Rybí kosti v krku, infarkty, ale i předčasný porod. Záchranka měla rušný Štědrý den

Zlín/Olomouc - O rybí kosti v krku se často jen žertuje, ovšem někteří z nás opravdu pohotovost vyhledat museli. Na úrazových ambulancích byly ošetřeny také desítky lidí s tržnými rankami, pohmožděninami, zlomeninami i popáleninami. Na svět přišlo i několik miminek.

Záchranná služba, ilustrační fotografie

Nápor pacientů zažili o Štědrém dnu zdravotníci ušního, krčního a nosního oddělení (ORL). Ošetřili jich 43, jeden muž byl hospitalizován. "Nejvíc bylo tradičně středoušních zánětů, ale nechyběly ani uvízlé rybí kostičky. Ty jsme vytahovali sedmi lidem, kteří nebyli jen ze Zlína, ale přijeli k ošetření třeba až z Huslenek nebo Starého Města," uvedla lékařka ORL Lenka Rokytová.

Nejstarší z ošetřených byla paní (85) a nejmladší chlapec (10). "Všem jsme kostičky nevytáhli, v jednom případě byla už níž v polykacích cestách a to z našeho přístupu nejde vytáhnout. Takže pokud potíže u pacienta potrvají do dalšího dne, bude dál vyšetřován. Menší kosti jsou však ve většině případů tělem samy vyloučeny," dodala Rokytová.

Rybí kost z krku vytahovali o Štědrém dnu také lékaři Fakultní nemocnice Olomouc pěti lidem. Na urgentním příjmu ošetřili 30 pacientů s méně závažnými problémy. V porodnici přišlo na svět devět dětí, sedm děvčátek a dva chlapci.

"Letošní Štědrý den patří mezi standardní, na takový nápor jsme zvyklí", řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Egon Havrlant a dodal, že podle zkušeností lékařů je pravděpodobné, že počet případů uvízlých kostí v krku se v dalších dnech ještě zvýší, až budou lidé dojídat ryby, které jim zbyly ze štědrovečerní večeře. Na urgentním příjmu lékaři podle Havrlanta pomáhali například lidem s bolestmi břicha po přejedení nebo pacientům, kteří se opařili při vaření.

U lidí, kteří nemají pevný chrup, se může stát, že kost snadno přehlédnou a spolknou. Kost pak může uvíznout mnohem hlouběji v jícnu. „Nejčastěji jsou postiženy převážně starší osoby s totálními zubními náhradami, u kterých dochází ke snížené citlivosti v ústní dutině. Snadno se pak může stát, že takový člověk pozře sousto, v němž je malá kůstka. Pokud se pak kost náhodou zapíchne v jícnu, objeví při polykání bolesti za hrudní kostí," upřesňuje pro Vitalia.cz příznaky lékař Roman Sviták.

Pokud se vám kost zapíchne v kořeni jazyka, můžete ji zkusit sami vyndat. Horší už to bývá, pokud uvízne hlouběji v krku. Pak zkuste sníst kousek nějaké potravy. Ostatně, dříve to i radily naše babičky a prababičky. K tomu, aby se zapíchnutá kost odstranila, často pomůže právě i obyčejný kus chleba nebo kus brambory, která by ji tak mohla uvolnit a odplavit do žaludku, kde se později bezpečně rozloží.

Banality, ovšem i stres

Příjmovou ambulancí interní kliniky zlínské nemocnice prošlo během Štědrého dne 30 lidí. "Pět zůstalo hospitalizováno v interně například se srdečním selháním nebo dušností a dalších pět v jiných odděleních, třeba se zápalem plic," sdělil lékař interny Vlastimil Černíček. Dodal, že většina z ošetřených skončila v ambulanci s banalitami, například vánočním stresem, a mnohé přivezla dokonce záchranka. Kvůli úrazům zůstali ve zlínské nemocnici čtyři lidé, jeden se zlomeninou krčku.

Na Štědrý den přišla jako první ve zlínské porodnici na svět ve 12:51 holčička Alena, po ní následovali Ella, Jakub, Lukáš, Nela a Jiří. "Měli jsme jeden předčasný porod, při kterém se narodil chlapeček vážící 1400 gramů. U jednoho porodu jsme museli přistoupit k císařskému řezu, ostatní byly spontánní," uvedla lékařka gynekologicko-porodnického oddělení Marcela Henčlová.

V kroměřížské nemocnici se podle mluvčí Veroniky Klímové na Štědrý den narodili dva chlapci a jedna holčička. "S rybí kostí uvízlou v krku na Štědrý den nepřišel nikdo, dnes ráno pak jeden pacient," řekla ČTK Klímová.

Bez práce ani o Vánocích podle ní nezůstali zaměstnanci protialkoholní záchytné stanice, která slouží pro celý Zlínský kraj. Na Štědrý den přijala pět lidí.

Na místě tragédie zasahuje přes 800 hasičů a stovky policistů, další jsou…

25.06.2021 15:41 V obcích zničených po ničivém tornádu momentálně zasahuje 880 hasičů. Z toho 700 je z jižní Moravy…

V Sokolově zasahovalo sedm sanitek, desítky studentů hromadně kolabovaly.…

25.06.2021 14:36 Aktualizováno Záchranáři Karlovarského kraje dnes dopoledne ošetřili v Sokolově 20 žáků střední policejní školy v…

Následky bouřky na jižní Moravě odstraňuje po poledni 400 hasičů

25.06.2021 14:22 Kolem 400 hasičů odstraňuje dnes odpoledne následky bouřky, která se ve čtvrtek večer přehnala přes…

Hokejisté dají část odměn za MS postiženým obcím

25.06.2021 13:54 Hokejoví reprezentanti, kteří se představili na nedávném mistrovství světa v Rize, se vzdali…

OBRAZEM: Denní světlo odhalilo apokalyptické záběry zničených obcí

25.06.2021 13:35 Aktualizováno S příchodem ranních paprsků světla se naplno odhalila zkáza, kterou ve čtvrtek večer napáchalo…

V nejpostiženějších obcích by hasiči už neměli najít další zraněné

25.06.2021 13:26 Aktualizováno Jihomoravské obce, které ve čtvrtek nejvíce zasáhly bouřky a silný vítr, už hasiči z 99 procent…

Škody po bouřích půjdou do stovek milionů, odhaduje policie

25.06.2021 13:24 Aktualizováno Bouřky a tornádo na jižní Moravě zničily podle policie ve čtvrtek stovky domů, škoda bude odhadem…

Rozsah škod je masivní, ukazují záběry z dronu. Bouře ničila bytové domy a…

25.06.2021 13:04 V Lužicích na Hodonínsku zasáhly ve čtvrtek bouře asi třetinu obce a zničily asi 120 domů. Z toho…

Na pomoc zasaženým obcím přispívají lidé i firmy. Vybraly se desítky…

25.06.2021 12:55 Aktualizováno Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi, na dárcovských kontech se…

Bez proudu je stále přes 30 tisíc odběratelů, nejvíce na jihu Moravy

25.06.2021 12:32 Aktualizováno Bez dodávky elektrického proudu po bouřkách bylo v Česku dnes před polednem asi 30.500 odběratelů.…

Související:

Právě se děje