Druhá větev kauzy Rath: Police bude žalovat 9 lidí a 8 firem

Praha - Kriminalisté navrhli obžalovat devět lidí a osm firem z druhé větve kauzy bývalého poslance a středočeského exhejtmana Davida Ratha. Mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej dnes ČTK sdělil, že policisté předali žalobci Vrchního státního zastupitelství v Praze trestní spis, který se týká zmanipulovaných veřejných zakázek zadavatelů Středočeského kraje a Oblastní nemocnice Středočeského kraje. Obvinění, mezi nimiž je i Rath, podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu Kč.

Metrostav a.s.
doporučujeme

Kriminalisté firmy obvinili v říjnu 2013. Je mezi nimi největší česká stavební společnost Metrostav, která dřív spojitost s kauzou exhejtmana odmítla. Případ se týká rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun.

Obvinění si však většinu úplatků za tyto tendry nestihli převzít, protože byli ve vazbě kvůli první části kauzy, která se týkala zmanipulovaných soutěží na rekonstrukci zámku Buštěhrad, gymnázia v Hostivici či modernizace krajských nemocnic. Převzetí peněz se údajně stihlo pouze u tendru na sanitky.

Rath nedávno dostal 8,5 roku vězení v první části kauzy. V obou případech kromě Ratha figurují bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová nebo její manžel Petr Kott, kterým soud v první části kauzy vyměřil 7,5 roku za mřížemi. Jejich tresty zatím nejsou pravomocné, případem se bude zabývat odvolací soud. Podle médií se oba případy týkají i některých dalších nepravomocně odsouzených z první části kauzy.

Z dalších podezřelých v druhé větvi případu média v minulosti zmínila manažery Metrostavu Pavla Piláta a Jiřího Anděla nebo šéfa středočeské záchranné služby Martina Houdka. Hejtmanství zatím nezvažuje, že by Houdek musel funkci kvůli kauze opustit. "Já myslím, že on tu funkci vykonává dobře, takže my čekáme, jak to proběhne," řekl dnes ČTK hejtman Miloš Petera.

Policisté podle Ibeheje navrhli obžalovat fyzické a právnické osoby za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku či podplácení. Za tyto trestné činy hrozí podle trestního zákoníku nejvíc až deset nebo až 12 let vězení. Firmám hrozí hlavně vysoké peněžité tresty nebo jejich zrušení.

Spis druhé větvě Rathovy kauzy podle Ibeheje má přes 20.000 stránek. Kauzu nyní mají na stole žalobci z pražského vrchního státního zastupitelství, kteří rozhodnou, jak dál s případem naloží. Dozorující žalobce Jiří Pražák nedávno ČTK sdělil, že by další rozhodnutí v případu mohlo padnout za více než dva měsíce, protože je spis rozsáhlý a případ složitý.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů, ukázal průzkum

02.12.2020 17:09 S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38…

Matka nechce dát zraněnou dceru očkovat proti tetanu, soud vydal opatření

02.12.2020 16:05 Aktualizováno Českokrumlovský soud vydal předběžné opatření kvůli tomu, aby nemocnice naočkovala desetiletou…

OBRAZEM: Podnikatelé v Praze protestovali proti vládě. Dorazil i zpěvák…

02.12.2020 14:20 Několik desítek zástupců podnikatelů a živnostníků se vydalo v úterý dopoledne od pomníku druhého…

Výjimečný trest za dvojnásobné napadení sekyrou platí. Útok byl rozhodně…

02.12.2020 12:04 Jednadvacetiletý Patrik Wächter si za loňský útok sekerou na poštovního doručovatele a jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama