Štědrovečerní večeře: Smažený kapr, řízek, nebo lilek? A pozor na hádky kvůli salátu

Praha - Smažený kapr s bramborovým salátem je vánoční tradicí, ale objevuje se stále více těch, kteří upřednostňují lososa. Nehledě na domácnosti, kde ryby nejedí. Tam si při sváteční večeři nejčastěji pochutnávají na vinné klobáse či smaženém řízku. Že se v dřívějších dobách dělal na svátky "kuba", asi víte. Zkuste si ho dle videoreceptu udělat.

Ilustrační foto
doporučujeme

Typickým příkladem je ředitelka pražského Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová. "Můj muž Miloš Kirschner, který už bohužel není mezi námi, byl na maso, ale od té doby jsme celá rodina vegetariáni. Máme sice typický bramborový salát, ale rok co rok se těšíme na smažený lilek. Nemáme dokonce ani rybí polévku - připravujeme dobrou zeleninovou. Ale nevadí nám to, máme to rádi," řekla Štáchová ČTK.

Jejím opakem je oblíbený moderátor Aleš Cibulka; se svým partnerem Michalem Jagelkou se považují za typickou "vepřovou rodinu". Cibulka v nadsázce říká, že ten nejlepší bramborový salát dělá právě on. Podle svých slov do něj dává vše, co do něj patří. Tedy brambory, mrkev, cibuli, hrášek či majolku. "Není tam uzenina ani lák z okurek. Nejsou tam ani rybičky, která tam někdo přidává, ale ani jablko," dodal.

Cibulka připomněl slova jednoho psychologa, který tvrdí, že právě štědrovečerní bramborový salát je nejčastějším zdrojem hádek lidí, kteří spolu začínají žít. "Každý je totiž zvyklý na jinou chuť, kterou měl ve vlastní rodině," dodal.

"Měšťané a ti bohatší měli rybu na několik způsobů, někde se jedl pečený krocan, plnění hlemýždi, ve středních Čechách byl častý králík v omáčce nebo řízky, přestože obecně panoval ještě na Štědrý večer půst masa kromě ryb. Ve městech dříve než na vesnicích nechybělo různé cukroví, později vánoční dort, jižní ovoce, punč, lihoviny a káva," píše etnografka a fokloristka Jiřina Langhammerová v knize Lidové zvyky.

Zatímco dnes se připravuje většinou rybí polévka, dříve bývala z luštěnin - z čočky či hrachu. To mělo skrytý význam, protože snadno bobtná a nabývá na objemu. Častým hlavním jídlem byl nákyp s příměsí hub v Podkrkonoší zvaný hubník, ve středních Čechách kuba.

Zdroj: YouTube
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama