Lyžování o Vánocích: Letos bída, vše hned roztaje. Vlekaři číhají u děl

Celá ČR - Zima nepřichází, o Vánocích si letos příliš nezalyžujeme. Správci vleků vyhlížejí ochlazení, číhají u sněžných děl a už počítají ztráty. Tradičná slalom Telnický rohlík se poběží.

Pec pod Sněžkou
doporučujeme

V Královéhradeckém kraji je před vánočními svátky kvůli nedostatku sněhu v provozu pouze část lyžařských areálů, i v těch fungujících je možné lyžovat pouze na vyhrazených úsecích.

Například ve SkiResortu Černá hora - Pec je otevřeno přes 11 kilometrů sjezdovek, na otevřených sjezdových tratích je zhruba 20 až 40 centimetrů sněhu. Na Horních Mísečkách je v provozu vlek M, ve Špindlerově Mlýně je v provozu malý hank na černé sjezdovce a modrá sjezdovka. Lyžovat je možné také na části sjezdovek ve Velké Úpě, Horní Malé Úpě a v Mladých Bukách.

V Říčkách v Orlických horách je v provozu červená sjezdovka. "Sněhové podmínky se nám díky víkendovému ochlazení a sněžení trochu zlepšily, ale ne natolik abychom mohli otevřít další sjezdovou trať," řekl Petr Kánský ze skiareálu Říčky.

Vlekaři v areálech vyhlížejí ochlazení, aby mohli spustit výrobu technického sněhu. "Budeme pokračovat v zasněžování modré sjezdovky, kde je z předchozího zasněžování na některých místech zhruba deset až 20 centimetrů sněhu. V případě příznivých podmínek potřebujeme zhruba dva až tři dny, abychom mohli sjezdovku otevřít," řekl Kánský.

V Pardubickém kraji jsou kvůli oblevě v částečném provozu jen dvě výše položená lyžařská střediska. V omezené míře se lyžuje v Čenkovicích, v Dolní Moravě je zatím otevřená jen dětská sjezdovka. V závěru týdne by mohly areály zasněžovat další svahy.

"O víkendu spadlo v Dolní Moravě deset centimetrů sněhu. Od pátku meteorologové hlásí ochlazení a sněžení. Pak potřebujeme jeden a půl dne na dosněžení sjezdovek," řekl obchodní ředitel společnosti Sněžník Martin Palán.

Areál nyní nabízí včetně dětského lyžařského parku dva kilometry zasněžených sjezdovek. "Zatím ani nemůžeme být v provozu, je silný nárazový vítr a nejezdí lanovka. Kvůli počasí storna v hotelu Vista nemáme, lyžování není to hlavní, proč k nám lidé jezdí. Od rána do večera nabízíme programy pro malé, mladé i dospělé hosty," dodal Palán.

V areálu Buková hora jezdí lanovka z Čenkovic, která sveze lyžaře na svah v Červené Vodě, kde jsou k dispozici dva kilometry lyžařských tratí.

V Libereckém kraji se ode dneška opět nedá nikde lyžovat.  "Nechci předjímat, čekáme na ochlazení," uvedl ředitel skiareálu Ještěd Jan Svatoš. Podle předpovědi by mělo přijít až po Štědrém dnu. "Říká se, že se nic nemůže opakovat, ale letošní zima je ještě horší než loňská. Loni jsme sice v tuto chvíli ještě nelyžovali, ale intenzivně jsme zasněžovali a na Vánoce jsme jeli zhruba na třech kilometrech sjezdovek, letos na Vánoce nepojedeme nikde," uvedl ředitel.

Na Štědrý den se nebude lyžovat v žádném středisku v kraji. Všude se čeká na ochlazení, aby bylo možné areály uměle zasněžit. Nejblíže k zahájení sezony jsou kromě Ještědu v krkonošském středisku Harrachov. "Potřebujeme alespoň den, aby mrzlo," uvedl náčelník tamní lanovky Milan Goč. Vánoční turisté už podle něj do střediska přijeli a nudí se. "Zkouší aspoň sáňky, chodí po kopci, což není úplně bezpečné," dodal.

O Vánocích se na Vysočině lyžovat nebude. "Budeme od pátku číhat u kanonů a pokud se bude teplota vyvíjet příznivě, okamžitě spustíme zasněžování. Lyžování ještě letos je ale velice nejisté," řekl ČTK správce areálu na Harusově kopci v Novém Městě na Moravě Karel Klapač. Provozovatel vleku na Šacberku u Jihlavy Pavel Havlíček zůstává mírným optimistou. "Pokud se vyplní předpovědi, které sledujeme na různý serverech, teoreticky by se možná dalo vlek spustit ještě ve starém roce," doufá Havlíček.

Koncem roku mívají sjezdovky na Vysočině nejlepší návštěvnost za celou zimu, protože lidé v tomto termínu tolik nejezdí na hory. Správci skiareálů už dříve ČTK řekli, že očekávají podstatné ztráty v tržbách, které mohou představovat i třetinu peněz utržených za celou zimní sezonu. "Svátky přitom vyšly dobře, lidi budou 14 dní doma," uvedl Jiří Pálka ze sjezdovky Fajtův kopec u Velkého Meziříčí. Sněhová děla tam zatím mohla fungovat jen 20 hodin.

V zimních střediscích Ústeckého kraje se o Vánocích také lyžovat nebude. Veřejný závod v obřím slalomu Telnický rohlík se přesto v sobotu 27. prosince uskuteční. Nikoliv však na lyžích, ale závodníci poběží po svých. ČTK to dnes řekl Jindřich Holinger ze Ski areálu Telnice na Ústecku.

"Poprvé v historii se závod nepojede, ale poběží. Myslíme, že pro společné povánoční setkání s kamarády a otevření nové sezony je to lepší než nic," uvedl Holinger.

K zasněžení telnického střediska by podle něho provozovatelé potřebovali aspoň tři mrazivé dny, které jsou však v nedohlednu. Vánoce bez sněhu přitom pro vlekaře znamenají prakticky nenahraditelnou ztrátu. "Konec roku je pro nás stěžejní. Manko se už v sezoně dá těžko dohnat," uvedl Holinger.

Na sníh či mráz zatím marně čekají i ve Sport areálu Klíny nad Litvínovem. Na svazích zůstaly jen zbytky technického sněhu, poprašek toho přírodního rychle odtál. "Na mráz to zatím nevypadá. Potřebovali bychom tak pět dní s teplotami pod bodem mrazu, abychom dokázali sjezdovky kvalitně zasněžit," řekl ČTK už dříve provozovatel střediska Josef Dlouhý.

Přestože se o svátcích na Klínech lyžovat nebude, návštěvníky ve středisku očekávají. "V hotelu nám dokonce v posledních dnech přibývají rezervace, takže bychom měli mít plno," uvedl Dlouhý.

Sněhové podmínky v Beskydech jsou před vánočními svátky špatné. V provozu jsou jen dvě střediska v Bílé a Mezivodí. "Fouká hodně silný vítr. Lidé by si měli dávat pozor. Výstraha platí do úterního odpoledne. Můžou padat větve, hrozí vývraty stromů. Doporučujeme raději se vyhnout hřebenovým túrám," uvedl dnes dispečer Horské služby Beskydy Marcel Svoboda.

Dodal, že lyžovat se nyní dá částečně jen v Bílé a nedalekém Mezivodí. Tam se podařilo provozovatelům středisek vyrobit dostatek technického sněhu. Na sjezdovkách ho nyní je okolo 30 centimetrů. "Podmínky se ale mají měnit. Do Vánoc má ještě přijít oteplení, takže by se zhoršily. Až koncem týdne hlásí meteorologové ochlazení a nějaký sníh. To by se zase mohly zlepšit," řekl.

Lyžaři v Jihočeském kraji mohou vyrazit na sjezdovky do středisek na Prachaticku na Kvildu nebo na Zadov. "V sobotu jsme museli areál trochu upravit, ale od neděle už tady zase lyžujeme, v provozu máme jeden vlek," uvedl Richard Jirouš ze Skiareálu Kvilda. Dodal, že provozovatelé doufají, že se v nejbližších dnech zlepší počasí a umožní tak lepší podmínky pro lyžování.

V areálu na Zadově zůstává v provozu jedna lanovka a lyžařská škola. Vedoucí provozu Petr Vondraš dodal, že je sjízdná i běžkařská trasa na Pláně. Dodal však, že je stopa neupravená.

Necelé tři kilometry sjezdovek jsou připraveny pro návštěvníky v rakouském Hochfichtu. "Jezdí sem i řada lidí z Lipenska, kde se momentálně lyžovat nedá," řekl za středisko Hochficht Martin Řezáč.

Skiareály v Plzeňském kraji čekají na mráz, žádný z nich dnes není v provozu.  "Chtěli bychom znovu otevřít páteřní sjezdovku číslo 3 Slalomovou ihned, jak v předpovědi ohlášené mrazy umožní technické zasněžování. Bude nám pak stačit jediný den na to, abychom ji připravili a dalo se na ní i dobře lyžovat," uvedl spolumajitel a provozní ředitel areálu Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík. Pokud předpověď vyjde, myslí si, že areál provoz obnoví 27. nebo 28. prosince. Špičák jako jediný areál v kraji už několik dnů v provozu byl, v pátek 19. prosince kvůli oteplení ale oznámi, že přerušuje provoz.

Na zimní podmínky čekají i v ostatních střediscích Plzeňského kraje. "Pro nedostatek sněhu je areál mimo provoz. Čekáme na sníh nebo na ochlazení," uvedli například provozovatelé areálu Nad Nádražím v Železné Rudě. "Technika je připravena. Čekáme na lepší teplotní podmínky," řekli ČTK pracovníci v areálu v Kašperských Horách.

Vše hned roztaje

V sobotu večer a v noci na neděli na studené frontě sněžilo ve výškách zhruba nad 500 metrů. Ve výškách nad 700 metrů se sněhová pokrývka dokázala i udržet. Celkové úhrny nového sněhu se značně lišily, na hřebenech hor byl sníh do značné míry vyfoukán větrem. I proto nejvíce nového sněhu naměřili v Peci pod Sněžkou, kde napadlo 24 cm, což je za jeden večer a noc docela dost, informuje meteocentrum.cz.

Dále bylo naměřeno třeba 11 cm na Šeráku, 8 cm na Churáňově a tak dále. Měření výšky sněhu bylo ale v neděli dost obtížné, protože vítr sníh dost rozfoukával, a tak otevřená prostranství zůstávala poměrně holá, a jinde se sníh hromadil v závějích.

Prakticky všechen napadlý sníh ale stihne ještě během pondělí a úterý roztát. Teploty se totiž dostanou výrazně nad nulu, v úterý odpoledne v nížinách až na 12 °C, a je jasné, že i na horách bude tím pádem nad nulou. Obleva potrvá až do Štědrého dne, kdy se nejspíš už sníh nebude nacházet nikde, kromě nejvyšších hřebenů hor dejme tomu nad 1200 metrů nad mořem. Takže Štědrý večer letos nebude bílý v podstatě ani na horách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama