Vražda Elišky (†9) u soudu: Obžalovaný trpí útočným sadismem, vypovídat odmítl

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud začal dnes projednávat případ znásilnění a vraždy devítileté dívky z Klášterce nad Ohří. Státní zástupce obžaloval z brutálního činu pětadvacetiletého muže, který patří k širšímu okruhu příbuzných oběti. K činu se přiznal, před soudem se omluvil, ale vypovídat odmítl. Z přípravného řízení vyplývá, že muž trpí agresivním sadismem. Dívka se ztratila loni v září cestou ze školy. Druhý den byla nalezena mrtvá.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Chtěl bych se omluvit, všeho lituji. Kdyby to šlo vrátit, tak to vrátím. Nevím, co se se mnou stalo," řekl dnes muž u soudu. Dál vypovídat odmítl. V přípravném řízení se přiznal k vraždě, odmítl ale, že by dítě znásilnil. Podle státního zástupce Františka Stibora ale existuje dostatek důkazů i na prokázání tohoto skutku. "Na rozdíl od osoby obžalovaného jsem přesvědčen, že máme dostatek důkazních prostředků, abychom udrželi vinu i ve vztahu ke zločinu znásilnění," řekl ČTK Stibor. Muži hrozí až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Podle obžaloby odjel obžalovaný muž loni 9. září z Chomutova do Klášterce, kde na dívku počkal před školou už s úmyslem ji znásilnit a usmrtit. Obžalovaný, který podle svých slov trpěl už před vraždou sebevražednými sklony a zneužíval pervitin, úmysl odmítl. Do města údajně přijel proto, aby od své tety, která je babičkou oběti, dostal dlužné peníze. Ta ale nebyla doma, a proto šel ke škole. Dívka s ním údajně šla dobrovolně. "Našla nějakou prašivku a chtěla jít na houby," řekl v přípravném řízení. Společně odešli za město, kde se pak podle něj dívka potřebovala vymočit. "Říkala, že řekne babičce, že jsem na ni při čurání koukal. Dostal jsem strach," doplnil obžalovaný. Dívenku pak podle žalobce škrtil a rdousil. Dítě zemřelo v důsledku udušení.

Na místo činu se později vrátil, aby se přesvědčil, že dívka skutečně nežije. "Když si tuto skutečnost ověřil, tak odešel na nedaleký posed, kde přespal," přečetl státní zástupce z obžaloby. Po školačce pátraly v okolí Klášterce desítky policistů, hasičů a dobrovolníků. V té době už ale bylo dítě mrtvé. Tělo policisté našli nedaleko Ciboušova druhý den. Muž uvedl, že se den po vraždě sám přihlásil na policii poté, co mluvil se svojí sestrou.

Stibor na dotaz ČTK potvrdil, že znalci u obžalovaného odhalili závažnou poruchu. "U obžalovaného podle vyjádření příslušných soudních znalců byla konstatována sexuální deviace. Jedná se o útočný sadismus," řekl ČTK Stibor. Znalci budou u soudu vypovídat ve středu, zabezpečovací detenci podle advokátky obžalovaného Michaely Tiché Madarové nenavrhují. "Znalec navrhuje ochranné léčení v ambulantní formě. Samozřejmě s ohledem na závěry znaleckého zkoumání a záleží i na tom, jak bude znalec vypovídat, ponecháváme na úvaze soudu, zda uloží kromě případného trestu i toto ochranné léčení," řekla ČTK Madarová.

Rodina oběti ani obžalovaného k soudu nedorazila. Jejich výpovědi z přípravného řízení četl soud. Babička i otec dívky se dlouhodobě léčí na psychiatrii. Rodina se ale připojila k trestnímu řízení a požaduje nemajetkovou újmu. Babička žádá 450.000 korun, matka 250.000 korun.

Hlavní líčení je naplánováno do čtvrtka. Obžalovaný je od loňského září ve vazbě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama