10letá školačka vzorně zavolala pomoc, vysloužila si pochvalu záchranářů

Desetiletá školačka na jihu Moravy přes tísňovou linku vzorně zavolala pomoc pro svou matku, která měla zdravotní potíže. Vysloužila si pochvalu od záchranářů. Je dobrým příkladem toho, že i dítě může zvládnout zavolat pomoc a udělat klíčové úkony, které mu na tísňové lince poradí, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Zdravotnictví
doporučujeme

Desetiletá Míša operátorce na tísňové lince 155 na dotaz popsala, že mamce je zle, zvrací, bolí ji na hrudi, má studené ruce a zimnici. "Byla moc šikovná. Kromě toho, že se vzorně představila a uvedla zcela bezchybně svoji adresu včetně upozornění, že jde o bytový dům, dokázala precizně a bez váhání zodpovědět všechny moje dotazy. Například, jak dlouho maminku bolí na hrudi," uvedla operátorka Helena Pokorová, která hovor vedla. Doplnila, že pro operátory je velmi důležité, aby lidé odpovídali jasně a stručně, aby se snažili zachovat klid a popsali zásadní potíže.

Záchranáři na místo vyslali lékaře a záchranářskou posádku, mladou ženu ošetřili. "Pacientka cítila zrychlené bušení srdce a byla dušná, navíc měla pocity nevolnosti. Jednalo se o záchvat arytmie a vysoký tlak. Zaléčili jsme ji a převezli k další péči do nemocnice," uvedla lékařka Helena Kučerová, která se společně s posádkou o ženu postarala.

Podle informací záchranářů už je žena v pořádku. "Jsem moc ráda, že je mamce líp. Má za sebou nějaká vyšetření, ale snad už bude všechno dobré. Snažila jsem se pomoct, jak nejlíp jsem uměla. Pomohl mi i bráška, který se o maminku staral, zatímco jsem telefonovala," uvedla školačka.

Na tísňové lince je důležité uvést místo události, co se stalo, kolik je postižených, popsat co nejvýstižněji jejich zdravotní stav. A hlavně odpovídat stručně a jasně na otázky. Důležité také je, že hovor vždy ukončuje operátor.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus se na Jihlavsku nešíří jako lavina, hygienici oznámili tři…

12.07.2020 16:54 Z více než 100 odběrů, jež udělali v sobotu hygienici na Jihlavsku, jsou tři potvrzené případy…

Nedaleko Kroměříže spadl větroň, pilot utrpěl zranění

12.07.2020 16:04 Nedaleko letiště v Kroměříži dnes odpoledne spadl větroň. Při pádu se zranil pilot. Okolnosti…

Muž dostal v lese epileptický záchvat, se záchranou pomáhal vrtulník

12.07.2020 16:01 Za pomoci vrtulníku dnes pomáhali hasiči a záchranáři muži, který dostal epileptický záchvat v…

Změny plánu kvůli koronaviru. 15 procent lidí stráví dovolenou v ČR místo…

12.07.2020 15:38 Místo původně plánovaného zahraničí stráví letos dovolenou v tuzemsku 15 procent Čechů. Vůbec…

Související:

Právě se děje

Další zprávy