Hubnete? Pozor na destiláty a likéry. Zkuste vylepšený vinný střik

Praha - Pokud jste se dali na odtučňovací kúru, ale Vánoce a novoroční oslavy si nedokážete představit bez alkoholu, dejte si jen vinný střik. Destiláty a likéry jsou doslova kalorickou bombou. A jak je to s pivem?

Alkohol, ilustrační fotografie

Zatímco 100 gramů bílkovin nebo sacharidů obsahuje průměrně 1700 kilojoulů, alkohol má ve stejném množství zhruba 2900 kilojoulů, tedy 1,5 krát víc.

Největší kalorickou bombou jsou destiláty a likéry, jako becherovka, griotka či vaječný koňak. Jedno deci vaječného likéru má v sobě víc kalorií než deset deka vepřového masa.

Střik je vhodnější než samotné víno, protože má méně alkoholu. A právě alkohol může dietu vážně narušit - povzbuzuje chuť k jídlu a pro hladového je pak těžko odolat lákadlům jídla. Alkohol nabourává vůli při dodržování dietních pravidel a člověk snáze "zhřeší".

Vinný střik se nejčastěji míchá v poměru 2:1 (dva díly vody nebo sody a jeden díl vína). Máme pro vás tip: Nechte zmrazit kuličky hroznového vína, které později přidáme do nápoje. Lze přidat i měsíček limetky. Výraznou chuť získate i přidáním jahod a ananasu společně s ledem.

Pivo patří podle odborníků k relativně dietním nápojům, není ale vhodné pro ty, kdo bojují s nadváhou. Svým složením a vysokým obsahem cukru podporuje pivo ukládání tuků, zejména v břiše.

Alkohol nutí tělo pracovat zcela jiným způsobem, častá je dehydratace, a dostatečný příjem vody je pro hubnutí důležitý. Pitím alkoholu se také odbourávají tuky v játrech, která jsou při pití alkoholu zaměstnaná jeho oxidací. To se pak negativně podílí na naší hmotnosti, ale i na zdraví jater samotných. Když odhlédneme od hubnutí samotného, alkohol je pro tělo přítěží v mnoha dalších ohledech – odumírají nervové buňky, mění se krevní tlak i srdeční rytmus, zvyšuje se také riziko rakoviny hrtanu, žaludku, tlustého střeva, močového měchýře i pankreatu. Zhoršuje se také vstřebávání vitamínů A, D, E, K, B1, B6, kyseliny listové, zinku a železa. Muži mohou zaznamenat úbytek testosteronu, upozorňuje aktin.cz.

Přiznejme alkoholu, že například antioxidanty z vína zvyšují HDL (zdravý cholesterol), a tak mohou působit proti ateroskleróze a snižovat hladinu krevních sraženin. Některé výzkumy také ukázaly, že konzumace 0,2 dcl vína denně mohou snížit riziko Alzheimerovy choroby. Žádný pozitivní vliv na hubnutí ale alkohol určitě nemá. Jestliže dodržujete redukční jídelníček a snažíte se o konstruktivní výsledky, řekněte alkoholu ne.

Lidé, kteří hubnou, by měli denně přijmout nanejvýš 5000 kilojoulů. Ti, kteří si chtějí váhu udržet, si mohou dovolit 7000 až 9000 kilojoulů. Podle odborníků stačí k nabrání nechtěného kilogramu tuku sníst 30.000 kilojoulů navíc proti tomu, co odpovídá běžné potřebě organismu.

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Související:

Právě se děje