Člověk v tísni byl vykázán z Luhansku. Špionománie a příkaz Moskvy?

Praha - Člověk v tísni byl vykázán z povstalecké Luhanské oblasti na Donbasu, důvod není znám. Nevládní organizace pomáhá na východě Ukrajiny od loňského srpna. Potřebným poskytuje jídlo, přístřeší a léky. Pomáhá také s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center. České ministerstvo zahraničí podle Ireny Valentové z tiskového odboru bližší informace o důvodu vykázání nemá.

Přidejte svůj názor 73 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Nejsme si vědomi toho, že bychom porušili nějaká pravidla. Pokud je porušilo zároveň deset z jedenácti organizací na místě a humanitární koordinace OSN k tomu říká, že je to hrubé porušení mezinárodního humanitárního práva, tak problém je spíš na druhé straně," prohlásil ředitel společnosti Šimon Pánek. Akreditaci získal jen Mezinárodní červený kříž.

Člověk v tísni dosud ani nezískal oficiální informaci o tom, že nesmí dál působit v Luhanské oblasti. Ruská agentura TASS s odvoláním na "vicepremiéra" separatistické vlády v Luhansku Vasilije Nikitina sice uvedla, že Člověku v tísni a dalším byla akreditace odňata, podle Pánka tam ale dosud působili na základě oznámení a až nyní neprošli akreditačním procesem. "My do toho procesu vůbec nevidíme," dodal.

Agentura TASS také napsala, že tajná policie povstalců nedávno na území "republiky" odhalila sklady mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF), kde prý byly v rozporu se zákonem uloženy psychotropní látky. Vedení MSF dnes podle agentury AP oznámilo, že svou činnost v Luhansku muselo ukončit ve čtvrtek.

Na pozastavení práce humanitárních organizací ve čtvrtek v New Yorku upozornil náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární operace Stephen O'Brien. Luhanští povstalci podle něj vyzvali humanitární organizace, aby dnes a v sobotu oblast opustili.

Podle mluvčího organizace Člověk v tísni Tomáše Urbana pracoval v místě dvacetičlenný tým složený převážně z místních. "To rozhodnutí přišlo pravděpodobně z venku, oni to konzultovali s Moskvou," řekl Urban České televizi.

Kyjevský politolog Volodymyr Fesenko vidí za rozhodnutím separatistů protizápadní nálady, špionománii i snahu zajistit Rusku monopol na humanitární pomoc. "V lidech, kteří jsou zjevně odlišní a hovoří anlicky, vidí americké špióny. A také považují za důležité, aby lidé viděli, že jedině Rusko jim pomáhá," řekl agentuře AFP.

Podle Valentové vykázání humanitárních organizací nebývá nic neobvyklého. Stává se to v Afghánistánu i afrických zemích. Bližší informace o nynějším rozhodnutí ale ministerstvo zahraničí nemá. "Člověk v tísni byl v této oblasti důležitý z toho důvodu, že jeho pracovníci byli schopni operovat nejen na území ovládaném vládou, ale i na druhé straně barikády," popsala roli české nevládní organizace v oblasti Valentová. Ministerstvo společnosti pomoc nyní nenabídlo, ani o ni nepožádala.

Organizace Lékaři bez hranic už uzavřela kancelář v Luhansku. "Všechny aktivity Lékařů bez hranic včetně transportu, skladování a distribuce léků ve zdravotnických zařízeních byly vždy koordinovány se zdravotnickými úřady v Luhansku, které byly o naší činnosti pravidelně zpravovány," uvedla Míla Janišová z organizace.

Počet vnitřních uprchlíků na Ukrajině stále roste

Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) bylo na konci února na Ukrajině oficiálně více než 1 milion vnitřních uprchlíků, na začátku srpna to přitom bylo 117 000 lidí.

Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od loňského srpna a v současné době má koordinační kancelář v Kyjevě a pomoc organizuje ze základny ve Slavjansku. Těm nejpotřebnějším poskytuje okamžitou humanitární pomoc, jako je jídlo, přístřeší a léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center. Lidem také nabízí poukázky na nákup jídla a zajišťuje přístup k pitné vodě. Od začátku listopadu Člověk v tísni soustavně pracuje i v Doněcku a oblastech kontrolovaných separatisty. Ve městě otevřel kancelář a nejohroženějším lidem poskytuje potraviny, léky, hygienické potřeby i pleny. Měsíčně zásobuje potravinami přes 7 000 lidí.

Člověk v tísni poskytuje nejen okamžitou pomoc, ale pomáhá také vnitřním uprchlíkům vrátit se do válkou postižených oblastí. Lidé se nyní i za našeho přispění snaží opravovat poškozené domy a byty a zároveň se vyrovnávají s obtížnou finanční situací a ztrátou zaměstnání. Na mnoha místech neteče voda, nefunguje elektřina ani plyn a lidé strávili zimu ve sklepích, uvedl clovekvtisni.cz.

Člověk v tísni zorganizoval veřejnou sbírku SOS Ukrajina, na kterou lidé vybrali 9,5 milionů korun. Na okamžitou pomoc navíc přispěl dalším 1,5 milionem korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. Celkem za rok 2014 realizoval pomocv objemu 55 milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (73)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otčím utýral dítě (†2) k smrti. U soudu zazněly otřesné věci, padl tvrdý…

15.10.2019 16:15 Ústecký krajský soud dnes poslal za týrání a těžké ublížení na zdraví malého dítěte jeho otčíma na…

Gottova rodina si nechá dárky od vily na Bertramce, zvažuje další využití…

15.10.2019 15:04 Aktualizováno Rodina Karla Gotta si ponechá vzkazy a dárky z pietního místa, které spontánně vzniklo před vilou…

Lékař Barták si má odsedět dalších osm let. Dali byste mi i trest smrti,…

15.10.2019 13:27 Za plánování tří vražd a vydírání dnes soud v Liberci potrestal lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety…

Brutální zbití číšníka v Praze: Soud jednomu z Nizozemců snížil trest

15.10.2019 12:55 Aktualizováno Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama