Dieta jeskynního muže? Odborníci varují, jde o hazard se zdravím

Dubaj/Praha - Vánoční obžérství je zlým snem pro vyznavače různých neobvyklých diet. Například ti, co se dali na "dietu jeskynního muže", nejedí nic, co je založené na mouce a cukru.

Anthropos - Expozice o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu je tvořena 3 základními celky na jejichž tvorbě se podíleli naši přední vědečtí odborníci: "Morava lovců a sběračů" a "Nejstarší umění Evropy" (autor scénáře M. Oliva) a "Paleolitické technologie" (autoři Z. a P. Nerudovi).

Dieta odvozená od způsobu stravování našich dávných předků je podle stanice Al-Arabíja vyhledávaným prostředkem všech, kdo chtějí zhubnout. Říká se jí také dieta jeskynního muže a její pravidla jsou snadná - nejíst nic, co nebylo k dispozici v paleolitu (2,5 milionu - 10 tisíc let př. n. l.) 

Takže je třeba zaměřit se jenom na stravu, která může být výsledkem lovu - maso zvěře, drůbeže a mořských živočichů - a na tu, která se dala sesbírat - vejce, oříšky, zrna, ovoce a zelenina. Striktní zastánci této diety vidí prapříčinu obezity a civilizačních nemocí v rozvoji zemědělství a důsledně zakazují chléb, těstoviny, brambory, sýry, jogurty a cukr.

Zaměření na pravěkou stravu je přínosné v tom, že se člověk naučí omezit potraviny, které na své cestě prošly složitou úpravou. Klasickým příkladem jsou bramborové lupínky, uzeniny nebo čokoládové tyčinky plné konzervantů, cukru, a soli.

Jenomže jsou tu kritici, kteří varují. Paleodieta má daleko od vyrovnané stravy, protože v ní převažují proteiny a chybí sacharidy. Doporučuje příliš mnoho masa a kdo se neomezí na maso libové, zvýší tím příjem tuku. Riskantní je omezovat obiloviny, luštěniny i mléčné výrobky, jež dodávají vlákniny, vápník, vitamín B a železo.

A je třeba držet se striktně pravěkého jídelníčku, víme-li, že jeskynní lidé se dožívali pouze 40 let? „Argumentace, že paleolitičtí lidé neměli rakovinu, je účelová, nedožívali se takového věku, v němž by se zhoubné nemoci projevily," vysvětlil pro dieta.vitalia.cz lékař Pavel Kohout. Pravěcí lidé netrpěli cukrovkou druhého typu, ale zase neustále nedobrovolně hladověli. Ty, u kterých se rozjela cukrovka I. typu, čekala velmi brzká smrt. Zda lidé v pravěku trpěli depresí či schizofrenií, se dá s odstupem až několika milionů let posoudit velice těžko.

V praxi vánočního hýření lze podle paleodiety najít alternativu ke všemu nevhodnému. Namísto svařeného vína, punčů a vaječných koňaků pít třeba kokosové mléko, vodu s ovocem, nebo okořeněné víno. Z rychlého pohoštění se vyhnout šunkovým závitkům, plněným vejcím a krémovým pomazánkám a zaměřit se na ogrilované artyčoky nebo kraby, nadívané houby nebo kaviár.

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Související:

Právě se děje