Cizinec s tuberkulózou podváděl. Chtěl práci, tak nemoc tajil

Česká Lípa - Policisté na Českolipsku stíhají cizince kvůli šíření nakažlivé nemoci. Muž, který trpěl tuberkulózou, ji před úřady skrýval a k lékaři místo sebe posílal svého švagra. Chtěl v Česku pracovat. Pikantní je, že se na nemoc přišlo až po jeho autonehodě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Všechno vyšlo najevo ve chvíli, kdy se cizinec na křižovatce u Stráže pod Ralskem vyboural. V červeném autě jeli tři cizinci. Kromě záchranářů jim přijeli pomoci i strážníci. V tu chvíli netušili, že pomáhají vyprostit člověka, který je může nakazit.

"Z místa byl odvezen jeden Mongol s poraněním," uvedl strážník Pavel Věchet, který na místě zasahoval. "Je to bohužel riziko téhle práce," dodává k možnosti nákazy tuberkulózou další zasuhující strážník Zdeněk Svoboda.

Záchranáři netušili nic o nemoci jednoho ze zraněných. Tedy až do chvíle, než prověřili jeho zdravotní dokumentaci a rentgenové snímky plic. "Měl mikroskopicky pozitivní tuberkulózu," potvrdila epidemioložka Jana Prattingerová.

Začalo okamžitě vyšetřování. "Při porovnání snímků se zjistilo, že se nejedná o snímky jedné osoby. Čili ten vstupní snímek absolvovala úplně jiná osoba," řekl Radek Havlas z nemocnice v České Lípě.

Policie vysvětlila zbytek. "Vyšlo najevo, že veškeré prohlídky absolvoval za něho jeho švagr," uvedla mluvčí policie Vlasta Suchánková. Cizinec chtěl pracovat v podniku vyrábějícím kožené potahy na autosedačky a věděl, že s tuberkulózou by ho nikdo nepřijal. Zatím je kvůli tomu pod dohledem lékařů 23 lidí, kteří byli s nemocným v přímém a "epidemiologicky významném" kontaktu.

Nemocnice, která vstupní prohlídky zaměstnancům dělá, už přijala opatření, aby se záměna lidí při vyšetřeních nemohla opakovat. Nemocný cizinec je nyní ve vězeňské nemocnici v Praze. "Byl už obviněn z trestného činu šíření lidské nakažlivé nemoci a samozřejmě trestně odpovědný je i jeho švagr, který mu v tom napomáhal," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. U soudu jim hrozí až tříleté vězení a vyhoštění z republiky.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Filipovicích se zastavila lanovka, záchranáři evakuovali 60 lidí

16.02.2019 19:15 Ve skiparku Filipovice na Jesenicku se dnes odpoledne zastavila dvousedačková lanovka. Hasiči a…

Argentinská doga vláčela seniorku přes vesnici, v nemocnici zemřela

16.02.2019 18:30 V nemocnici v České Lípě zemřela v pátek jednadevadesátiletá žena, kterou ve středu v obci Pihel na…

Češi mají podle ministerstva vážný problém. Vůbec si ho neuvědomují

16.02.2019 11:34 Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví…

Česko zasáhla vlna vyděračských mailů. Za intimní nahrávky chtějí tisíce…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Českou republiku zasáhla vlna e-mailových útoků cílená na běžné občany. Z nich se útočníci snaží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama