V Moravskoslezském kraji se šíří dávivý kašel, nepodceňujte příznaky

Ostrava - V roce 2014 bylo na území ČR hlášeno 2518 případů onemocnění dávivým kašlem, což představuje nárůst oproti roku 2013 o 104%. Udává se, že imunita proti černému kašli přibližně po 4 až 12 letech po očkování postupně vymizí. To znamená, že dospělí, kteří byli očkováni v dětství nejsou již proti černému kašli chráněni.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

"V Moravskoslezském kraji jsme zaznamenali 9 násobný nárůst nemocnosti oproti roku 2013, kdy nemocnost dosáhla 17,7 případů/100 tis. obyvatel. Nejvyšší nemocnost byla hlášena z okresu Frýdek-Místek a u osob starších 15 let. S ohledem na skutečnost, že pokračuje výskyt tohoto onemocnění informujeme občany o epidemiologické situaci a příznacích onemocnění. V případě výskytu níže uvedených příznaků navštivte ošetřujícího lékaře, aby v případě potvrzení onemocnění mohla být včas nasazená antibiotická léčba a bylo zabráněno dalšímu šíření nákazy," uvedli pracovníci Krajské hygienciké stanice Moravskoslezského kraje na serveru khsova.cz.

Černý neboli dávivý kašel (pertuse) je vysoce infekční onemocnění dýchacího traktu, který se typicky projevuje záchvaty kašle trvajícími někdy i řadu týdnů. Záchvaty kašle jsou zpočátku suché a dráždivé (1-2 týdny), pak nastupuje období typického, dráždivého kašle se zajíkáním a vykašláváním hlenů (1-2 měsíce i déle) a v posledním stadiu záchvaty kašle pomalu ustávají, jedná se o dobu rekonvalescence, která je poměrně dlouhá, trvá až několik týdnů. Záchvaty kašle mohou být provázeny zvracením, vysokou teplotou, celkovým vyčerpáním a ztrátou váhy.

Původcem onemocnění je bakterie Bordetella pertusis, kterou se můžeme nakazit kapénkami pouze od člověka, který právě prodělává akutní onemocnění. Inkubační doba je nejčastěji 7-10 dní.

K preventivním opatřením patří očkování, které se provádí u dětí v prvních měsících života kombinovanou očkovací látkou. První přeočkování se aplikuje u dětí mezi pátým a šestým rokem dítěte a druhé přeočkování při dovršení desátého roku.

V ČR jsou na trhu vakcíny, kterými se mohou očkovat všechny věkové kategorie jako prevence před onemocněním černým kašlem.

Očkování se doporučuje nastávajícím maminkám, zdravotníků neonatologických a dětských oddělení, rodinným příslušníkům novorozenců, včetně starších sourozenců a prarodičů a dalších blízkých kontaktů novorozence s cílem ochrany neočkovaných či neúplně očkovaných novorozenců a kojenců.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Dražůvkách na Hodonínsku: Střelec popravil místostarostu

24.05.2019 22:18 Aktualizováno Dva mrtví, to je výsledek dnešní střelby v Dražůvkách na Hodonínsku. Dosud bezúhonný místní…

MS v hokeji: Boj Čechů o medaile! Praha bude fandit na Staroměstském…

24.05.2019 16:41 Aktualizováno Česká města o víkendu chystají velkoplošné projekce z hokejového mistrovství světa. Přímé přenosy…

Povodně v Česku: Pojišťovny evidují stovky škod za více než 10 mil.Kč

24.05.2019 15:42 Pojišťovny zaznamenaly po prudkých deštích, které v minulých dnech zasáhly především Zlínský a…

Střelec z Dražůvek? Byl to samotář a podivín, tvrdí starostka

24.05.2019 15:26 Byl to samotář a podivín, řekla starostka Dražůvek na Hodonínsku Klára Čudrnáková o jednom z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama