Ježíšek se často netrefil, Češi vrací a vyměňují dárky

Praha - Ne každý dárek udělal pod vánočním stromečkem radost, Češi tradičně vymění či vrátí až čtyři procenta zboží. Nejčastěji se jedná o elektroniku a oblečení. Pozor, prodejce v kamenném obchodu nemá povinnost vám vyhovět.

Přidejte svůj názor

Vánoční dárky

"Nejčastěji se k nám vrací móda, protože ne vždy se dárci podařilo správně trefit velikost oblečení či obuvi. A poměrně často se vrací i menší elektronika, kterou se dárce netrefil do vkusu," uvedla mluvčí e-shopu Mall.cz Michala Gregorová.

"Největší vlnu vrácených dárků máme ale již za sebou," dodal Petr Jiras z Electro Worldu. V CZC.cz se podíl vráceného zboží na předvánočních objednávkách pohybuje kolem dvou procent. Mezi navráceným zbožím se po Vánocích nejčastěji objevují mobilní telefony a tablety.

Podle dat výrobce a provozovatele e-shopů NetDirect reklamují nebo vracejí Češi po Vánocích na internetu nejčastěji oblečení a drobnou elektroniku, nejméně naopak knihy. "Z elektroniky vracejí lidé nejvíce DVD a Blu-ray přehrávače. Na rozdíl od oblečení, v případě elektroniky požadují spíše než výměnu vrácení peněz," uvedl Marek Krška ze společnosti NetDirect.

"Vybrat vhodný dárek s elektronikou pro děti je mnohdy mnohem těžší než se trefit do očekávání dospělých členů rodiny. Děti jsou v tomto smyslu prostě nevyzpytatelné, například u darovaného tabletu může být příčinou jejich nespokojenosti pouze jeho barevné provedení," uvedl ředitel prodeje sítě Expert Elektro Robin Weintritt. Podle něj zákazníci vrátí nevhodné vánoční dárky přibližně ve čtyřech procentech případů.

Vrácené zboží obchody prodávají většinou se slevou. "Za poslední dva roky sledujeme, že roste skupina zákazníků, kteří chtějí ušetřit maximum peněz, vyčkávají do ledna a vyhledávají právě vrácené zboží, které se dá pořídit za velmi výhodnou cenu," uvedla mluvčí Alza.cz Šárka Jakoubková.

V případě, že jsou dárky zakoupeny v kamenném obchodě, není stanovena zákonem žádná lhůta pro vrácení dárku bez udání důvodu. Prodejce v tomto případě tuto povinnost vůbec nemá. Je to jen jeho dobrá vůle, že nevhodný dárek vymění nebo vrátí peníze. Lze pouze reklamovat dárek, který by vykazoval vady. Kamenné obchody s oblečením často umožňují nad rámec zákona zboží vrátit. V takovém případě však okolnost vrácení upravují jejich vlastní obchodní podmínky, můžou tedy požadovat originální štítky apod.

Na uplatnění reklamace má spotřebitel právo dle zákona o ochraně spotřebitele. Reklamaci prodejce přijmout musí, jak ji vyřídí, je ovšem již na něm. Pokud prodejce reklamaci přijmout odmítne, doporučujeme kontaktovat ČOI. Reklamaci lze uplatnit do 24 měsíců od zakoupení zboží. S sebou je vhodné mít doklad prokazující koupi, popř. záruční list. Prodejce se spotřebitelem sepíše reklamační protokol, do něj uvede i to, co spotřebitel požaduje – výměnu, opravu nebo odstoupení, i když tato volba není pro prodejce závazná. Doporučujeme zdokumentovat stav věci před uplatněním reklamace (vyfotit) a také jej zaznamenat do reklamačního protokolu, neboť často dochází k poškození věci až v servisu.

Reklamace musí být vyřízena ihned, ve složitých případech do tří dnů. Pokud je však nutné vadu odborně posoudit, pak musí být reklamace vyřízena do 30 kalendářních dnů. Vyřízením je myšleno oznámení spotřebiteli, postačí tedy i textová zpráva nebo zavolání. Pokud je tato lhůta porušena, spotřebitel má možnost odstoupit od smlouvy a může také kontaktovat ČOI. Pozor! Spotřebitel může souhlasit s prodloužením této lhůty, což může být i šikovně schováno v reklamačním protokolu. Pokud je reklamace zamítnuta, spotřebitel si na své náklady může nechat vyhotovit znalecký posudek. Seznam soudních znalců je dostupný na www.justice.cz. Pokud posudek hovoří ve prospěch spotřebitele, je prodejce povinen mu jeho cenu uhradit, informuje asociace-sos.cz.

Témata: zboží | Obchody | Vánoce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milionová škoda kvůli 3 tisícům. Mohutný požár Severochemy má viníky

21.03.2019 20:41 Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou…

Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti…

21.03.2019 18:56 Podporu nespravedlivě stíhaným pro víru, názory nebo přesvědčení přišlo dnes vyjádřit šest desítek…

V Krkonoších se samovolně utrhla lavina, měla několik set metrů

21.03.2019 17:14 Aktualizováno V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho…

Česká pošta vytočila zákazníky: To je nechutné, chováte se strašně

21.03.2019 17:02 Aktualizováno Česká pošta v březnu přešla na jiný systém výpočtu ceny balíkovým zásilek. Již není podstatná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama