O vysvětlení se pokusil i americký neurolog Josef Rauschecker. Zvukový impuls rozvibruje kůstky ve středním uchu, které ho tak předají sluchovému nervu, který vede do mozkové části zvané thalamus. Z thalamu pak zvuk může putovat dvěma cestami. Ta kratší vede z thalamu přímo do tzv. amygdaly, mozkového centra, které je zodpovědné za základní emoce jako je strach/hněv. Tuto cestu impulz volí, aby nás co nejrychlejí upozonil na nebezpečí (např. výbuch).

Delší trasa pak vede z thalamu přes čelní lalok do amygdaly. Čelní lalok je evolučně nejmladší část mozku a u člověka slouží k analyzování problému či dění kolem nás. „U pacientů s misofonií pravděpodobně dochází k tomu, že určitý zvuk putuje po té kratší cestě rovnou do amygdaly, což v nás vyvolá silnou emoční reakci," říká Rauschecker a dodává, že misofonie by mohla být subtypem tzv. tinnitu, který se u pacienta projevuje šelestem, zvoněním, hučením nebo pískáním v uchu či v uších, které slyší pouze pacient a není tedy vnímáno okolím.

Dle odhadů se s tinnitem alespoň jednou za život setkalo zhruba 50% populace a zhruba 10% pak trpí chronickým tinnitem (u asi 1% pacientů jde o závažný tinnitus, který velmi ovlivňuje kvalitu jejich života). Mezi staršími lidmi je výskyt o něco větší. V České republice se počet odhaduje na zhruba 600 - 700 tisíc osob trpících tinnitem (v Německu 6 - 7 milionů, v USA 30 - 35 milionů), informuje tinnitus.cz.

Možnosti léčby?

Bez ohledu na to, co misofonii způsobuje, jde o velmi nepříjemnou záležitost. Účinný lék sice neexistuje, nicméně projevy poruchy lze zmírnit. Nejextremnějším řešením je „zašít se" do svého pokoje/bytu a vyhýbat se společnosti. To ovšem není zrovna praktické. Audiolog Bauman kombinuje psychoterapii se zařízením, které se nosí v uchu a které odráží tzv. bílé šumy z okolí.

Učitelka Rosolová si pomohla sama. Vedle přístoje proti šumům nosí do fitka či MHD sluchátka. Stále s sebou také má špunty do uší. Ty nasazuje okamžitě, jakmile u stolu začne někdo mlaskat. Také se snaží nesedět hled vedle rodičů. „Má to ale nevýhody. Protože neslyším konverzaci a věnuji se pouze svému talíři, mám snědeno jako první. Odejdu do kuchyně, kde po sobě umyju nádobí a pak dlouho čekám sama v jiné místnosti, než ostatní přijdou," přiznává.

Témata: zdraví | nemoci | Lidé

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

Související:

Právě se děje