Češi a Vánoce? Průzkum přišel s velice dobrou zprávou

Praha - Téměř polovina Čechů považuje o Vánocích za nejdůležitější setkání s rodinou a přáteli. Na druhé místo v důležitosti pak lidé kladou možnost užít si odpočinek a vánoční pohodu (34 procent) a teprve na třetím místě dárky (šest procent), vyplývá z průzkumu, který pro společnost Partners uskutečnila agentura Ipsos.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vánoce
doporučujeme

"Podle Finančního barometru přistupujeme k financování Vánoc zodpovědně. Půjčku na Vánoce letos hodlá využít jen 3,5 procenta respondentů. Což je výrazné snížení," hodnotí výsledky hypoteční a úvěrová specialistka Partners Lucie Drásalová.

Každý druhý (53 procent) nakupuje dárky průběžně před Vánocemi a jen něco těsně před svátky, 27 procent Čechů naopak čeká na poslední výplatu, případně prémie a bonusy vyplácené před svátky a z nich dárky pořídí.

"Velice dobrou zprávou je, že téměř každý pátý Čech si na dárky šetří předem. To z hlediska zodpovědného finančního chování považuji za nejvhodnější," dodala Drásalová.

Dárky lidé vybírají většinou takové, které druhou osobu potěší bez ohledu na cenu (62 procent).

Jak informuje server Penize.cz, vánoční půjčky v řádech tisíců korun sice nebývají hlavním důvodem toho, proč lidé padají do dluhové pasti, můžou být ale vstupní branou do světa půjček pro lidi, kteří si později zvyknou půjčovat znovu peníze na věci, které si nemůžou dovolit. Další ohroženou skupinou jsou pak notoričtí dlužníci, kteří už tak mají závazky, které nestíhají splácet – ale před Vánocemi si stejně znovu půjčí.

„Spíš než že by se jednalo o jedinou příčinu, bývá často dluh na vánoční dárek spouštěčem řetězce, který v konečném důsledku vede k dluhové pasti. Kvůli pravidelné splátce za spotřebitelský úvěr se člověk dostane do prodlení s platbou nějaké služby jako telefon, nájem, energie. Když pak hrozí přerušení poskytování této služby, tak si člověk bere nějaký rizikovější úvěr, a potom už to jde rychle. Podobné to je při nečekané ztrátě zaměstnání, pak běžný spotřebitelský úvěr představuje první hřebík do rakve," vysvětluje vedoucí programu kariérního a dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle.

Loading...
Témata: Vánoce | průzkumy
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se chytrá obří demonstrace. Zablokuje Prahu, protestující osloví…

06.12.2019 09:18 Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá další mohutnou demonstraci proti Andreji Babišovi.…

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 01:00 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Na Břeclavsku se splašili koně táhnoucí saně s Mikulášem, srazili holčičku

05.12.2019 14:24 Netradiční incident prověřuje břeclavská policie. Koně táhnoucí saně s Mikulášem, čertem a anděly…

Rasistický útok na černocha v pražské tramvaji? Soud osvobodil trojici…

05.12.2019 14:05 Obvodní soud pro Prahu 10 dnes znovu osvobodil trojici fanoušků fotbalové Sigmy Olomouc, kteří čelí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama