Spor o sterilizaci se znovu otevře, žena žádá odškodnění 10 milionů

Brno - Nejvyšší soud (NS) nařídil znovu projednat případ ženy z Ústeckého kraje, jež žádá deset milionů korun za provedení sterilizace při porodu v roce 1997. K zákroku prý nedala řádný souhlas. Justice původně její žalobu proti příspěvkové organizaci Krajské nemocnice zamítla kvůli promlčení nároku. Nyní musí Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodnout znovu, zjistila dnes ČTK z rozsudku v soudní databázi.

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

NS se sporem zabýval před dvěma měsíci, teprve nyní ale verdikt zveřejnil a vrátil spis ke krajskému soudu. Nové rozhodnutí zatím podle systému InfoSoud nepadlo. Žalovaná příspěvková organizace již nevyvíjí žádnou činnost, existuje už jen kvůli dobíhajícím soudním sporům. Nemocnice v Ústeckém kraji provozuje akciová společnost Krajská zdravotní.

Justice se musí znovu zabývat tím, zda organizace vznesením námitky promlčení nezneužila svého práva na úkor pacientky. V době soudního rozhodování se totiž měnila ustálená judikatura. Dříve se nárok na náhradu nemajetkové újmy nepromlčoval, což se poté změnilo. Žena argumentovala také tím, že o sterilizaci dlouho nevěděla - lékaři ji ubezpečovali, že je v pořádku, i když měla potíže s dalším otěhotněním.

Soudy musí také zohlednit rozdílné odborné postavení obou stran sporu. Zatímco nemocnice má profesionální i etickou povinnost provést jakýkoliv zdravotní úkon lege artis, pacient se musí vždy primárně spolehnout na kompetentnost personálu a profesionalitu pracovních postupů. "Na bedlivé ověření těchto aspektů věci se však soudy obou stupňů v podstatě nezaměřily," stojí v rozsudku NS.

Nechtěnými sterilizacemi žen se v minulosti zabýval ombudsman, soudy všech stupňů i Evropský soud pro lidská práva. Nad sterilizacemi oficiálně vyjádřila politování vláda Jana Fischera. V Česku šlo většinou o Romky, byly jich desítky, podle některých odhadů stovky až tisíce.

Do pololetí příštího rok má vláda dostat návrh obrysů zákona o odškodnění za protiprávní sterilizace. Peněz od státu by se pak oběti mohly dočkat ještě v tomto volebním období, které má skončit v roce 2017. Model odškodnění chystá pracovní skupina, v níž zasedají zástupci některých resortů, úřadu vlády i ochránci lidských práv.

Některým ženám se již podařilo uspět u soudů, většinou ale nezískaly tolik, kolik žádaly. Jiná žena z Ústeckého kraje například za nezákonnou sterilizaci po císařském řezu chtěla milion korun, vysoudila jen omluvu a 200.000 korun. Žena ze Znojemska, sterilizovaná v roce 1982, se kvůli promlčení musela spokojit jen s omluvou jakožto morální satisfakcí. Žádala šest milionů. V některých případech se ženám podařilo s nemocnicemi domluvit na mimosoudním vyrovnání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama