Vosy a včely bodají ve velkém, záchranáři měli o víkendu napilno

Praha - Záchranáři měli o víkendu ve Středočeském kraji více výjezdů k lidem, které bodla včela či vosa a u nichž se objevily komplikace.

Vosy, ilustrační fotografie
doporučujeme

"V sobotu během dne zaznamenali 15 takových zásahů, v noci na dnešek osm a do dnešního podvečera jich napočítali už 16," sdělila mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdravotníci ošetřili například staršího muže z Mladoboleslavska, u nějž se po bodnutí hmyzem rozvinul takzvaný anafylaktický šok a zastavilo se mu srdce.

"Když volající informoval dispečera o situaci, byl muž ještě při vědomí, ale hůř dýchal. Náhle se jeho stav prudce zhoršil a postižený upadl do bezvědomí. Dispečerka okamžitě začala dávat pokyny volajícímu, aby započal s resuscitací. Po příjezdu záchranáři v oživovacích pokusech pokračovali až do obnovy srdeční činnosti," uvedla Effenbergerová. Pacient byl po připojení na umělou plicní ventilaci a podání nezbytných léků přepraven do mladoboleslavské nemocnice.

Za alergickou reakci jsou v našich končinách zodpovědné alergeny obsažené v jedu hmyzu, u nás se jedná u včel převážně o tyto látky: fosfolipáza A, hyaluronidáza a melitin, informuje allum.cz. Ve vosím jedu je místo melitinu fospolipáza B. Právě proto, že část alergenů je ve vosím jedu shodná s jedem včel, mohou být někteří lidé alergičtí jak na vosí, tak na včelí bodnutí. Alergeny sršňů jsou téměř shodné s alergeny vos.

Složení včelího jedu je všude ve světě stejné, vosí jed se však může na různých kontinentech lišit. V cizích zemích může například docházet ke zkříženým reakcím s jedem mravenců.

Je téměř nemožné se na 100% vyhnout bodnutí hmyzem. Existují však některá opatření, která pomohou udržet vosy a včely v bezpečné vzdálenosti od člověka:

- nekonzumovat sladké nápoje a jídla venku. Nepít přímo z láhví, neboť tam se vosy i včely rády schovávají a člověk si jich snadno nevšimne

- nechodit ve volné přírodě naboso

- nesnažit se hmyz zabít, udeřit či odhánět, neboť to ho jen vyprovokuje k útoku. Nejlépe je zůstat v klidu, i když to zrovna není jednoduché.

- odpadky a padané ovoce vábí vosy i včely, proto by k nim neměly mít možnost přístupu

- není vhodné používání sladkých parfémů, neboť ty jsou rovněž pro tento hmyz lákadlem

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opatření v případě epidemie: Češi nejvíc podporují měření teploty, ukázal…

07.07.2020 14:28 Z opatření proti šíření případné další pandemie podobné šíření nového koronaviru by největší…

Na Slapech se potopila plachetnice, posádku zachránila policie

07.07.2020 14:26 Aktualizováno Na Slapské přehradě poblíž obce Nebřich na Benešovsku se v pondělí večer převrátila plachetnice,…

Další Čech souzen kvůli komentáři na facebooku, dle žaloby schvaloval útok…

07.07.2020 13:21 Až patnáct let vězení hrozí jednatřicetiletému Jiřímu Kantorovi z Kraslic na Sokolovsku, který dnes…

Trest za dvě vraždy na Pardubicku platí. Ukrajinec se dle soudce hájil…

07.07.2020 12:25 Ukrajinec Maksym Andrijev si za ubodání dvou krajanů v ubytovně na Pardubicku odpyká 18 let vězení.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy