Devět lidí a dvě firmy míří k soudu. Stát přišel o 178 milionů, tvrdí obžaloba

Zlín - Devět lidí a dvě firmy míří k soudu kvůli daňovému úniku za více než 178 milionů korun, který údajně státu vznikl zejména při obchodech s řepkovým olejem. Zlínská státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová dnes ČTK potvrdila, že ve věci podala obžalobu. Šesti lidem hrozí deset let vězení, třem až osm let a firmám až zrušení.

371
doporučujeme

Podle Nesvadbové se zmíněné obchody děly nejméně od září 2011 až do zásahu policie v únoru 2013. "Řepkový olej byl postupně přeprodáván v účelově vytvořeném řetězci společností, aniž by měnící se první články řetězce ze zboží nakoupeného v jiném členském státě EU, zejména v Polsku, přiznaly a odvedly DPH," řekla Nesvadbová.

Vyšetřování trvalo téměř dva roky. Stíhání je vedeno pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Na účtech obviněných společností byl zajištěn téměř milion eur. Podle Nesvadbové se trestná činnost odehrávala ve dvou větvích.

V první se jí účastnilo pět mužů ve věku 25 až 42 let. Škoda byla vyčíslena zhruba na 173 milionů korun a trestná činnost probíhala zejména na Zlínsku a Uherskohradišťsku. Ve druhé větvi jsou stíháni čtyři muži a žena vypomáhající s účetnictvím ve věku 26 až 58 let. Škoda činí asi pět milionů korun, trestná činnost probíhala zejména v Olomouckém kraji.

Podle státní zástupkyně měla organizovaná skupina rozděleny role. Jeden z pachatelů zajišťoval první články řetězce. "Sháněl společnosti, do kterých dosazoval další spoluobviněné jako jednatele, a pak jménem těchto společností objednával zejména v Polsku řepkový olej, který byl dovážen do České republiky," uvedla Nesvadbová.

Dodala, že další dvě společnosti (a fyzické osoby tyto firmy ovládající), které olej od těchto prvních článků řetězce nakupovaly, pak olej pouze přeprodávaly mezi sebou a poté konečným odběratelům (o jejichž shánění se staraly), aniž by uskutečňovaly jakékoli jiné obchody.

Jeden z obviněných již byl dříve ve vězení pro závažnou násilnou trestnou činnost, jinak jde o lidi převážně netrestané či trestané pro bagatelní zcela odlišnou trestnou činnost. Hlavní líčení ve věci podle státní zástupkyně dosud nařízeno nebylo.

Témata: firmy | podvody s DPH | soudy
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se znovu objevila ptačí chřipka, měly ji labutě

21.01.2021 18:00 V Česku se po necelém roce znovu objevila ptačí chřipka. Zatím je potvrzená u dvou uhynulých labutí…

Loni do půlky prosince zemřelo o 14 procent více lidí než obvykle

21.01.2021 13:08 Za prvních 50 týdnů loňského roku zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr za stejné…

Jídlo si z restaurací nyní objednává 62 procent Čechů

21.01.2021 12:41 Jídlo z restaurací si nyní podle nového průzkumu společnosti Up Česká republika objednává 62…

OBRAZEM: V Praze se slavil konec Donalda Trumpa v Bílém domě

20.01.2021 21:00 Aktuální politické dění ve Spojených státech amerických rezonuje také v Česku. V centru Prahy se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama