Vánoční hodování? Obezitolog varuje před velkou chybou

Praha - Lidé si o Vánocích mohou pochutnat na jídle včetně cukroví, je ale třeba se pak "odměnit" zvýšeným pohybem, řekl ČTK internista a obezitolog ze Všeobecné fakultní nemocnice Martin Matoulek. Ten dále varuje před několika chybami.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nejhorším řešením poté, co se člověk přejedl, je podle Matoulka další den hladovět. Člověk se tím jen dostane do stresu, třetí den už "hlady nevidí", a tak se znovu nacpe. Vánoce pak prožije střídavě o hladu a přejídání, navíc se špatným pocitem.

Pro udržení stejné váhy během svátků je třeba pečlivě monitorovat jídelníček. Už to samotné vede podle Matoulka k významnému omezení přijaté energie proti zcela volnému režimu.

O svátcích se často přejídají ti, kdo se rozhodli od Nového roku hubnout. "V předtuše režimových opatření se chovají, jako by to byly jejich poslední svátky v životě a dopřávají si víc než obvykle. První den roku zahájí přísnou dietu, ale dlouho nevydrží, zatímco vánoční kilogramy zůstávají," upzornil Matoulek.

Jídelníček si podle něj speciálně musejí hlídat lidé se zdravotními problémy, například diabetici. Měli by si pravidelně měřit hladinu cukru, a to i když "zhřeší". Malé množství vánočního cukroví diabetikovi neublíží, pokud každý den jednou či dvakrát má nějakou pohybovou aktivitu.

Alkohol svým pacientům Matoulek nezakazuje. Jedna sklenička vína či sektu podle něj ještě nikoho nezabila a cukrovku nezhorší. Diabetici by si ale měli dát pozor na sladké likéry, které vedle alkoholu obsahují hodně cukru.

Pozor by si měli dát kardiaci. O vánočních svátcích hrozí lidem se srdečním onemocněním infarkt častěji než jindy, informuje tretivek.cz. Příčin je podle lékařů několik. Lidé například nechtějí kazit sváteční veselí, ignorují své potíže, aby nemuseli strávit svátky v nemocnici. Takže nejdou k lékaři, přestože v jiném období roku by ho s podobným problémem navštívili. Většina kardiaků také zanedbává svůj běžný režim, který dodržuje během roku. Méně se pohybují a nezdravě jedí.

Žlučník, tenhle malý orgán, bez kterého se můžeme i obejít, dokáže ze svátků udělat očistec. Když se budete přejídat, tláskat všechny lahůdky dohromady, přepíjet se, máte šanci, že se ozve. A to i u lidí, kteří o něm dosud ˝nevěděli˝. Začne vás bolet, tlačit nebo píchat vpravo pod žebry, někdy bolest vystřeluje i do zad pod pravou lopatku či do hrudníku. K tomu vám zpravidla nebývá zrovna dobře od žaludku. Pokud jsou bolesti nesnesitelné, bodavé, přidá se celková slabost, zvracení, zimnice nebo teplota, je nejvyšší čas vyhledat lékaře.

Témata: zdraví | Vánoce
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama