Dej si střeva dohromady. Kampaň upozorňuje na vážnou nemoc, počet pacientů roste

Praha - V květnu probíhá po Česku informační kampaň "Dej si střeva dohromady". Jde o pravidelnou mezinárodní aktivitu, která má veřejnost informovat o problematice chronickéh zánětu střev (IBD) a životě pacientů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pacientů s IBD v Česku přibývá, mezi roky 2005 a 2012 stouply jejich počty ze 30.000 na 42.000. Sdružení Pacienti IBD proto ve spolupráci s pěti specializovanými centry pořádá v pátek 29. května osvětovou akci, kdy si lide budou moci zdarma zkonzultovat zdravotní stav s gastroenterologem.

Akce se koná v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové a Plzni. "Chceme podpořit hlavně mladé lidi, aby se nestyděli zkonzultovat své zdravotní potíže s odborníkem a v případě potřeby se s ním dohodli na dalším léčebném postupu," sdělila ČTK Lucie Laštíková z organizace Pacienti IBD.

Na vyšetření by podle vedoucího brněnského centra IBD docenta Vladimíra Zbořila měl pomýšlet člověk v případě, že chodí příliš často na toaletu, hubne, má teplotu a bolesti břicha.

"Pacienta u nás čeká několik vyšetření - od zhodnocení rodinné anamnézy a klinických projevů přes laboratorní testy, kdy se zjišťuje krevní obraz, laboratorní ukazatele zánětlivé aktivity, výživové parametry, provádějí se kalprotektinové testy na zjištění zánětu ve střevním traktu," popsal lékař. Součástí vyšetření může být také endoskopie, ultrazvuk či magnetická rezonance trávicího traktu.

Idiopatické záněty IBD, mezi něž patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, jsou onemocnění na celý život a souvisejí s imunitou. Vyléčit se nedají, obtíže však lze odpovídající léčbou zmírnit. Pokud se nemoc zjistí včas, dá se předejít nevratnému poškození trávicího traktu.

Ulcerózní kolitida (idiopatická proktokolitida) je chronické onemocnění střevní sliznice. Obvykle začíná postižením konečníku a omezuje se na tlusté střevo, zřídkakdy může být zánětem poškozena i konečná část tenkého střeva (terminální ileum). Ulcerózní kolitida, narozdíl od Crohnovy choroby, postihuje pouze povrchovou část střevní stěny (sliznici). Onemocnění probíhá chronicky, střídají se různě dlouhá období klidu (remise) s fázemi aktivace nemoci (relaps).

Crohnova choroba může postihnout celou trávící trubici od úst až po konečník, nejčastější je však výskyt v konečné část tenkého střeva a jeho napojení na střevo tlusté (ileocekální oblast). Pro Crohnovu chorobu je typické to, že zánět postihuje střevo do hloubky (v celé šířce stěny) a proto je zde sklon ke zužování střeva a tvorbě píštělí a abscesů. Více informací o kampani si můžete přečíst zde.

Témata: zdraví | nemoci
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci schválili kvóty na české potraviny v obchodech

20.01.2021 13:00 Sněmovna dnes v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o…

Palach před svým protestem uvažoval o útoku na sovětského vojáka a vyzýval…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – V aktovce s sebou nosil pistoli, uvažoval, že by zaútočil na sovětského vojáka. Historik…

Dlužníci budou moci mít nezabavitelné peníze na zvláštním účtu

19.01.2021 21:27 Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou…

Skiareály požadují po vládě otevření, ideálně od soboty

19.01.2021 17:15 Skiareály a zástupci cestovního ruchu a sportu žádají vládu o otevření středisek, ideálně od této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama