V Moravskoslezském kraji se šíří dávivý kašel, nepodceňujte příznaky

Ostrava - V roce 2014 bylo na území ČR hlášeno 2518 případů onemocnění dávivým kašlem, což představuje nárůst oproti roku 2013 o 104%. Udává se, že imunita proti černému kašli přibližně po 4 až 12 letech po očkování postupně vymizí. To znamená, že dospělí, kteří byli očkováni v dětství nejsou již proti černému kašli chráněni.

Ilustrační foto
doporučujeme

"V Moravskoslezském kraji jsme zaznamenali 9 násobný nárůst nemocnosti oproti roku 2013, kdy nemocnost dosáhla 17,7 případů/100 tis. obyvatel. Nejvyšší nemocnost byla hlášena z okresu Frýdek-Místek a u osob starších 15 let. S ohledem na skutečnost, že pokračuje výskyt tohoto onemocnění informujeme občany o epidemiologické situaci a příznacích onemocnění. V případě výskytu níže uvedených příznaků navštivte ošetřujícího lékaře, aby v případě potvrzení onemocnění mohla být včas nasazená antibiotická léčba a bylo zabráněno dalšímu šíření nákazy," uvedli pracovníci Krajské hygienciké stanice Moravskoslezského kraje na serveru khsova.cz.

Černý neboli dávivý kašel (pertuse) je vysoce infekční onemocnění dýchacího traktu, který se typicky projevuje záchvaty kašle trvajícími někdy i řadu týdnů. Záchvaty kašle jsou zpočátku suché a dráždivé (1-2 týdny), pak nastupuje období typického, dráždivého kašle se zajíkáním a vykašláváním hlenů (1-2 měsíce i déle) a v posledním stadiu záchvaty kašle pomalu ustávají, jedná se o dobu rekonvalescence, která je poměrně dlouhá, trvá až několik týdnů. Záchvaty kašle mohou být provázeny zvracením, vysokou teplotou, celkovým vyčerpáním a ztrátou váhy.

Původcem onemocnění je bakterie Bordetella pertusis, kterou se můžeme nakazit kapénkami pouze od člověka, který právě prodělává akutní onemocnění. Inkubační doba je nejčastěji 7-10 dní.

K preventivním opatřením patří očkování, které se provádí u dětí v prvních měsících života kombinovanou očkovací látkou. První přeočkování se aplikuje u dětí mezi pátým a šestým rokem dítěte a druhé přeočkování při dovršení desátého roku.

V ČR jsou na trhu vakcíny, kterými se mohou očkovat všechny věkové kategorie jako prevence před onemocněním černým kašlem.

Očkování se doporučuje nastávajícím maminkám, zdravotníků neonatologických a dětských oddělení, rodinným příslušníkům novorozenců, včetně starších sourozenců a prarodičů a dalších blízkých kontaktů novorozence s cílem ochrany neočkovaných či neúplně očkovaných novorozenců a kojenců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci schválili kvóty na české potraviny v obchodech

20.01.2021 13:00 Sněmovna dnes v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o…

Palach před svým protestem uvažoval o útoku na sovětského vojáka a vyzýval…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – V aktovce s sebou nosil pistoli, uvažoval, že by zaútočil na sovětského vojáka. Historik…

Dlužníci budou moci mít nezabavitelné peníze na zvláštním účtu

19.01.2021 21:27 Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou…

Skiareály požadují po vládě otevření, ideálně od soboty

19.01.2021 17:15 Skiareály a zástupci cestovního ruchu a sportu žádají vládu o otevření středisek, ideálně od této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama