Češi a Vánoce? Průzkum přišel s velice dobrou zprávou

Praha - Téměř polovina Čechů považuje o Vánocích za nejdůležitější setkání s rodinou a přáteli. Na druhé místo v důležitosti pak lidé kladou možnost užít si odpočinek a vánoční pohodu (34 procent) a teprve na třetím místě dárky (šest procent), vyplývá z průzkumu, který pro společnost Partners uskutečnila agentura Ipsos.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vánoce
doporučujeme

"Podle Finančního barometru přistupujeme k financování Vánoc zodpovědně. Půjčku na Vánoce letos hodlá využít jen 3,5 procenta respondentů. Což je výrazné snížení," hodnotí výsledky hypoteční a úvěrová specialistka Partners Lucie Drásalová.

Každý druhý (53 procent) nakupuje dárky průběžně před Vánocemi a jen něco těsně před svátky, 27 procent Čechů naopak čeká na poslední výplatu, případně prémie a bonusy vyplácené před svátky a z nich dárky pořídí.

"Velice dobrou zprávou je, že téměř každý pátý Čech si na dárky šetří předem. To z hlediska zodpovědného finančního chování považuji za nejvhodnější," dodala Drásalová.

Dárky lidé vybírají většinou takové, které druhou osobu potěší bez ohledu na cenu (62 procent).

Jak informuje server Penize.cz, vánoční půjčky v řádech tisíců korun sice nebývají hlavním důvodem toho, proč lidé padají do dluhové pasti, můžou být ale vstupní branou do světa půjček pro lidi, kteří si později zvyknou půjčovat znovu peníze na věci, které si nemůžou dovolit. Další ohroženou skupinou jsou pak notoričtí dlužníci, kteří už tak mají závazky, které nestíhají splácet – ale před Vánocemi si stejně znovu půjčí.

„Spíš než že by se jednalo o jedinou příčinu, bývá často dluh na vánoční dárek spouštěčem řetězce, který v konečném důsledku vede k dluhové pasti. Kvůli pravidelné splátce za spotřebitelský úvěr se člověk dostane do prodlení s platbou nějaké služby jako telefon, nájem, energie. Když pak hrozí přerušení poskytování této služby, tak si člověk bere nějaký rizikovější úvěr, a potom už to jde rychle. Podobné to je při nečekané ztrátě zaměstnání, pak běžný spotřebitelský úvěr představuje první hřebík do rakve," vysvětluje vedoucí programu kariérního a dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle.

Loading...
Témata: Vánoce | průzkumy
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Dražůvkách na Hodonínsku: Střelec popravil místostarostu

24.05.2019 22:18 Aktualizováno Dva mrtví, to je výsledek dnešní střelby v Dražůvkách na Hodonínsku. Dosud bezúhonný místní…

MS v hokeji: Boj Čechů o medaile! Praha bude fandit na Staroměstském…

24.05.2019 16:41 Aktualizováno Česká města o víkendu chystají velkoplošné projekce z hokejového mistrovství světa. Přímé přenosy…

Povodně v Česku: Pojišťovny evidují stovky škod za více než 10 mil.Kč

24.05.2019 15:42 Pojišťovny zaznamenaly po prudkých deštích, které v minulých dnech zasáhly především Zlínský a…

Střelec z Dražůvek? Byl to samotář a podivín, tvrdí starostka

24.05.2019 15:26 Byl to samotář a podivín, řekla starostka Dražůvek na Hodonínsku Klára Čudrnáková o jednom z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama