Okno, benzin, psychická újma. Starostové u Vrbětic řeší odškodnění

Vrbětice - Starostové obcí v okolí Vrbětic na Zlínsku, kde loni vybuchly dva muniční sklady, začali řešit s obyvateli odškodnění za materiální škody. Plošné odškodnění je složitá záležitost.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

"Teprve to lidé začínají řešit, byly svátky," uvedl Zdeněk Hověžák, starosta Vlachovic, pod něž Vrbětice spadají. "Vím, že některým lidem to vysadilo okna," dodal. V obci žije asi 1500 lidí.

Odškodnění fyzických osob bude řešit krajský úřad. Odškodnění právnických osob meziresorní skupina, řekl již dříve ČTK vedoucí poradců ministra obrany Bohuslav Dvořák, který byl pověřen evidováním škod.

Starostové poškozených obcí, kromě Vlachovic i Lipové a Haluzic, požadují také plošné odškodnění lidí za psychickou újmu. Někteří obyvatelé byli třikrát evakuováni. Plošné odškodnění je pro lidi podle starosty Lipové Miroslava Paly mnohem důležitější než odškodnění za materiální škody. "Pro formulář si zatím nikdo nepřišel, lidi až tak netrápí, jestli přišli o slepici," řekl dnes ČTK Pala.

Podle Dvořáka jde však o složitou záležitost z hlediska práva, neexistuje právní rámec, který by plošné odškodnění řešil. Podle Hověžáka plošné odškodnění zřejmě přijde na řadu za dlouho, vyplyne až z vyšetřování události. Policie výbuchy vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich tým policejního prezidia.

Obyvatele z Lipové navíc trápí uzavřená silnice do sousedních Haluzic, která spadá do bezpečnostního okruhu kolem areálu. Silnici mohou užívat jen složky integrovaného záchranného systému. Obyvatelé Lipové musejí používat objízdné trasy a je to pro ně finančně náročné. "Byl tady jeden pán, že projel 3800 korun. Když vydělává 11.000 korun, tak je to hrozné," řekl Pala.

"Areál muničních skladů v sobotu prohledával vrtulník s termovizí. Členové hlídek v pátek v podvečer zaslechli několik slabších ran a nedokázali stoprocentně určit, zda to nebyly výbuchy ve skladu. Hluk ale zřejmě způsobily ohňostroje ze Slavičína. Chceme upozornit občany, že výzva k nepoužívání zábavní pyrotechniky nadále platí. Každý výstřel může zkomplikovat další práce v areálu muničních skladů," stojí na webu Vlachovic.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milionová škoda kvůli 3 tisícům. Mohutný požár Severochemy má viníky

21.03.2019 20:41 Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou…

Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti…

21.03.2019 18:56 Podporu nespravedlivě stíhaným pro víru, názory nebo přesvědčení přišlo dnes vyjádřit šest desítek…

V Krkonoších se samovolně utrhla lavina, měla několik set metrů

21.03.2019 17:14 Aktualizováno V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho…

Česká pošta vytočila zákazníky: To je nechutné, chováte se strašně

21.03.2019 17:02 Aktualizováno Česká pošta v březnu přešla na jiný systém výpočtu ceny balíkovým zásilek. Již není podstatná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama