Nemoci Vánoce nemají: Děti s celiakií či cukrovkou dietu porušit nesmějí

Praha - Děti s celiakií, cukrovkou nebo alergií na některé potraviny nesmějí porušit svoji dietu ani o Vánocích, tyto nemoci Vánoce nemají. A na alkohol u dětí, i těch zdravých, úplně zapomeňte.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Pro rodiče by neměl být problém alespoň o svátečních dnech přejít na jídelníček nemocného dítěte. Diety, ať už bezlepková, či antialergická, jsou chutné a zdravé," řekla lékařka Marta Šimůnková.

Když je dítě zvyklé na přísnou bezlepkovou dietu, mělo by i o Vánocích dostat všechno jídlo bezlepkové - kapr by měl být v bezlepkovém těstíčku, cukroví z bezlepkové mouky. Děti s alergií na ryby, mořské plody nebo oříšky je nesmějí dostat ani o Vánocích. Děti s cukrovkou nesmějí ani o Vánocích jíst nekontrolovaně sladké.

Šimůnková odmítla názory některých rodičů, že výjimečně o svátcích mohou dítěti dát na přípitek trochu alkoholu. "Já si myslím, že dětem alkohol do úst nepatří, to je jednoznačné. Alkohol je droga, i když zákonem povolená, a jako s drogou se s ním musí zacházet," shrnula.

Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které je citlivé na směs bílkovin zvanou lepek či gluten (odtud jeden z názvů této nemoci – glutenová enteropatie). Lepek je obsažený především v pšeničné mouce, ale také v žitu a ječmeni.

Touto chorobou onemocní jen predisponovaní jedinci, kteří vytvářejí přehnaně protilátky proti některým enzymům a bílkovinám, které jsou součástí lepku (jeho gliadinová část), a tyto protilátky se pak s těmito jakoby alergeny (správněji řečeno antigeny) spojují a vytvářejí tak komplexy poškozující následně sliznici střeva tím, že tam vyvolají zánět, který při déletrvajícím průběhu postupně mění její vzhled i funkci, vysvětluje Vitalion.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama