Kolapsy, záchvaty, otravy. Záchranka v Praze a Ostravě se o Vánocích nezastavila

Praha/Ostrava/České Budějovice - Vánoce znamenají každý rok perné tři dny pro záchranáře. Rušno bylo v Praze i Ostravě, více výjezdů měli na jihu Čech. Relativně klidné svátky hlásí naopak policisté.

Ilustrační foto

Pražská záchranná služba řešila o letošních vánočních svátcích 749 událostí, o 136 méně než loni. Nebyla nouze o typicky vánoční výjezdy, sdělila mluvčí záchranky Jiřina Ernestová.

Na oddělení JIP nebo ARO pražských nemocnic předali záchranáři během uplynulých tří dnů 42 pacientů. Šlo například o akutní infarkty myokardu, cévní mozkové příhody, poruchy srdečního rytmu, intoxikace alkoholem a léky, ale také o dvě vážná zranění po pádu z výše a vážný úraz po dopravní nehodě.

Tři lidé skončili na oddělení ORL s rybí kostí v krku. Neopatrnost u zapálených svíček na vánočním stromečku skončila na Štědrý večer požáry v bytech na Chodově a ve Stodůlkách. Z důvodu nadýchání zplodinami kouře byli dva muži a malé dítě předáni do nemocnice.

Od Štědrého dne do páteční půlnoci vyjížděli záchranáři v Jihočeském kraji k 665 událostem. Na oddělení JIP a ARO jihočeských nemocnic bylo během tří dnů předáno 17 pacientů, z toho 13 osob zemřelo, a to zpravidla následkem chronického onemocnění. K porodu bylo převezeno sedm žen. Ve srovnání s předvánočními dny, kdy výjezdová činnost vzrostla o až jednu čtvrtinu proti dlouhodobému dennímu průměru, se o Vánocích počet výjezdů částečně snížil. ČTK to dnes oznámila mluvčí záchranářů Petra Kafková.

"Z velké části převažovali starší pacienti s interními onemocněními," uvedla mluvčí. Podle ní šlo především o komplikované horečnaté stavy, cévní mozkové příhody, kardiální obtíže a také o zažívací obtíže jako následek přejídání se a konzumace tučných jídel.

Moravskoslezští záchranáři měli během tří svátečních dnů výrazně více práce. Každý den zaznamenali o čtvrtinu více výjezdů, než je dlouhodobý denní průměr.

V nepřetržité pohotovosti měli záchranáři o svátcích šest desítek výjezdových skupin. "O klidných službách se v jejich případě ovšem hovořit nedá. Od středečního Štědrého dne do páteční půlnoci vyjížděli záchranáři ve více než tisíci případech," řekl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Nejklidnější byla situace na Štědrý den, kdy sanitní vozy k pacientům vyjížděly 310krát. V dalších dnech bylo událostí ještě více. Na první svátek vánoční zaznamenali záchranáři 350 výjezdů, v pátek pak ještě o dvacet více.

Převládali nemocní s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, kolapsy a podobně. "Také jsme zaznamenali řadu pacientů s epileptickými záchvaty či nemocných s diabetem. Zhoršení zdraví se netýká jen tělesných, ale i psychických onemocnění. Záchranáři ošetřili desítky pacientů s psychiatrickými obtížemi, většina z nich musela být hospitalizována," řekl Humpl.

Naopak policisté hodnotí sváteční dny jako klidné. "Policisté nezaznamenali zvýšený počet trestných činů," řekl jejich mluvčí Petr Svoboda. Několik zločinů přesto zaznamenali. Hned tří se dopustil v pátek ráno v Havířově třiadvacetiletý muž. Mladý muž rozbil několik oken baru a knihovny. Přivolaní policisté jej na místě zadrželi. Muž je při tom slovně napadal a jednoho udeřil pěstí. Způsobil škodu za více než 80 tisíc korun. Obviněn byl z násilí proti úřední osobě, výtržnictví a poškození cizí věci. Ve vězení může strávit až čtyři roky.

Relativní klid byl o Vánocích i na silnicích. "Dopravní policisté nemuseli častěji vyjíždět a řešit zvýšený počet dopravních nehod. Pomohlo k tomu i přívětivé počasí letošních Vánoc," řekl Svoboda.

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Související:

Právě se děje