Zvířata a ohňostroje: Pes ve strachu proskočí i okno. Jak mazlíčky uklidnit?

Praha - Zatímco lidé slaví příchod nového roku vesele, pro zvířata jsou petardy a rachejtle utrpením. Veterináři radí, co dělat, pokud je váš domácí mazlíček akčnější a hysteričtější.

Ohňostroj, ilustrační fotografie

"Zvířata mají několikanásobně citlivější sluch a neumějí si tyto rány, tyto podněty dost dobře vysvětlit. Ohňostroj také doprovází spousta barevných efektů, lidé okolo se chovají poněkud nestandardně, a to všechno vlastně působí na rovnováhu, na tu psychiku toho zvířete. Pak už záleží na tom, jak je vnitřně vyrovnaný a na tom, jestli třeba už v minulosti nezažil v této souvislosti nějakou špatnou zkušenost," řekl pro ČRo MVDr. Martin Herzig z centra AA-Vet.

"Obecně platí, buď s pejskem odjet, anebo ho nechat v tiché místnosti. Zvlášť když je akčnější, hysteričtější, a páníček to ví, tak ideálně je být s ním, odjet a nevystavovat ho ohňostrojům," řekla veterinářka Petra Makaloušová.

Pokud odjet není kam, pomohou tabletky, pasty či gely, dají se koupit u veterináře. "Na ty největší hysterky jsou už přímo sedativa, většinou v gelu, podají se pár hodin, než nastane kritická doba. Mohou působit až 12 hodin a mají výhodu, že stačí dát je až v ten den, zatímco přípravky z bylinek se musejí dávat několik dní předem," popsala lékařka.

S podáním uklidňujících léků u koček je to podle Makaloušové složitější, pro ně toho moc schváleného není. "Takže nejdůležitější je umožnit jim, stejně jako psům, klidný úkryt a hlavně být s nimi," shrnula.

Problém je, že při úprku se vyděšený pes či kočka mohou i zranit a mohou vlézt do míst, kam by jinak nevlezli. "Znám případ, kdy pes ve strachu a zmatku proskočil zavřeným oknem jen proto, že propadl zoufalé panice, utrpěl nervový otřes a za každou cenu chtěl zmizet," popsal veterinář Ota Ondráček.

Reakcí na stres může být i agrese, zvířata se brání ohrožení. Uklidní je, když je pán či paní vezmou do náruče.

Nacvičit zvíře, aby se petard a ohňostrojů nebálo, je podle Makaloušové možné. Většinou je to spojeno s celkovým výcvikem. Vychovaný pes, který zná základní povely, zvládá klidněji stresové situace.

"Seženete si audio nahrávku nějakého ohňostroje, petard a tak dále a začnete ji vlastně doma pouštět. Začíná se úplně na nejnižší hlasitosti a během toho vlastně to zvíře odměňujete za to správné chování," doporučuje Herzig.

Rozsah škod je masivní, ukazují záběry z dronu. Bouře ničila bytové domy a…

25.06.2021 13:04 V Lužicích na Hodonínsku zasáhly ve čtvrtek bouře asi třetinu obce a zničily asi 120 domů. Z toho…

Na pomoc zasaženým obcím přispívají lidé i firmy. Vybraly se desítky…

25.06.2021 12:55 Aktualizováno Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi, na dárcovských kontech se…

Bez proudu je stále přes 30 tisíc odběratelů, nejvíce na jihu Moravy

25.06.2021 12:32 Aktualizováno Bez dodávky elektrického proudu po bouřkách bylo v Česku dnes před polednem asi 30.500 odběratelů.…

V nejpostiženějších obcích by hasiči už neměli najít další zraněné

25.06.2021 12:22 Jihomoravské obce, které ve čtvrtek nejvíce zasáhly bouřky a silný vítr, už hasiči z 99 procent…

V postižených obcích se zvedla vlna solidarity, lidé si pomáhají, dávají…

25.06.2021 12:11 Ničivá bouře v Jihomoravském kraji, která za sebou zanechala zničené domy, vzbudila v lidech…

Doplatili hypotéku, teď o dům přišli. Svědkové z Lužic popisují tornádo…

25.06.2021 12:03 Aktualizováno Jako dunění tanků připadalo jednomu z obyvatel Lužic na Hodonínsku tornádo, které se obcí prohnalo…

Počet obětí po řádění tornáda stoupl na pět. Hasiči v sutinách dál pátrají…

25.06.2021 11:49 Aktualizováno Bouřky na Hodonínsku a Břeclavsku si v noci na dnešek vyžádaly zatím pět obětí. ČTK to řekl mluvčí…

Hasiči z Karlovarského kraje nabídli jižní Moravě pomoc

25.06.2021 11:44 Hasiči z Karlovarského kraje poskytli kolegům z Jihomoravského kraje, postiženého bouřkami a…

Na Hodonínsku zasahuje 550 hasičů a 250 policistů

25.06.2021 11:39 Na Hodonínsku, kde ve čtvrtek večer několik obcí zasáhlo tornádo, je nasazeno 550 hasičů, 56 lidí…

Škody po bouřích půjdou do stovek milionů, odhaduje policie

25.06.2021 11:33 Bouřky a tornádo na jižní Moravě zničily podle policie ve čtvrtek stovky domů, škoda bude odhadem…

Související:

Právě se děje