Pegida počesku: V Praze se chystá demonstrace proti islámu

Praha - Hnutí Pegida (Vlasteneční Evropané proti islamizaci Západu) už několik týdnů pořádá protesty v německých městech, hlavně v Drážďanech. Podobná akce čeká i Česko. Skupina "Islám v České republice nechceme" svolala na pátek na Hradčanské náměstí v Praze demonstraci. Očekává se účast zhruba 4000 lidí.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Ilustrační foto

Účast přislíbili někteří politici, například místopředseda Úsvitu Marek Černoch místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová či senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz).

Organizátoři chtějí před Pražským hradem mimo jiné uctít památku nedávných obětí teroristických útoků v Paříži. "Seznámíme veřejnost s naším pohledem na islám a jeho expanzi v Evropě, pojmenujeme rizika pro Českou republiku a vzneseme legislativní a bezpečnostní požadavky, jejichž přijetí islamizaci naší země zabrání," uvedli v oficiálním prohlášení pořadatelé.

Podle Ústředí muslimských obcí (ÚMO) v ČR nemá jednání pařížských útočníků nic společného s islámem. ÚMO útok odsoudilo, označilo ho za hanebný, rodinám obětí vyjádřilo nejhlubší soustrast. Předseda Ústředí muslimských obcí Muníb Hasan Alravi ČTK sdělil, že muslimové v Česku po útoku na redakci Charlie Hebdo čelí výhrůžkám, nejčastěji mailovým, kde se muslimům bez rozdílu vyhrožuje i smrtí.

Iniciativa Islám v ČR nechceme připravila novelu církevního zákona, která by měla podle autorů pomoci zabránit šíření radikálních myšlenek. Spočívá v tom, že církev nebo náboženská společnost, která by žádala o zvláštní práva, by nesměla vzbuzovat obavu, že ohrožuje zahraničněpolitický zájem Česka. Nesmělo by taky vznikat podezření, že by ohrožovala národní bezpečnost nebo veřejný pořádek.

"Řada Evropanů se dnes ptá, jak je možné, že většina muslimů sice o sobě tvrdí, že je mírumiílovná, nejsou však schopni vystoupit proti extremismu ve vlastních řadách. Nutno dodat, že tato výhrada je zcela na místě. Prostor k zlepšování svého pí-ár evropští muslimské komunity určitě nevyplnily, což ale neznamená, že když se u nás o pozitivním obrazu nepíše, pak ani neexistuje. Důvod, proč je hlas umírněných muslimů tak nevýrazný, však nebývá jejich přímou vinou. Mnohé Evropany totiž ani nezajímá, protože by jim to narušilo jejich uzavřené schéma o nás mírumilovných a o nich nepřizpůsobivých a nebezpečných," uvedl na serveru irr.cz Marek Čejka, výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů.

"Další věc, která je Evropanům nejasná a mnohdy neznámá, je dědictví historie Evropy a Blízkého východu v uplynulém století. Na rozdíl od Československa, které nikdy nemělo kolonie, má Francie, Británie, Nizozemí a Belgie na svědomí křivdy a krveprolití v koloniích, zatímco doma se holedbaly rozvojem občanských svobod a demokracie. Potenciál extrémismu je v bývalých koloniálních mocnostech daleko větší než u nás, neboť i když jsou tyto křivdy minimálně desítky let staré, nejenže mohou být stále v paměti žijících lidí, ale prostřednictvím dnešních snadno dosažitelných globálních sítí a médií mohou – s notnou dávkou vytrženosti z kontextu – motivovat k extremismu některé jednodušeji smýšlející, kriminálně či jiným způsobem omezené jedince a skupiny," dodal Čejka.

Vstupte do diskuze (43)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet požárů v lednu je zatím nízký, o to tragičtější jsou následky: Osm…

16.01.2019 12:12 Při požárech v první polovině ledna v Česku zemřelo osm lidí, což odpovídá loňskému průměru počtu…

Kárný senát pokutoval exekutora Erberta, dalšího zprostil

16.01.2019 09:54 Kárný senát Nejvyššího správního soudu uložil v úterý pokutu 80.000 korun exekutorovi Ivu Erbertovi…

O "českém teroristovi" informují i ve světě. Podívejte se, co o Baldovi…

16.01.2019 08:59 „Český důchodce byl uvězněn za teroristické útoky na vlaky.“ Právě tak o kauze odsouzeného důchodce…

Před 50 lety se upálil Jan Palach, proběhne celá řada vzpomínkových akcí

16.01.2019 07:44 Hrdinný čin studenta Jana Palacha, který se 16. ledna před 50 lety na Václavském náměstí upálil na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama