Češi a cizinci - mluvme spolu! Nová kampaň má usnadnit komunikaci

Praha - Centrum pro integraci cizinců (CIC) spouští novou kampaň, jež má přispět k usnadnění komunikace s lidmi ze zahraničí, kteří se učí česky. Obsahuje tři spoty, které ukazují tři nejčastější prohřešky vůči migrantům - odmítnutí konverzace v českém jazyce a přechod do angličtiny, zvyšování hlasu a tykání.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Cizinec má být v komunikaci partner. Všichni říkají: Ať se naučí česky, když se chce domluvit. Zkouší to, používá špatné předložky a mluví s akcentem. Nejsme na to zvyklí a nesnažíme se porozumět. Cizinci tu ale s námi žijí a budou žít," řekla ČTK autorka příručky Markéta Slezáková.

Podle šéfa CIC Vladislava Güntera místní pak často odmítnou komunikovat s cizincem česky a přecházejí do angličtiny. "Jak pak můžeme chtít, aby se člověk začlenil, když se s ním odmítáme bavit česky," podotkl Günter.

Jeden ze spotů ukazuje mladou ženu na nádraží, která se snaží koupit si lístek do Brna. Mluví ale se silným francouzským akcentem, žena v pokladně jí nerozumí a začne přidávat na hlase. Vyřeší to až její kolega, který si vypomůže jednoduchými slovy a rukama. Ve druhém spotu si Američan česky objednává v kavárně, číšník vše zopakuje anglicky. Muž proto dál pokračuje plynně v angličtině, obsluha už mu ale nerozumí. Třetí příběh se odehrává ve večerce, kde asijskému prodavači zákazníci tykají. Sám pak přijde na úřad a tyká úřednici.

VIDEO: Kampaň "Češi a cizinci - mluvme spolu!"

Zdroj: YouTube

Snadná pravidla pro dorozumění v češtině shrnuje příručka. Využít ji mohou úředníci, učitelé, pracovníci neziskovek i přátelé migrantů. Autorka radí mluvit spíš v jednoduchých větách se základní slovní zásobou bez trpných rodů, spisovně, bez slangu a také pomalu. Slova je dobré používat v prvním či čtvrtém pádu, tedy v základním tvaru bez jiných koncovek. Není nutné přidávat na hlasitosti. Pomůžou gesta, ukazování na prstech a kreslení, někdy i mezinárodně srozumitelná slova jako například problém, internacionální či rezervovat.

Témata: Cizinci | češi | Lidé
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pardubický kraj má prvního mrtvého s COVID-19. Muž primárně trpěl rakovinou

30.03.2020 13:56 V souvislosti s nákazou novým koronavirem zemřel minulý týden jeden pacient z Pardubického kraje.…

Česko má už 2859 nakažených. S nemocí COVID-19 zemřelo 17 pacientů

30.03.2020 12:24 Aktualizováno S nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, v Česku zemřelo 17 lidí. Mezi oběťmi…

Koronavirová krize v ČR: Lidem chybí pivo a kolegové, pomáhá zahrada či…

30.03.2020 11:13 Lidem v době koronavirových opatření chybí setkávání s přáteli, živá kultura, točené pivo i volné…

V Česku je 2829 nakažených koronavirem, za neděli přibylo 160 případů

30.03.2020 07:50 Počet nakažených novým typem koronaviru v Česku k dnešnímu ránu stoupl na 2829. Za neděli jich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama