Divoký odsun brněnských Němců dnes připomene Pouť smíření

Brno - Hromadné vysídlení německého obyvatelstva z Brna, které se odehrálo před 70 lety, dnes připomene třicetikilometrová Pouť smíření. Na pietní pochod z Brna do Pohořelic se lidé vypravili v minulých letech už osmkrát, tentokrát se směr cesty obrátí. Pořadatelé v tom spatřují symbol návratu ztracené části identity města, usmíření a vyrovnání s minulostí a bezprávím. Podle ohlasu na sociálních sítích lze očekávat, že se Pouti smíření letos zúčastní desítky, možná stovky lidí

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Brno
doporučujeme

Brněnské zastupitelstvo schválilo v květnu Deklaraci smíření a společné budoucnosti, ve které vyjádřilo lítost nad divokým odsunem německy mluvícího obyvatelstva. Město také letošek vyhlásilo Rokem smíření, jehož program zahrnuje desítky akcí včetně dnešní pouti. Cílem je připomenut události spjaté s druhou světovou válkou včetně těch doposud opomíjených a důstojně uctít památku všech obětí.

Do Pohořelic dnes Brňany dopraví autobusy. Po ekumenické mši za zemřelé se pak vypraví na pěší cestu zpět s několika občerstvovacími stanicemi. Na Mendlovo náměstí poutníci podle odhadu pořadatelů dorazí kolem 17:30. Čeká je tam hudební program, vystoupení primátora Petra Vokřála (ANO), biskupa Vojtěcha Cikrleho a další program.

Divoký odsun, který se odehrál 30. a 31. května 1945, dosud vzbuzuje dohady a polemiky o příčinách a průběhu události. Prakticky během jedné noci muselo z Brna odejít na 19.500 Němců. Při pochodu směrem do Rakouska, který se někdy kontroverzně nazývá brněnský pochod smrti, zahynulo nejméně 1700 lidí.

Podle sudetoněmeckých historiků bylo obětí 5000 až 10.000. Mnozí podlehli nemocem a vyčerpání, další se stali obětí násilí.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Daňové podvody za stovky milionů? Policie po raziích obvinila 23 osob

21.08.2019 15:00 V souvislosti s úterními zásahy obvinili policisté 23 lidí z krácení daní a účasti na organizované…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama