Infekce v Novém Boru: Zdroj nákazy stále nejasný, lidí mají vyplnit dotazník

Česká Lípa - Kvůli průjmovému onemocnění způsobeném noroviry zůstanou v Novém Boru uzavřené všechny mateřské školy a až do konce týdne bude mimo provoz také městská knihovna.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Českolipská nemocnice od čtvrtka do nedělního dopoledne přijala asi deset pacientů, takže z našeho pohledu žádné dramatické číslo. Ambulantně jsme jich ošetřili asi trojnásobek. Od nedělního rána už jsme žádného nového pacienta nepřijali," řekl lékařský ředitel nemocnice Radek Havlas.

Přítomnost norovirů, které prokázaly testy u nemocných, může podle hygieniků souviset s fekálním znečištěním pitné vody. To odhalily laboratorní testy v části vodovodní sítě v Novém Boru a také u jednoho vodojemu v Okrouhlé. Tuto hypotézu podle nich ale zatím nelze definitivně potvrdit.

"V Česku je jediná laboratoř, která může noroviry ve vodě odhalit, v Brně. Právě tam dnes odesíláme naše nasbírané vzorky. Doufám, že do konce týdne bychom mohli být moudřejší," řekla ředitelka Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

Hygienici pokračují ve sběru vzorků od nemocných a také připravili dotazník (zde), který dnes na svých internetových stránkách zveřejnilo město Nový Bor.

Hygienici se ale podle Pratingerové nezaměřují jen na vodu jako zdroj nákazy, ale prověřují i další možné způsoby, jak se lidé mohli nakazit. "Analýza nám bude trvat delší dobu, protože musíme oslovit co největší počet lidí, kteří v lokalitě žijí či pracují. Musíme oslovit lidi, kteří onemocněli, i ty, kteří neonemocněli, a vyhledat rizikové faktory," řekla Prattingerová. Pokud jde o noroviry mají podle ní zatím hygienici příliš málo vyšetřených biologických vzorků, aby mohli jednoznačně říct, co je příčinou onemocnění takového množství lidí. "Může to být i souhra náhod, epidemiologie ale nemůže pracovat s náhodou," zdůraznila.

V části Nového Boru a nedaleké Okrouhlé stále platí zákaz používání vody z vodovodu jako pitné. Nejen k pití, ale také k čištění zubů, mytí ovoce a zeleniny, by podle hygieniků měli lidé v postižených oblastech používat vodu z cisteren nebo balenou. Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) zajistily pro postižené domácnosti náhradní zásobování pitnou vodou cisternami.

Témata: Voda | nový bor | zdraví
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potápěči našli v Sázavě těla utonulých mladíků, byla několik set metrů od…

09.08.2020 19:23 Aktualizováno Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka pátrali.…

Kam můžeme cestovat? Velký přehled toho, jak s turisty zacházejí…

09.08.2020 17:30 Ačkoliv to na jaře vypadalo jinak, nakonec je o letních prázdninách možné vyrazit na dovolenou do…

Hasiči čelí kritice kvůli zásahu v Bohumíně. Byli příliš pomalí, tvrdí…

09.08.2020 16:50 Byl zásah hasičů během požáru bohumínského panelového domu profesionální, či nikoliv? Podle svědka…

V Praze se demonstrovalo na podporu LGBT v Polsku. Osvoboďte Margot,…

09.08.2020 16:47 Asi 200 lidí se v Praze odpoledne sešlo na podporu leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama