Kauza advokáta Vlasáka: Byl to sympaťák, řekl u soudu exšéf realitky

Praha - Bývalý jednatel realitní kanceláře Reality 21 Petr Kouba dnes před soudem odmítl, že by firma chybovala v kauze klientů, kteří podle obžaloby přišli o 65 milionů korun. Peníze byly v advokátní úschově u právníka Miloše Vlasáka, kterému za zpronevěru hrozí pět až deset let vězení. Původně policie vyšetřovala, jestli nebyli do případu zapleteni i lidé z realitní firmy. Jejich trestní stíhání však bylo odloženo.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Trestná činnost se týká období let 2010 až 2012. Většinu z údajně zpronevěřených peněz právníkovi svěřili klienti realitní kanceláře Reality 21, se kterou měl uzavřenou smlouvu na poskytování právních služeb. Mezi ně patřilo zajišťování advokátní úschovy svěřených peněz.

Někdejší jednatel realitní firmy dnes před pražským městským soudem uvedl, že se s Vlasákem znal několik let. Poznali se na svatbě společného kamaráda, pak spolu chodili na pivo. Obžalovaného označil za sympaťáka. Právník pro realitní firmu pracoval přes rok a podle Kouby nebyly při spolupráci žádné problémy. Objevily se až v srpnu 2012, kdy si klienti začali stěžovat na zpoždění některých plateb. Vlasák se prý omluvil s tím, že šlo o výjimečnou situaci, která se nebude opakovat. Přesto s ním raději realitní kancelář o týden později ukončila smlouvu.

Podle obžaloby však šly k Vlasákovi do úschovy některé peníze klientů i poté, co byla spolupráce ukončena. Kouba to však odmítl. "Domnívám se, že kancelář udělala všechno pro dobro klientů," uvedl při výpovědi Kouba. Tvrdil také, že nevěděl o žádných problémech a neříkali mu o nich ani jeho makléři. Podle něj si také mohli klienti advokátní kanceláře vybrat i jiné právníky nebo instituce, které by jim při prodeji nemovitostí s úschovou peněz pomohly. Někteří klienti však namítají, že o této možnosti nebyli informováni.

Podle státní zástupkyně Markéty Pánkové se prověřovalo, zda v kauze nefigurují i lidé z prostředí realitní firmy. "Trestní stíhání nebylo zahájeno, bylo odloženo," řekla novinářům Pánková. Soud bude podle předsedkyně trestního senátu Marie Markové pokračovat zřejmě na přelomu října a listopadu. V plánu budou výslechy dalších svědků nebo soudních znalců.

Podle obžaloby nedostalo téměř 70 klientů zaplaceno za nemovitosti, které prostřednictvím firmy prodali. Vlasák měl peníze po prokázaném splnění smluvních podmínek vyplácet prodávajícím, což podle obžaloby činil pouze částečně nebo vůbec a peníze použil pro vlastní potřebu. S prodávajícími zároveň přestal komunikovat. V září 2012 tak prý na dvou účtech zůstaly částky 131 a 124 korun. Vlasák před soudem odmítl vypovídat. Z dřívějších výslechů na policii vyplynulo, že část skutků uznal, část odmítl.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OKD přeruší těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených přesáhl…

02.07.2020 17:10 Aktualizováno Společnost OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku. Firma k tomuto kroku…

Úleva pro dlužníky. Částka, kterou jim exekutor nesmí strhnout, se zvýšila

02.07.2020 17:09 Od července se zvýšila částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi z jeho mzdy. Lidem v…

Pro OKD je dobře, že přeruší provoz zrovna v létě, říká analytik

02.07.2020 17:07 Pro černouhelnou společnost OKD je dobře, že ji přerušení provozu kvůli pandemii covid-19 postihlo…

Roušky kvůli koronaviru už v prostorách Senátu nejsou povinné

02.07.2020 14:21 Návštěvníci Senátu už nejsou v jeho prostorách povinni nosit roušku v souvislosti s možností nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy