Duševně nemocný pěstitel konopí se hájil sám. Nepřijatelné, rozhodl NS

Brno - Nejvyšší soud (NS) dnes rozhodl, že justice chybovala při rozhodování o sušeném konopí zadrženém u známého pěstitele Dušana Dvořáka z Prostějovska. Rozhodnutí okresního soudu i usnesení odvolacího Krajského soudu v Brně jsou tak zrušena.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Trestní stíhání Dvořáka skončilo už v roce 2013 právě kvůli tomu, že v době činu nebyl pro nepříčetnost trestně zodpovědný. Pro okresní soud, který následně loni v dubnu rozhodoval o přibližně třech kilogramech konopí, to mělo být podle NS signálem, že patrně existují důvody pro takzvanou nutnou obhajobu. Jde o situaci, kdy si člověk buď sám musí zvolit advokáta, anebo mu soud přidělí zástupce ex offo.

"S ohledem na uvedenou skutečnost měl soud prvního stupně poučit obviněného o jeho právech ve smyslu nutné obhajoby, a to za situace, kdy sám, jak uvádí v dovolání, se domáhal právního zastoupení," stojí v usnesení NS.

Samosoudkyně okresního soudu přesto dospěla k závěru, že Dvořák je schopen hájit se sám. Rozhodla tak i přesto, že měla k dispozici znalecké vyjádření, podle kterého Dvořák vlivem duševního onemocnění nebyl schopen účasti u soudního jednání.

V novém řízení si Dvořák sám zvolí obhájce, nebo mu jej ustanoví soud.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milionová škoda kvůli 3 tisícům. Mohutný požár Severochemy má viníky

21.03.2019 20:41 Z požáru libereckého družstva pro chemickou výrobu Severochema obvinila policie po bezmála dvou…

Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti…

21.03.2019 18:56 Podporu nespravedlivě stíhaným pro víru, názory nebo přesvědčení přišlo dnes vyjádřit šest desítek…

V Krkonoších se samovolně utrhla lavina, měla několik set metrů

21.03.2019 17:14 Aktualizováno V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho…

Česká pošta vytočila zákazníky: To je nechutné, chováte se strašně

21.03.2019 17:02 Aktualizováno Česká pošta v březnu přešla na jiný systém výpočtu ceny balíkovým zásilek. Již není podstatná…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama