Člověk v tísni byl vykázán z Luhansku. Špionománie a příkaz Moskvy?

Praha - Člověk v tísni byl vykázán z povstalecké Luhanské oblasti na Donbasu, důvod není znám. Nevládní organizace pomáhá na východě Ukrajiny od loňského srpna. Potřebným poskytuje jídlo, přístřeší a léky. Pomáhá také s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center. České ministerstvo zahraničí podle Ireny Valentové z tiskového odboru bližší informace o důvodu vykázání nemá.

Ilustrační foto

"Nejsme si vědomi toho, že bychom porušili nějaká pravidla. Pokud je porušilo zároveň deset z jedenácti organizací na místě a humanitární koordinace OSN k tomu říká, že je to hrubé porušení mezinárodního humanitárního práva, tak problém je spíš na druhé straně," prohlásil ředitel společnosti Šimon Pánek. Akreditaci získal jen Mezinárodní červený kříž.

Člověk v tísni dosud ani nezískal oficiální informaci o tom, že nesmí dál působit v Luhanské oblasti. Ruská agentura TASS s odvoláním na "vicepremiéra" separatistické vlády v Luhansku Vasilije Nikitina sice uvedla, že Člověku v tísni a dalším byla akreditace odňata, podle Pánka tam ale dosud působili na základě oznámení a až nyní neprošli akreditačním procesem. "My do toho procesu vůbec nevidíme," dodal.

Agentura TASS také napsala, že tajná policie povstalců nedávno na území "republiky" odhalila sklady mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF), kde prý byly v rozporu se zákonem uloženy psychotropní látky. Vedení MSF dnes podle agentury AP oznámilo, že svou činnost v Luhansku muselo ukončit ve čtvrtek.

Na pozastavení práce humanitárních organizací ve čtvrtek v New Yorku upozornil náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární operace Stephen O'Brien. Luhanští povstalci podle něj vyzvali humanitární organizace, aby dnes a v sobotu oblast opustili.

Podle mluvčího organizace Člověk v tísni Tomáše Urbana pracoval v místě dvacetičlenný tým složený převážně z místních. "To rozhodnutí přišlo pravděpodobně z venku, oni to konzultovali s Moskvou," řekl Urban České televizi.

Kyjevský politolog Volodymyr Fesenko vidí za rozhodnutím separatistů protizápadní nálady, špionománii i snahu zajistit Rusku monopol na humanitární pomoc. "V lidech, kteří jsou zjevně odlišní a hovoří anlicky, vidí americké špióny. A také považují za důležité, aby lidé viděli, že jedině Rusko jim pomáhá," řekl agentuře AFP.

Podle Valentové vykázání humanitárních organizací nebývá nic neobvyklého. Stává se to v Afghánistánu i afrických zemích. Bližší informace o nynějším rozhodnutí ale ministerstvo zahraničí nemá. "Člověk v tísni byl v této oblasti důležitý z toho důvodu, že jeho pracovníci byli schopni operovat nejen na území ovládaném vládou, ale i na druhé straně barikády," popsala roli české nevládní organizace v oblasti Valentová. Ministerstvo společnosti pomoc nyní nenabídlo, ani o ni nepožádala.

Organizace Lékaři bez hranic už uzavřela kancelář v Luhansku. "Všechny aktivity Lékařů bez hranic včetně transportu, skladování a distribuce léků ve zdravotnických zařízeních byly vždy koordinovány se zdravotnickými úřady v Luhansku, které byly o naší činnosti pravidelně zpravovány," uvedla Míla Janišová z organizace.

Počet vnitřních uprchlíků na Ukrajině stále roste

Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) bylo na konci února na Ukrajině oficiálně více než 1 milion vnitřních uprchlíků, na začátku srpna to přitom bylo 117 000 lidí.

Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od loňského srpna a v současné době má koordinační kancelář v Kyjevě a pomoc organizuje ze základny ve Slavjansku. Těm nejpotřebnějším poskytuje okamžitou humanitární pomoc, jako je jídlo, přístřeší a léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center. Lidem také nabízí poukázky na nákup jídla a zajišťuje přístup k pitné vodě. Od začátku listopadu Člověk v tísni soustavně pracuje i v Doněcku a oblastech kontrolovaných separatisty. Ve městě otevřel kancelář a nejohroženějším lidem poskytuje potraviny, léky, hygienické potřeby i pleny. Měsíčně zásobuje potravinami přes 7 000 lidí.

Člověk v tísni poskytuje nejen okamžitou pomoc, ale pomáhá také vnitřním uprchlíkům vrátit se do válkou postižených oblastí. Lidé se nyní i za našeho přispění snaží opravovat poškozené domy a byty a zároveň se vyrovnávají s obtížnou finanční situací a ztrátou zaměstnání. Na mnoha místech neteče voda, nefunguje elektřina ani plyn a lidé strávili zimu ve sklepích, uvedl clovekvtisni.cz.

Člověk v tísni zorganizoval veřejnou sbírku SOS Ukrajina, na kterou lidé vybrali 9,5 milionů korun. Na okamžitou pomoc navíc přispěl dalším 1,5 milionem korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. Celkem za rok 2014 realizoval pomocv objemu 55 milionů korun.

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči…

21.10.2021 22:00 Aktualizováno Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se…

ČEZ kvůli větru vyhlásil kalamitní stav ve Středočeském kraji a 7 okresech

21.10.2021 21:59 Aktualizováno Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila k dnešním 19:00 kalamitní stav v…

Přibývá Češek, které jsou závislé na alkoholu

21.10.2021 18:58 Češky vypijí průměrně šest litrů čistého lihu ročně. Alkoholické onemocnění jater je druhou…

Respirátory slouží k boji s covidem, rozhodl soud a odmítl je zrušit

21.10.2021 14:22 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení mimořádného opatření, které nařizuje nosit na…

Část pražských restauratérů kontroly hostů odmítá

21.10.2021 13:29 Někteří pražští provozovatelé restaurací a barů pochybují o účinnosti kontrol bezinfekčnosti hostů…

Pokud stačí fotka v mobilu, nemají celníci vyžadovat papírový dokument,…

21.10.2021 10:58 Lpění na listinné podobě dokumentů v situaci, kdy postačí třeba fotografie v mobilu, je zpozdilé a…

Restauratéři se obávají úbytku zákazníků. Bezinfekčnost kontrolovat…

21.10.2021 10:35 Bezinfekčnost hostů restaurací by měl kontrolovat stát a jeho složky. Myslí si to provozovatelé…

Ve spalovně v pražských Malešicích hořelo, vyhlášen třetí stupeň poplachu

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Povinné kontroly rozdělují restauratéry. Někteří covid pasy hlídat odmítají

20.10.2021 18:57 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Restauratéři budou od 1. listopadu kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 16:58 Personál restaurací bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) muset od 1. listopadu…

Související:

Právě se děje

reklama