Jste o svátcích přecpaní? Zkuste několik rad a triků

Praha - Vánoční hodování skončilo, teď je tu ale Silvestr a Nový rok. O svátcích spustí zažívací obtíže u mužů nejčastěji tučná jídla, u žen sladkosti. Více postihují starší lidi, protože už mají zažívací trakt méně výkonný. Lékaři radí, jak si od problémů se žaludkem můžete pomoci sami.

Ilustrační foto

"Ideální jsou tak čtyři až pět dávek jídla za den, než se jednou či dvakrát najíst k prasknutí," uvedl gastroenterolog Karel Kaše. Problémy způsobují silně kořeněná a tučná jídla, alkohol a kouření. Pepř, chilli nebo feferonky by lidé s citlivým zažíváním měli vynechat, ostatní by je měli dávkovat s mírou.

Po obědě povoluje Kaše pivo. "Jedno malé pivo po obědě je na zažívání vhodnější než třeba nealkoholický dráždivý nápoj. Tři či čtyři skleničky destilátu večer naopak mohou trávicí obtíže zvýšit," varoval.

Většině lidí uleví, když po dni, kdy jedli přespříliš, další den jedí jen střídmě. Od pálení žáhy jim mohou pomoci volně prodejné přípravky s trávicími enzymy, jsou k dostání v lékárnách. Pokud se užijí preventivně už během jídla, potížím s žaludkem se předejde.

Lékařka Dagmar Komárková radí na zažívací potíže akupunkturu. Podle ní chemické léky zbytečně zatěžují trávení a mají i řadu nežádoucích účinků, což akupunktura nemá.

Kaše připomněl, že pokud samoléčba nezabere a zažívací potíže trvají týden či dva, je nutno navštívit lékaře.

Na začátku je třeba si uvědomit, kdy máte hlad, kdy jste sytí a kdy jste přecpaní. To není jednoduchý úkol, protože mozek při tomto rozhodování získává mnoho informací – ze žaludku (jeho naplnění vyvolává produkci hormonů, které působí jako signály sytosti), z krve (pokles hladiny krevního cukru znamená intenzivní pocit hladu), ale také z okolí (když vidíme v reklamě jídlo, spustí se stimulátory hlásící se o jídlo, i když nemáme hlad).

Žaludku tedy musíme nabídnout co největší objem, ale co nejméně energie kvůli štíhlé linii a zdraví, a zároveň zvolit potravinu, která udrží přijatelnou hladinu cukru v krvi tak, aby nedošlo k jejímu rychlému poklesu (stálou hladinu cukru v krvi udržuje škrob – brambor, těstoviny, rýže, obilnné produkty). Dobře zasytí celozrnné potraviny, pohanka, vločkové směsi, brambory a luštěniny, doporučuje Aktin.cz.

Malý trik, který při boji s přejídáním pomůže, je vypít před jídlem sklenici vody, minerálky nebo hořkého čaje. Tak se více zaplní žaludek, potrava, kterou konzumujete, nabobtná a rychleji se dostaví pocit sytosti. Pijte před jídlem, při něm i po něm, tak budete sytí rychleji. Ze stejného důvodu se doporučuje také jíst pomalu a malá sousta, žaludku totiž trvá asi 20 minut, než pošle do mozku informaci, ve které vyhodnotí přijatou potravu – a za tento čas jste byli v dřívějších dobách hltání a přejídání už skoro u konce svého maratonu a pocit nasycení se tak u vás stále nedostavil.

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

Související:

Právě se děje