Pouta, bosé děti, zabavování peněz. Neziskovky kritizují přístup Česka k uprchlíkům

Praha - Neziskové organizace vyzývají tři ministerstva, aby s odborníky z nevládního sektoru vydala společnou instrukci, která by nastavila bezpečné a humánní podmínky pro všechny fáze kontaktu s migranty, kteří se v Česku ocitnou.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Uprchlické zařízení Vyšní Lhoty
doporučujeme

Terčem kritiky je to, že uprchlíci jsou často údajně zbavováni svobody protiprávně, stát omezuje jejich pohyb, zabavuje jim peníze a umísťuje je do detenčních zařízení, kde jsou nehumánní a ponižující podmínky. "Trváme na tom, že detence uprchlíků je v rozporu s mezinárodním právem," řekl ředitel Organizace pro pomoc uprchlíků Martin Rozumek.

Neziskové organizace upozornily na to, že byly zaznamenány případy, kdy byly rozděleny rodiny běženců, které byly následně umístěny do různých zařízení. "Jakékoli umísťování dětí-migrantů a rodin s dětmi do detenčních zařízení přitom hrubě odporuje nejlepšímu zájmu dítěte a jeho právu na příznivý vývoj a v konečném důsledku může vyústit až v nelidské či ponižující zacházení," uvedla právnička Ligy lidských práv Anna Hofschneiderová.

Nevládní organizace zaznamenaly několik případů, kdy si uprchlíci stěžují na to, že jim po zadržení policisté dali pouta na zbytečně dlouhou dobu. Uprchlíkům se na zveřejněných videích často také nelíbilo jejich putování mezi detenčními zařízeními, podmínky, které tam panují.

Nevládní organizace si stěžují také na přístup k dětem, které by podle nich vůbec neměly v zařízení pro zajišťování cizinců být. "Nemají tam dostatek jídla, nemají tam dostatek aktivit, využití času, neustále se tam pohybují v přítomnosti ozbrojených příslušníků bezpečnostní agentury," popsala Hofschneiderová. "Viděli jsme děti, které byly bosé. Viděli jsme děti, které sbíraly jídlo ze země, které jsme jim přinesly," prohlásil Rozumek.

Podle nevládních organizací jsou dosavadní instrukce vůči uprchlíků zejména represivní a měly by se zmírnit. "Apelujeme na to, aby vznikla instrukce, která bude respektovat práva a která bude založena na lidskoprávním a humánním přístupu," uvedla Hofschneiderová. Výzva platí pro ministerstva vnitra, školství, spravedlnosti a práce.

"Nerozumím tomu, proč mají tito lidé v detenčních zařízeních tak přísný režim. Je nutné se ujistit i o tom, zda tento režim vyhovuje našim mezinárodním závazkům, zejména Evropské úmluvě o lidských právech, která mimo jiné stanoví minimální standardy zacházení s osobami zbavenými svobody, a jejímž je resort spravedlnosti na vnitrostátní úrovni ochráncem," sdělil dnes ČTK ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ministr například nevidí důvod, proč u sebe zadržení uprchlíci nemohou mít mobilní telefony. Za další problém označuje nedostatek tlumočníků.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott jako Ježíš? Českem otřásl pořádný poprask

21.10.2019 22:51 Aktualizováno Polský římskokatolický kněz Zbigniew Czendlik složil u příležitosti zádušní mše za zesnulého Karla…

Vážná hrozba pro NATO: Rusko a Čína mají novou zbraň

21.10.2019 22:51 Aktualizováno Čína a Rusko využívají informace jako zbraň a v kyberprostoru mají převahu nad Spojenými státy i…

Na Jablonecku se pohybuje neznámá šelma. Magistrát vydal povolení k odlovu

21.10.2019 19:16 Jablonecký magistrát vydal dnes povolení k odlovu neznámé kočkovité šelmy, která se už několik…

Halík převzal německé vyznamenání. Jeho názory mohou rozdělovat, připustil…

21.10.2019 17:40 Katolický kněz Tomáš Halík převzal dnes na německém velvyslanectví v Praze Kříž za zásluhy, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama