Zločinné spolčení? Kvůli "otrávené" vodě v Praze a Boru padlo trestní oznámení

Praha/Nový Bor – Kauza otrávené vody v Praze a nyní i v Novém Boru sahá do vyšších sfér, než si sami poškození obyvatelé připouštěli. Každoroční příjmy společnosti Veolia, provozovatele Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) a dalších obecních vodáren v republice, jdou do miliard korun. Lukrativní smlouvy s magistrátem a radnicemi si snadno vzít nenechá. Zdraví a životy lidí hrají v takových případech jen podřadnou roli. Nyní na to doplácejí obyvatelé Nového Boru. Kdo bude další?

Ilustrační foto

Když iniciativa Otrávení Pražané poukázala na jasné porušení právních norem společností PVK při kontaminaci vody v Praze 6, byla obviněna ze lži. PVK se odvolala na závěry „Nezávislé komise odborníků", ustanovené magistrátem hlavního města Prahy, že všechny předpisy byly dodrženy. Ovšem skutečně nezávislí odborníci, které anonymně oslovila iniciativa, jsou jiného názoru. Na základě usvědčujících informací, které má iniciativa Otrávení Pražané k dispozici, podali její představitelé trestní oznámení na zločinné spolčení k Nejvyššímu státnímu zastupitelství ČR.

„Pochybení společnosti PVK a opakované nedodržování hygienických standardů ze strany mezinárodního koncernu Veolia, na které iniciativa od začátku dejvické kauzy poukazuje a které je nyní příčinou další infekce v Novém Boru, je jasným důvodem k vypovězení smluv, které byly v minulosti uzavřeny pro obce maximálně nevýhodně," uvedl advokát David Bascheri, zastupující iniciativu Otrávení Pražané.

Už v roce 2010 Evropská komise prostřednictvím svého úředníka důrazně varovala Prahu před stíháním z Bruselu za porušení soutěžního práva a pravidla pro poskytování veřejné podpory. Zastupitelé, v čele s tehdejším pražským primátorem Pavlem Bémem, totiž ještě o pár let dříve podepsali smlouvu s Veolií až do roku 2028, a to bez jakéhokoli výběrového řízení.

„Původní kratší smlouva byla prodloužena v roce 2004, pouhé dva dny před vstupem České republiky do Evropské unie. Brusel si všiml, že se obě strany hodně snažily věc co nejvíce uspíšit, aby smlouva nemusela plně podléhat evropským právním měřítkům," popsal David Bascheri. „Do vypršení smlouvy nyní zbývá ještě 13 let, skutečně budeme čekat, až lidé začnou umírat? My rozhodně ne, po podání trestního oznámení nyní budeme o situaci dále Evropskou komisi informovat."

Psali jsme:  

Zdálo by se, že zastupitelé hlavního města Prahy toto uvítají a okamžitě zahájí postupy ke zrušení tolik kritizované smlouvy, aby získali kontrolu (a s ní i nemalé finance vhodné k opravám) nad pražskou vodou zpět. Primátorka Adriana Krnáčová se však namísto za obyvatele postavila za PVK. Fakta a znepokojivá zjištění, která jí zástupci iniciativy na osobní schůzce předložili, nijak neakceptovala.

Ačkoli skrze média PVK poukazuje na tisíce odškodněných Pražanů a vynaložení vlastních milionových nákladů, Otrávení Pražané, z nichž mnozí disponují potvrzením od lékaře, vědí pouze o jednom svém odškodněném členovi! Náklady na odškodné, které PVK hrdě deklaruje, navíc nejdou z majetku společnosti, ale jsou plně hrazeny pojišťovnou. Společnost PVK, respektive vlastník Veolia, neposkytla na náhradu škod ze svého nic.

Po rozboru dostupných materiálů iniciativa ve spolupráci s odborníky nalezla mnoho nesrovnalostí, které PVK usvědčují ze zásadních chyb v postupech a následně poskytování zavádějících informací pro zastření skutečnosti. V souhrnné zprávě je například jasně citováno, že voda obsažená v rekonstruovaném potrubí byla vpuštěna do distribuční sítě 22. května. Výsledky mikrobiologické a biologické analýzy odebraných vzorků se však PVK dozvěděla až 24. května.

„Déle než dva dny tedy kolovala v síti voda neznámého složení, což absolutně odporuje právním předpisům – zákonu (Vyhláška 252/2004 Sb.), evropským směrnicím, Metodice Státního zdravotního ústavu a provoznímu řádu pražských vodovodů a kanalizací," upozornil David Bascheri.

Přesto PVK vedená společností Veolia svoji vinu popírá a současně sama sebe usvědčuje z opakování těchto chyb při svých standardních postupech. Je jen otázkou času, kdy kalamita, která na konci května zasáhla pražské Dejvice a Bubeneč a o tři měsíce později Nový Bor, postihne další desítky tisíc obyvatel z jiných částí republiky, kde společnost Veolia těží z provozování vodovodů a kanalizací miliardové příjmy.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Uniqa neuhradí záchranu dvou horolezců v Pákistánu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu.…

Expert: Vliv na to, kde a co budou Češi nakupovat, bude mít i očkování

22.09.2021 12:32 Čeští spotřebitelé budou podle Karla Týry ze společnosti Nielsen IQ nyní více vyhranění než dříve.…

Většina zničených domů v Hruškách má novou střechu. Na okna se čekalo

22.09.2021 12:18 Většina soukromých domů poničených červnovým tornádem v Hruškách na Břeclavsku už má novou střechu,…

Většina Čechů čeká průměrnou inflaci nad třemi procenty

22.09.2021 10:10 Dvě třetiny Čechů očekávají v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad třemi procenty, skoro…

Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

22.09.2021 07:26 Dnes nastává podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim.

Mladí lidé se obávají klimatických změn, cítí bezmoc či strach

21.09.2021 20:12 Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20…

Téměř polovina lidí si po pandemii zvykla více nakupovat v e-shopech

21.09.2021 15:55 Pandemie výrazně posunula nákupní chování českých konzumentů i jejich platební zvyklosti. Proti…

Ústavní soud: Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek

21.09.2021 10:46 Přirovnávat úředníky k "esesákům", kteří také "jen plnili rozkazy", je přestupek a podobné výroky…

Univerzita Pardubice otevře na Noc vědců svůj kampus

21.09.2021 10:24 Letošní Noc vědců se na Univerzitě Pardubice odehraje opět naživo. Šestihodinový program nabitý…

Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí v on-line prostoru

20.09.2021 19:08 Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí výměnou za jejich větší bezpečí a ochranu v on…

Související:

Právě se děje

reklama