Vzdát se uhlí? Češi dostali šest otázek, odpovědi jsou zajímavé

Praha - Průzkum věnující se zachování těžebních limitů provedla agentura Phoenix research on-line ve dnech 14.1.2015 - 15.2. 2015 na vzorku 1022 respondentů metodou on-line. Dotázaným bylo položeno šest otázek, které se vztahují k problematice těžby uhlí, energetické soběstačnosti země a existenci těžebních limitů.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Uhlí z OKD, Dolu Paskov

To, že většinově Češi považují uhlí za strategickou komoditu potvrzuje i výsledek zjištěných odpovědí na první dotaz, kdy bylo řešeno definitivní odepsání uhlí za limity a zatopení lomů. Celých 50 procent lidí odmítá současné doly zatopit, protože by se tím navždy odepsaly zásoby uhlí, které jsou za limity. Lidé si důležitost strategické suroviny uvědomují. A většinově nechtějí, abychom o možnost další těžby nevratně přišli. Pouze 18 procent oslovených je ochotno se uhlí za limity jednou provždy vzdát.

Celých 77 procent občanů by podpořilo prolomení těžebních limitů, pokud by to vedlo ke zlevnění tuzemské elektřiny a snížení cen tepla. Pouze 18 procent veřejnosti by zachovalo těžební limity nehledě na tuzemskou cenu elektřiny a tepla. Výzkum ukazuje, že Čechům nesmírně záleží na tom, kolik za tyto služby platí.

Třetí položená otázka se vztahovala k energetické soběstačnosti českého státu, kdy 37 procent lidí si myslí, že by Česká republika měla být energeticky soběstačná. O procento méně oslovených neví. A 27 procent respondentů pak zastává názor, že český stát nemusí být soběstačný v energetické oblasti.

Respondentům byla pokládána i otázka na nezaměstnanost po případném ukončení těžby uhlí, kdy 63 procent oslovených občanů je přesvědčeno, že po ukončení těžby této suroviny by nedošlo k razantnímu nárůstu míry nezaměstnanosti. Necelá třetina pak neví a zbytek oslovených je přesvědčen o razantním negativním dopadu na českou zaměstnanost v situaci případného ukončení uhelné těžby.

56 procent občanů zastává názor, že uhelné dolování významně poškozuje životní prostředí. Opak si myslí 26 procent, zbývající oslovení nevědí.

Poslední otázka se vztahovala k prolomení těžebních limitů ve vztahu k místní zaměstnanosti, kdy pouze 5 procent občanů by prolomilo limity těžby, pokud by to vedlo ke zvýšení zaměstnanosti v oblasti těžby. 54 procent respondentů neví a 41 procent Čechů by limity neprolamovalo, nehledě na příslib nárůstu zaměstanosti v místě uhelné těžby.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Filipovicích se zastavila lanovka, záchranáři evakuovali 60 lidí

16.02.2019 19:15 Ve skiparku Filipovice na Jesenicku se dnes odpoledne zastavila dvousedačková lanovka. Hasiči a…

Argentinská doga vláčela seniorku přes vesnici, v nemocnici zemřela

16.02.2019 18:30 V nemocnici v České Lípě zemřela v pátek jednadevadesátiletá žena, kterou ve středu v obci Pihel na…

Češi mají podle ministerstva vážný problém. Vůbec si ho neuvědomují

16.02.2019 11:34 Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví…

Česko zasáhla vlna vyděračských mailů. Za intimní nahrávky chtějí tisíce…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Českou republiku zasáhla vlna e-mailových útoků cílená na běžné občany. Z nich se útočníci snaží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama