Dejvice začaly s očkováním proti žloutence, stát hradí jen první dávku

Praha - V pražských Dejvicích se dnes začalo s plošným očkováním dětí proti žloutence typu A. Jde o reakci na nedávný malér s kontaminovanou vodou.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Celkem by mělo být očkováno asi 4000 dětí mezi jedním a 15 lety věku. Někteří lékaři řekli, že budou sami přímo oslovovat rodiče dětí, které v postižené oblasti bydlí. "Když se mi rodiče neozvou sami, tak je pozvu. Jen v jedné ulici mám 291 dětí," řekla na dotaz ČTK dětská lékařka Renáta Růžková. Od rána naočkovala osm dětí, dalších 20 už má objednaných na pondělí.

Podle doktora Tomáše Rady se ale rodiče dnes spíš informovali a objednávali na pondělí. Jedna z maminek si na facebooku stěžovala, že její doktorka už měla dopoledne k dispozici jen poslední čtyři vakcíny. Lékaři dostanou další v pondělí.

Mimořádné očkování platí stát, vyžádá si asi 2,6 milionu Kč. Vztahovat se bude ale jen na první dávku, po které je pacient vůči žloutence imunní pět let. "Doporučenou druhou dávku pro kompletní základní očkování již stát nehradí, rodiče ji budou dětem hradit za asi šest až osm měsíců po prvním očkování," upozornila doktorka Růžková. Po druhé dávce ochrana před nemocí funguje 25 let, stojí kolem 1000 korun.

O plošném očkování dětí proti nakažlivým chorobám rozhodla i vláda v srpnu 2002 v souvislosti se záplavami v srpnu 2002. Obdobně při záplavách v roce 1997 byli na Ostravsku mimořádně očkováni školáci proti žloutence typu A.

Loading...
Témata: očkování | Praha | zdraví
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Na Jablonecku hořela paseka, s hašením pomáhal vrtulník

21.09.2019 20:45 Aktualizováno Hasiči u Železného Brodu na Jablonecku dnes přes tři hodiny likvidovali požár paseky v těžko…

Neštěstí v Brně: Muže zasáhl elektrický výboj, utrpěl rozsáhlé popáleniny

21.09.2019 16:14 Elektrický výboj dnes na brněnském hlavním nádraží zranil člověka. Utrpěl popáleniny na 30…

Praha trénuje na velkou povodeň, cvičení začalo testem vrat na Čertovce

21.09.2019 15:34 Aktualizováno Dnešní celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval test vrat na Čertovce, která by se jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama