Češi a cizinci - mluvme spolu! Nová kampaň má usnadnit komunikaci

Praha - Centrum pro integraci cizinců (CIC) spouští novou kampaň, jež má přispět k usnadnění komunikace s lidmi ze zahraničí, kteří se učí česky. Obsahuje tři spoty, které ukazují tři nejčastější prohřešky vůči migrantům - odmítnutí konverzace v českém jazyce a přechod do angličtiny, zvyšování hlasu a tykání.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Cizinec má být v komunikaci partner. Všichni říkají: Ať se naučí česky, když se chce domluvit. Zkouší to, používá špatné předložky a mluví s akcentem. Nejsme na to zvyklí a nesnažíme se porozumět. Cizinci tu ale s námi žijí a budou žít," řekla ČTK autorka příručky Markéta Slezáková.

Podle šéfa CIC Vladislava Güntera místní pak často odmítnou komunikovat s cizincem česky a přecházejí do angličtiny. "Jak pak můžeme chtít, aby se člověk začlenil, když se s ním odmítáme bavit česky," podotkl Günter.

Jeden ze spotů ukazuje mladou ženu na nádraží, která se snaží koupit si lístek do Brna. Mluví ale se silným francouzským akcentem, žena v pokladně jí nerozumí a začne přidávat na hlase. Vyřeší to až její kolega, který si vypomůže jednoduchými slovy a rukama. Ve druhém spotu si Američan česky objednává v kavárně, číšník vše zopakuje anglicky. Muž proto dál pokračuje plynně v angličtině, obsluha už mu ale nerozumí. Třetí příběh se odehrává ve večerce, kde asijskému prodavači zákazníci tykají. Sám pak přijde na úřad a tyká úřednici.

VIDEO: Kampaň "Češi a cizinci - mluvme spolu!"

Zdroj: YouTube

Snadná pravidla pro dorozumění v češtině shrnuje příručka. Využít ji mohou úředníci, učitelé, pracovníci neziskovek i přátelé migrantů. Autorka radí mluvit spíš v jednoduchých větách se základní slovní zásobou bez trpných rodů, spisovně, bez slangu a také pomalu. Slova je dobré používat v prvním či čtvrtém pádu, tedy v základním tvaru bez jiných koncovek. Není nutné přidávat na hlasitosti. Pomůžou gesta, ukazování na prstech a kreslení, někdy i mezinárodně srozumitelná slova jako například problém, internacionální či rezervovat.

Loading...
Témata: Cizinci | češi | Lidé
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Daňové podvody za stovky milionů? Policie po raziích obvinila 23 osob

21.08.2019 15:00 V souvislosti s úterními zásahy obvinili policisté 23 lidí z krácení daní a účasti na organizované…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama