Nejvyšší soud potvrdil tresty za pokus o uplacení úředníka ERÚ

Brno - Nejvyšší soud (NS) potvrdil tresty za pokus o uplacení pracovníka Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Jaroslav Mačí a Tomáš Novák si odpykají tři roky natvrdo. Lukáš Mašek dostal tříletý podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Odsouzení se to ve stížnosti snažili "uhrát" na nepřípustnou provokaci policie.

Solární energie
doporučujeme

Tři muži trestný čin podplácení spáchali jako pracovníci společnosti Lumen Energetický Development. V obsáhlých dovoláních uplatnili řadu námitek vůči pravomocnému rozsudku. Poukazovali zvláště na údajnou nepřípustnou policejní provokaci. NS ale žádnou chybu nezjistil.

"Podstatné totiž je, že policie nikterak u obviněných nevyvolala úmysl nabídnout a slíbit úplatek, nijak neurčovala pro právní posouzení základní, relevantní parametry skutku, a její jednání tak netvořilo podstatný nebo určující prvek trestného činu," stojí v usnesení senátu s předsedou Vladimírem Veselým.

Skutek se podle obžaloby stal na konci roku 2010, kdy se firma snažila uvést do provozu elektrárny v České Lípě a Českém Dubu na Liberecku, aby pro ně zajistila licence ještě pro rok 2010, a tím také výhodnější výkupní cenu elektřiny.

Zástupce ERÚ ale našel nedostatky, což by znamenalo, že by firma na dotacích od státu přišla o stovky milionů. Pracovníci firmy mu údajně tehdy nabídli milionový úplatek. Úředník ERÚ se ale obrátil na policii, která další jednání mezi ním a pracovníky firmy monitorovala. Detektivové jednoho z mužů zadrželi při předání peněz 27. ledna 2011 v Praze, zbylé dva téhož dne na jihu Čech.

První sluneční elektrárna o výkonu 10 kW byla uvedena do provozu v roce 1998 na vrcholu hory Mravenečník v Jeseníkách (dnes je umístěna jako demonstrační zařízení v areálu JE Dukovany coby součást informačního centra).

Od roku 2000 zaváděl stát nástroje na podporu fotovoltaiky, a to jak podporou demonstračních projektů, tak podporou vývoje a výzkumu. Podpora vyvrcholila v roce 2010, kdy však bylo dosaženo nejvyšší míry disproporce mezi výší výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických instalací a náklady na pořízení fotovoltaických panelů. To mj. zapříčinilo obrovský boom výstavby fotovoltaických zařízení domácími i zahraničními investory. Stát musel v průběhu roku na doporučení ČEPS, a. s., podporu omezit, aby nestabilní fotovoltaické instalace nerozkolísaly elektrizační soustavu. Přesto se Česká republika stala koncem roku 2010 třetím největším provozovatelem fotovoltaických elektráren na světě, uvedl server alternativni-zdroj.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama