Virus chřipky zatím "stávkuje", případů je v Česku i Evropě málo

Praha - Chřipkové viry se v prosinci Česku vyhýbají a situace je nezvykle klidná v celé Evropě, kde bylo ve 35 státech z 848 vzorků potvrzeno pouze 27 případů chřipky A a 12 případů chřipky B.

Ilustrační foto

"Proti chřipce se stále ještě očkuje, obecně platí, že očkování končí, když hlavní hygienik ČR vyhlásí epidemii," řekl ČTK lékař Jan Rutsch z pražského centra cestovní medicíny. Epidemie v ČR obvykle začíná v druhé půli ledna, případně na přelomu ledna a února. Obvykle onemocní milion lidí, v souvislosti s chřipkou zemřou 2000, z nich přímo na chřipku stovka, ostatní na komplikace chřipky a zhoršení dlouhodobé chronické nemoci.

Podle poradkyně čínské medicíny Marcely Slavíčkové si každý vytváří zdraví nebo nemoc svým způsobem života. "Onemocní jenom nevyrovnaný a oslabený organismus, který nezvládne ataky počasí a stresu," řekla ČTK. Správné fungování těla člověk posílí, když vyloučí, co mu nejvíc vadí. V podzimních měsících vadí vysušování v zimních měsících ochlazování.

Prevence je podle Slavíčkové individuální, platí ale obecné zásady pro všechny. Především radí vynechat pečivo, nebo jej omezit. Obilná jídla radí jen ve vařené či lehce opečené formě, například jako placky, které nevysušují tělo. "Vysušení je vstupním terénem pro nemoc," upozornila. Další její radou je dostatečně spát, uléhat brzy zvečera. "Ve spánku se organismus opravuje a tvoří energetické zásoby stejně jako z příjmu potravy," řekla.

Podle Slavíčkové by poslední jídlo dne nemělo obsahovat syrové ovoce a zeleninu, zatěžují trávení a ruší obnovu tělesných sil, navíc ochlazují tělo, což usnadňuje vstup virózy. Prevencí nachlazení je i přestat kouřit.

Onemocnění začíná náhle z plného zdraví horečkou 38° – 40° C doprovázenou zimnicemi, mrazením, bolestmi ve svalech a kloubech a velkou únavou. Tento stav přichází často tak náhle, že nemocný si je schopen vzpomenout i na hodinu, kdy přesně obtíže začaly, informuje Vitalion.cz.

Příznaky mohou být "obohaceny" o bolesti hlavy, bolesti za očima, zažívacími potížemi a dráždivým kašlem, který je poměrně běžný a charakteristický, zprvu suchý, později se může přidat vykašlávání hlenu.

Pozor, k obvyklému obrazu chřipky nepatří rýma a bolesti v krku (angína), nicméně i tyto stavy se mohou u nemocného objevit, většinou tak až třetí den od začátku onemocnění (to souvisí s celkovým oslabením organismu, nikoli však přímo s virem chřipky). U některých nemocných se může vyskytnout nechutenství, zvracení, průjem či zácpa. Onemocnění obvykle trvá 5 – 7 dní, poté ustupuje, i když únava může přetrvávat ještě několik dnů až týdnů (měsíc).

Témata: chřipka | nemoci | zdraví

Na místě tragédie zasahuje policie, studenti i armády. Nasazeny byly drony

25.06.2021 09:06 Policie má v místě události kolem Hodonína po bouřce stovky policistů, včetně studentů, na místě…

Ve Valticích zasáhly bouře všechny domy, Lednici se vyvázly

25.06.2021 08:45 Prakticky všichni obyvatelé Valtic na Břeclavsku utrpěli ve čtvrtek při bouřkách nějaké škody na…

Bez proudu je 75.000 odběratelů, nejvíce na jihu Moravy

25.06.2021 08:01 Bez dodávky elektrického proudu je v Česku po čtvrteční bouřce přes 75.000 odběrných míst. Nejhorší…

Počet obětí po řádění tornáda stoupl na tři. Hasiči v sutinách dál pátrají…

25.06.2021 07:30 Na následky bouřky, která ve čtvrtek večer a v noci zasáhla jižní Moravu, zemřeli tři lidé. České…

Zničené obce připomínají válečnou zónu, říká mluvčí hasičů. Záchranáři…

25.06.2021 00:15 Aktualizováno I otrlé profesionály, kteří zasahovali v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se přehnalo tornádo…

Hodonínský Dům kultury nabízí zasaženým lidem azyl. Není ani zdaleka jediný

25.06.2021 00:12 Po tragédii na Jižní Moravě se mezi lidmi zvedla vlna solidarity. Řada z nich včetně různých…

Policie uzavírá zasažené obce. Na několika místech uniká plyn

24.06.2021 23:38 Aktualizováno Policie uzavírá některé z obcí, které byly dnes večer zasaženy tornádem. Na místě katastrofy také…

Bez proudu bylo na jižní Moravě 32 tisíc míst, stálo 14 železničních tratí

24.06.2021 23:30 Aktualizováno Bez dodávek elektřiny bylo ve 22:45 po večerní silné bouři na jižní Moravě 30.000 odběratelů…

Na záchranných pracích kooperují hasiči i veřejnost. Shání se psovodi i…

24.06.2021 23:10 Lidé ze všech koutů jihomoravského kraje se sjíždějí na místo tragédie, aby pomohli složkám…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Související:

Právě se děje